Tyskland sikkert i front ved EM i military

26-08-2011 19:31

Britt Carlsen

Fremragende præstationer af Tysklands Ingrid Klimke og Michæl Jung har sat hjemmeholdet ind i en fabelagtig stærk position inden morgendagens Cross Country fase ved HSBC FEI EU Eventing Championships i Luhmühlen (GER)
Copyright Ridehesten.com
Tysklands Ingrid Klimke og FRH Butts Abraxxas føre individuelt i HSBC FEI EU Eventing Championships og Tyskland er på toppen i holdkonkurrencen efter dressur. Foto: Peter Nixon / FEI.

Værtensnationen Tyskland har sat sig i en føreposition efter dressuren ved EM i military, og dermed har de et godt øje til deres første europæiske hold guld siden 1973. Tyskerne er nu mere end 20 strafpoint foran forsvarende mestre Storbritannien. Italienerne, der vandt sølv i 2009, ligger på tredjepladsen lige foran Sverige, der sidste vandt guld tilbage i 1993. Ingrid Klimke scorede helt uovertrufne points på FRH Butts Abraxxas og står nu noteret for blot 30,0, strafpoints. Hendes scorer omfattede seks 10-taller. Klimke har været ude af træning i 12 uger efter et fald i Badminton (GBR) i april, hvor hun pådrog sig en knæskade. "Jeg var meget deprimeret over det hele, fordi jeg bare elsker at ride," sagde hun. "Men Abraxxas var i god form i Aachen og Malmø og nu er jeg bare taknemmelig for at være her. William Fox-Pitt (GBR), hvis test på World sølvmedaljevinder Cool Mountain blev skæmmet af modstand, sagde: "Vi får brug for en smule held på vores side i morgen." Som alle ryttere, har han respekt for banebygger Mark Phillips Cross Country bane. "Der er masser af plads til fejl".

Trine Askjær-Jørgensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Trine Askjær-Jørgensen