Anna Pørtner
For lidt mere end en uge siden meddelte Dansk Ride Forbund, at der fra 1. maj 2025 ville blive indført en brugerbetaling for tilmeldingsservice i forbindelse med tilmelding til internationale FEI-stævner via Dansk Ride Forbund.
Det nye tiltag skabte røre hos mange af de danske ryttere, der udtrykte sin utilfredshed blandt andet på de sociale medier. Det har nu fået bestyrelsen i DRF til at genoverveje proceduren, der derfor udskydes til tidligst 1. juni 2025, meddeler Dansk Ride Forbund.
Brugerbetaling skal frigøre midler
Tiltaget blev egentligt indført for at frigøre midler til fremtidige investeringer i hestevelfærd, klubudvikling og nye koncepter i forbindelse med ridesporten og dermed styrke hele sportens fundament det kommende år. Ved at indføre betaling for tilmeldingsservicen, kunne Dansk Ride Forbund fortsat sikre en høj kvalitet i forbindelse med tilmelding til internationale FEI-stævner og samtidig prioritere ressourcer til områder, der er afgørende for sportens fremtid.
Tilmeldingsservicen skulle købes ved hver enkelt tilmelding og for hver ekvipage, hver gang en rytter ønskede at blive tilmeldt et internationalt stævne via DRF. Det betød altså, at det for hesteryttere kostede 200 kr. pr. tilmelding for hest, og hvis samme rytter havde tre heste med til start, ville det altså betyder 200 kr. gange tre. For ponyer kostede det 50 kr. pr. tilmelding for pony, og her ville det så betyde 50 kr. gange tre, hvis rytteren skulle have tre ponyer med til internationalt FEI-stævne.
Tilbagemeldinger skabte tvivl hos bestyrelsen
Efter nyheden blev meldt ud, var der rigtig mange ryttere, der kom med diverse opråb på blandt andet Facebook og andre sociale medier. De synes i forvejen, at ridesporten er blevet en dyr affære, og derfor var de meget uforstående overfor, hvorfor de nødvendige midler skulle findes lige netop ved tilmeldingen. Flere ryttere mente, at det ville gå ud over den danske udvikling i hestesport, da mange simpelthen ikke ville have råd til at deltage i internationale stævner.
Den nye bestyrelse i Dansk Ride Forbund har efterfølgende taget rytternes kritik til efterretning, og det betyder derfor, at den det nye FEI-tilmeldingsgebyr udskydes til tidligst 1. juni 2025. Bestyrelsen i DRF ønsker nemlig at tage rytternes tilbagemeldinger i betragtning, og vil derfor genbesøge beslutningen på det kommende bestyrelsesmøde, der afholdes den 1. maj 2025.
Indtil da fastholdes den nuværende procedure for FEI-tilmelding, hvilket betyder, at der endnu ikke er yderligere omkostninger forbundet med at ride internationale stævner.
Kilde: Dansk Ride Forbund.