Danskere til internationale stævner

13-09-2017 17:34

De unge springryttere er denne uge draget til Flyinge i Sverige, hvor weekenden byder på Baltic Cup, mens et par dressurryttere er taget til Belgien. Tre distanceryttere skal forsvare de rød-hvide farver i Litauen, hvor der afvikles NM. Dansk military er repræsenteret i både Tyskland og Holland

Copyright Ridehesten.com
Allan Uglsø Grøn og Wasabi OLD

DRESSUR

Waregem, Belgien den 14. – 17. september

CDIP
Claudia Kjær med Adriano B
CDI3*
Allan Uglsø Grøn med Wasabi OLD

SPRINGNING

Donaueschingen, Tyskland den 14. – 17. september

CSI3*
Lars Bak Andersen med 3Q Qualisya, Lumbumbo og Quel Filou 13
Søren Pedersen med Tailormade Chabalou og Tailormade Chaboulet
CSIYH1*
Søren Pedersen med Tailormade Chacladine

Baltic Cup, Flyinge, Sverige den. 14. – 17. september

CSIP
Filippa Christer Andersen med Tarzan
Violise Frost Bay med Østerlunds Comet
Hanna-Sofie Dahle med Toftegårdens Indi-Go
Nikoline Dresler med Chokolarto og Olympia
Louise Engelsted med Rødtjørns Aragon
Olivia Espersen med Niles Boy
Rikke Friis med TT Calle Barbera
Malou Hovmark Hansen med Westerhuis Sunny Boy
Isabel Vang Hvitved med Doon Laddie og Vincenzo 8
Mette Askham Jensenmed  Bravour og Flandernhof's Sunny Boy
Kathrine Kjær med Ebonys Star og Zee Tech
Rebecca Kogler  med Emira C
Frederikke Langetoft med Mochulla Blue
Karoline Wulffeld Larsen med Munsboro Richie C
Theodor Linde med Attyrory Rebel og Bel Air
Laura Normann Olsen med Hard Times og Kilkillahary Beauty
Freja Høyer Pedersen med Secret Diamond Zareefa
Emma Ponsaing Grennan med Molly One
Anna Sofie Tørnæs med Jaconella D, Kalypso Skovgaard og Strattonstown Nearly Gone

Kat. II

Olivia Dresler med Burnbrae Jack
Anna-Mathilde Nielsen med Saquita
Maria Espersen med Maybe Spartacus
Emma Ponsaing med Edentrillick Jazz
Anne Sofie Kristensen med County Express og Marrondales Floyd
Caroline Cridland Pedersen med Castlefarm Jimmy Blue
Mille Leinøe med Oleary Sparatcus
Wilma S Holm med Imagine Your So Vain
Laura Normann Olsen med Glenvalley Glenda
Line Busk Heltborg med Jazz
Julie Karoline Terp med Golden Spirit
Clara Savas Olsen med Florian og Flying Ronaldo
Freja Høyer Pedersen med Sabrina Fair
Laura Kjer Gregersen med Buchaill Beag og Blue Fancy

Kat. III

Olivia Hundborg Dresler med Sprinters Magic
Josephine Christian Jacobsen med Dykebeck Wild Hazel Nut
Helene Marie Mauritzen med Jackson King
Emma Ponsaing med Crosshue Blue Eyes
Emmelie Aebech med Claughaun Thady
Milla Wisti Petersen med Happy
Leonora Løwe Skjold med Juliette
Isabell Victoria Frost Jensen med Nutbourne Paper Moon og Casamiima
Sofie Kjer Gregersen med Bella

MILITARY

Achterhoeks Hippisch Festijn, Varsseveld, Holland den 15. – 17. september

CIC2*
Cecilie Eriksen med Calvin
Emma Marie Hansen med Ejstrupbækgaards Lajos
Vivan Mary Ryslinge med Diva De Vision
Camilla Sahlberg med Kim Possible
CCIP1*
Amalie Vittrup med Mulvad's Dharma

Hohenberg-Krusemark, Tyskland den 15. – 17. september

CCIP2*
Line Bøgh Sørensen med Capone Burton
Luna Richter med Sissi Dk Tento

DISTANCE

Nordisk-Baltisk Mesterskab, Kurtuvenai, Litauen den. 15. -17. september

CEIC2* (120 km)
Brita Christensen med Triple A Mariella OX
CEIYJ1* (80 km)
Karoline Kjærgaard med Faccoria OX
Lise Christensen med Triple A Malachai

/DRF

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen