Ryttere fulgt af ulv i Vrøgum Plantage

08-04-2025 21:22

VIDEO: Fire ryttere var i søndags taget på deres sædvanlige skovtur i Vrøgum Plantage i Oksbøl ved Sydvestjylland, da et smukt, spændende men i særdeleshed også skræmmende syn mødte dem på deres tur

Copyright Ridehesten.com
Fire ryttere mødte i søndags en ulv på deres skovtur rundt i Vrøgum Plantage. Foto: Privat

En helt almindelig ridetur i Vrøgum Plantage ved Sydvestjylland udviklede sig til en oplevelse ud over det sædvanlige for fire kvinder på hesteryg, da en ulv pludselig begyndte at følge efter dem. 

Det var et smukt syn i skoven i går, men også meget skræmmende, da ulven blev ved med at følge os, fortæller Berit Højberg Sørensen, en af rytterne, der oplevede den usædvanlige og urovækkende situation på helt nær hold. 

Rytterne var ude på en af deres sædvanlige ture, hvor de ofte nyder naturen og stilheden i det vestjyske landskab både alene og i selskab med hinanden. Men denne gang blev det en noget anderledes tur: 

Vi fulgte nogle krondyrspor og krydsede en grusvej. Pludselig så vi ulven bag os. Den kom tættere og tættere på. Vi skridtede - og det samme gjorde den, fortæller Berit. 

Situationen blev særligt utryg, da ulven viste tydelig interesse for de fire heste og deres ryttere. Rytterne forsøgte at skræmme ulven væk ved at vende fronten mod den og råbe efter den, men uden held: 

Det var utrygt at ride bagerst. Den ene hest blev nervøs, da vi begyndte at råbe, men ulven blev bare stående, fortæller Berit. 

Efterhånden forsvandt ulven fra rytternes synsfelt, men kun for en kort stund. Ti minutter senere dukkede den nemlig op igen, denne gang på længere afstand, før den endeligt forsvandt. Berit er en erfaren rytter og er vant til at færdes i skoven, som hun kalder sit mentale frirum:

Jeg har altid sagt, at ulven ikke skal holde mig fra skoven, da det er terapi med en ridetur efter en lang dag på arbejde, siger Berit og tilføjer: – Men det er med meget blandede følelser nu

Selvom oplevelsen har sat sine spor i de fire ryttere, har Berit ikke opgivet sine ture endnu: 

Jeg håber da, at jeg kan fortsætte med at ride i skoven uden hele tiden at kigge mig tilbage, men jeg vil ikke håbe, at jeg møder en hel flok ulve derude

Oplevelsen har dog givet anledning til bekymring, især fordi hestene står opstaldet nær skoven, og fordi Bertis søster rider alene rundt i samme område: 

Jeg kan mærke, at jeg ikke er helt tryg ved, at hun rider rundt derude alene. Vi rider kun i skoven, og vores heste bor lige så i samme skov, afslutter Berit. 

Se videoen fra skovturen, hvor Berit og de andre ryttere kommer helt tæt på ulven: 

Anna Pørtner

Tip nyhedsvagten

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner