40 heste, ponyer og føl på auktion i Aachen

Maja Golles

I morgen ankommer hestene til årets CHIO-auktion i Aachen, og fra mandag kan de testrides. Det handler om i alt 40 heste, ponyer og føl, som er til salg på auktion fredag 4. juli.

Flere af auktionshestene i Aachen vil allerede være kommet et stykke vej i karrieren med sejre og placeringer. Fx stiller Diorissima (e. Diamond Hit), som er klar til årets tyske unghestechampionat i dressur, op. Det gør også Violetta (e. Voltaire) og Celly Negra (e. Contentro), som har kvalificeret sig til unghestechampionatet i springning. Auktionskataloget omfatter 20 dressurheste, 7 springheste, 8 føl samt 5 ponyer. Program, afstamning, billeder og video kan ses via linket til højre. Kilde: Ridsport

Links

Læs også

DM i springning for pony og children udskydes

Pony|

Årets indendørs Agria DRF-mesterskab i spring for pony og children rykkes til uge 40

Tina Lund fylder 40 år

Den internationale springrytter Tina Lund fylder 40 år i dag. Hun er flere gange danmarksmester og har opnået topplaceringer ved internationale stævner

Poulsen Horsetrucks: Den her den kan alt

På Vrøndingvej i Horsens er der mere end 40 års erfaring samlet under ét tag. Martin Poulsen der er indehaver af  Poulsen Horsetrucks, er i denne tid, i specielt godt humør. Den nye Krismar Horsetrucks er klar til at rulle ud på landevejen. Vi mangler bare én ting

Så kom 10-tallet

Dansk Varmblods Hingstekåring 2014 | Der var flere rigtig interessante heste her til eftermiddag og aften i Blue Hors Aps Unghestechampionat i dressur i hal B Equsana Arena

Stor fremgang på travhesteauktion

Der var 11% fremgang på gennemsnitsprisen på solgte heste på den årlige auktion over travheste, som afvikles i forbindelse med Derbyweekenden.

Anders og Daniel begge over 70%

Danmark har indtil nu haft to ekvipager på banen i den femstjernede Grand Prix i Aachen i dag, hvor Daniel Bachmann Andersen og Anders Dahl foreløbigt ligger som nr. 3 og 4

Tre danske ryttere klar til kür

CHIO AACHEN - Det er blevet søndag,og dermed sidste konkurrencedag i Aachen, hvor programmet står på Grand Prix Kür for tre af de danske ryttere

Søndagens championatsklasser i SOA

Søndag blev kvalifikationsklasserne for 5- og 6-års dressurheste afgjort forud for DRF’s Unghestechampionat. Carina Reslow Krüth og Anette Eilersgaard red deres heste til sejr

Zeilinger: Nu skal vi time det rigtigt

Landstræner for dressurrytterne Rudolf Zeilinger det fortsat positivt på danskernes medaljechancer, og alle heste arbejder godt og nu gælder det om at time deres form, så de topper i næste uge under EM

Historiske hestefund: Isens hemmelighed

Hestegødning, slidte hestesko og rester af skeletter fra heste er blevet fundet spredt ud over et længe glemt bjergpas i Norge, som var vigtigt for rejsende for mere end 1200 år siden

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Annika Knudsen Lorentsen

Annika Knudsen Lorentsen
25 28 60 63
akl@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Heste dør på stribe af herpesvirus til stævne i Spanien (video)

De danske springryttere ved stævnet i Valencia, Spanien, gennemlever deres livs værste mareridt. Kirsten Rie Truelsen og hendes familie kæmper for deres ni heste efter, at stævnet er blevet ramt af herpesvirus 1. Stævnearrangørerne har ikke taget truslen alvorligt, og der er først i går, at de gav lov til at adskille de raske heste fra de syge (Opdateret med billeder)

Sophie Schwarck: Virussen slog min hest ihjel (video)

Sophie Schwarck Asmussen mistede i søndags en af sine heste under herpesvirusudbruddet på stævnepladsen i Valencia, og hendes to andre heste er også ramt af virussen, og kæmper for deres liv. Sophie beskriver forløbet som forfærdeligt, uvirkeligt og fuldstændig ude af kontrol, og så fortæller hun, at på trods af, at hendes heste alle er vaccineret mod virussen, så lader det til, at de ingen beskyttelse har haft

Dyrlæger går imod ændring af købeloven – den danske hesteverden er rystet

Købelovens forbrugerafsnit har i utallige sager skabt store økonomiske problemer for de danske avlere, når de har solgt heste til private. Nu giver et nyt EU-direktiv mulighed for at undtage handel med levende dyr fra købelovens forbrugerafsnit. Det bakker SEGES Heste og Landsudvalget for Heste fuldt op omkring, men Den Danske Dyrlægeforening går imod en årelang kamp for at ændre købeloven

Dansk føl solgt til USA få dage gammel

Avl|

South-West Jolene er navnet på det føl, som kom til verden hos Laisbo Hors'es den 12. februar. Det er stadig tidligt på året, men flere små føl er allerede født, og det charmerende hoppeføl er et af de føl, som har fået en god start på livet på trods af vinterkulde

Udendørs stævner er tilladt igen

Hvis du overholder forsamlingsforbuddet på 25 personer, så er det igen muligt at afholde udendørs stævner og afvikle undervisning udendørs. Læs de nye retningslinjer her

Landets bedste springryttere må igen ride stævner

Rideforbundet meddeler nu, at det kan lade sig gøre for landets bedste springryttere igen at ride stævne, da de i følge kulturministeriets bekendtgørelse er undtaget forsamlingsforbuddet. Det gælder dog i første omgang kun springryttere, som har rytterkategorisering 6 og som er minimum 22 år

Internationalt stævne i Spanien ramt af virus

Søndag måtte arrangørerne af det internationale stævne i Valencia aflyse flere klasser, efter at flere heste var blevet syge med hvad der menes at være et udbrud af herpesvirus 1

Når palominoavl handler om mere end bare farven

Familien du Plessis de Richelieu avler palominoheste, men det er ikke kun den gyldne farve, der er vigtig. Visionen er også at avle ridelige og velgående heste, der kan begå sig i sporten på højt niveau

Familien Truelsen: Vi beder for vores hestes liv

Kirsten Rie Truelsen og hendes familie kæmper for at redde deres ni heste, som de tog med til springstævne i Valencia, Spanien. Stævnet er ramt af en ekstrem aggressiv variant af herpesvirus 1 og flere heste er døde

Auktion over 12 topheste fra Stutteri Skikkild

I december 2020 mistede rideverdenen en dygtig avler. Med en livslang avlerkarriere, stor passion for ridesporten og heste, der har spredt sig over hele verden, var Peter ”Skikkild” Jensen en institution i hesteverdenen. Nu sælges 12 topheste fra Stutteri Skikkild på netauktion hos Campen Auktioner