NM i springning står for døren

25-06-2014 13:57

Fra i dag går det løs ved NM i springning for U25, ungryttere, juniorer og ponyer (kat. I og II) i Drammen i Norge

Copyright Ridehesten.com
Gitte Dahl og Conan.

Danmark stiller med hold i alle aldersgrupper, og vi håber at vores unge talenter springer masser af medaljer i hus. De endelige hold sættes efter de indledende runder.

Program – NM i springning 2014 (med forbehold for ændringer)

Onsdag den 25. juni                     
Indledende runder

Torsdag den 26. juni                     
Kl. 13.00 CSIOCh - team + 1. indv.
Kl. 15.30 CSIOY - team + 1. indv.
Kl. 18.15 CSIOU25 - team + 1. indv.

Fredag den 27. juni                      
Kl. 11.00 CSIOP (kat. II) - team + 1. indv. (uofficielt NM)
Kl. 14.00 CSIOP (kat. I) - team + 1. indv.
Kl. 17.00 CSIOJ - team + 1. indv.

Lørdag den 28. juni                      
Kl. 11.00 CSIOCh - indv. finale
Kl. 14.00 CSIOY - indv. finale
Kl. 17.00 CSIOU25 - indv. finale

Søndag den 29. juni                      
Kl. 9.00 CSIOP (kat. II) - indv. finale (uofficielt NM)
Kl. 11.30 CSIOP (kat. I) - indv. finale
Kl. 14.30 CSIOJ - indv. finale

Danske deltagere – NM i springning 2014
CSIOU25            
Camilla Ernst på Carre og Rivaro
Jessica Vinther Jensen på James Brown
Shannon Meinert Ketterle på Bonaire
Isabel Jasmin Kristoffersen på Beckham Røntved og Gørklintgaards Lake Placid
Julie Paludan Sørensen på Larcos og Legolas
Frederikke Strøm på Zelini
CSIOY                  
Gitte Dahl på Conan
Julia C. Foss på Contendra
Julie Meiland Hansen på Coolman
Mathias Nørheden Johansen på Tripoli
Martin Dinesen Neergaard på Zilagro
Michelle L. Westergaard på Serafina
CSIOJ                  
Josephine Bøgh på Van Dejk
Emil Hallundbæk på Satisfaction
Stephanie Jørgensen på Spindborgs Luxsus
Martin Knudsen på Candy K
Mikkel Rasmussen på Vasco
Benedicte Rie Truelsen på Quinnie
CSIOCh               
Isabella Bach på Windbreaker
Christine Thirup Christensen på Queen Lady
Mathilde Hjørringgaard på Contador
Laura Baaring Kjærgaard             
Maria Barnewitz Schou på Londa
Emilie Weilsby  
CSIOP (kat. I)     
Helena Skare Viller på Cragghouse Griff
Clara Hallundbæk på Saorsie
Cecilie Nathalie Schack Lord på Kaiser Cash
Mathilde Christine Toyberg på Westside Ranger
Christine Thirup Christensen på Grantorino
Freja Sidal Mortensen på Klooster's Showman II
CSIOP (kat. I) - uoffcielt NM         
Celeste Christine Arndal på Fredbos Mesterix
Maria Barnewitz Schou på Flying Ronaldo
Theodor Linde på Tulleneaskey Fear Ideas
Mette Meyer Jensen på Steendieks Darco           
Heidi Sørensen på Lundehøjgaards Quiet Step    
Laura Baaring Kjærgaard på Afelio Van De Kerkenbuick

NM CSIO-U25YJPCh 2014

Kilde: Dansk Ride Forbund

Trine Askjær-Jørgensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Trine Askjær-Jørgensen