Skal du med til observationssamling?

21-10-2025 06:35

Er du en ambitiøs pony-, junior-, ung- eller U25-rytter i dressur, og kunne du tænke dig at ride for landstrænere, eksperttrænere samt elitekonsulenter? Så får du nu muligheden, når Dansk Ride Forbund afholder observationssamlinger i november og december

Copyright Ridehesten.com
Det er blevet tid til årets observationssamlinger i dressur. Foto: Ridehesten.com/ Annette Boe Østergaard

Kunne du tænke dig at træne for en af landstrænerne, en eksperttræner eller elitekonsulenterne? Så har du nu muligheden, når Dansk Ride Forbund afholder observationssamlinger i dressur i november og december. Samlingerne er en del af talentarbejdet i DRF og giver ryttere mulighed for at blive set og vurderet af blandt andet landstrænere, eksperttrænere samt elitekonsulenter. 

Datoer og lokationer er som følger:

Ponyryttere - Lars Svarre Krogsgaard og Lisbet Seierskilde

  • Fredag den 7. november: Midtsjællands Rideklub
  • Lørdag den 8. november: Grindsted Rideklub 

Junior-/ungrytter - Jeannett Andreasen og Astrid Gemal (vikar)

  • Lørdag den 8. november: Hulbækgaard
  • Søndag den 9. november: Randers Sportsrideklub 

U25 - Julie Brøggler og Wolfram Wittig (vikar)

  • Mandag den 15. december: Stutteri Ask/ Blue Hors
  • Tirsdag den 16. november: Stutteri Ask/ Blue Hors 
Copyright Ridehesten.com
Wolfram Wittig står for træningen af U25-rytterne sammen med Julie Brøggler. Foto: Ridehesten.com/ Kristine Ulsø

Hvad kræver det at komme med til observationssamling? 
For at komme i betragtning til en observationssamling, er der nogle krav for de forskellige aldersgrupper. Fælles for pony-, junior- og ungryttere er dog, at man ikke allerede må være i bruttogruppen. 

Ponyryttere: 

  • Hvis du er født i 2010, skal du mindst have redet 2 x 69% i sværhedsgrad 6 til B-stævner
  • Hvis du er født i 2011, skal du mindst have redet 2 x 69% i PRI til C-stævner
  • Hvis du er født i 2012 eller senere, skal du have redet mindst 2 x 70% i LA3 eller LA4 til C- eller B-stævne 
  • Herudover kan landstræneren invitere udvalgte ekvipager

Junior- og ungryttere: 

  • Har redet 67% i alderssvarende klasser ved C-stævner
  • Har redet 66% i alderssvarende klasser ved B-stævner
  • Herudover kan landstræneren invitere udvalgte ekvipager

U25-ryttere:

  • Født i 2001-2006
  • Evt. er en del af bruttogruppen (men ikke et krav)
  • Har opnået min. 70% i min. sværhedsgrad 5 ved B-stævner og har anlæg for øvelser på Int. II og U25 GP-niveau. Det betyder, at det på nuværende tidspunkt ikke forventes, at ekvipagerne er fuldt ud konkurrence-forberedte til de nævnte sværhedsgrader, men er godt på vej

Såfremt man som rytter ikke opfylder ovenstående krav, kan ens daglige træner kontakte den pågældende landstræner og høre om muligheden for en invitation til en af de pågældende samlinger. 

Find kontaktinformation på landstrænere og holdledere her

Tilmelding skal ske via DRF Go her. 

/ Dansk Ride Forbund. 

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen