Det sker i Ermelo fredag

03-08-2018 07:57

UVM i Ermelo: På stadion i Ermelo vil man i dag i verdensmesterskaberne for unge dressurheste kunne opleve kvalifikationsklasser for 6- og 7-årige heste samt B-finale for de 5-årige

Copyright Ridehesten.com
Guldmedaljehoppen Bøgegårdens Don Romina har i dag to afkom til start i Ermelo, nemlig 7-årige Straight Horse Don Tamino og 5-årige Straight Horse Ascenzione, der her ses med Victoria Vallentin.

Kvalifikationen for 7-års starter kl. 8:00 og lægger ud med en DV-hest som den første af 41 starter. I denne klasse har vi den danske dommer Kurt Christensen ved M:

  • Kl. 8:00 Straigh Hors Don Tamino e. Totilas/ Blue Hors Don Schufro – Philine von Bremen (SUI)
  • Kl. 10:44 Red Diamant e. Blue Hors Romanov/ Dream of Heidelberg – Carina Cassøe Krüth
  • Kl. 11:11 Jukebox e. Jazz/ Rubinstein – Michael Søgaard
  • Kl. 11:58 Ellegaardens San Droneur e. San Amour/ De Noir – Jacob Nørby Sørensen
  • Kl. 13:56 Heiline's Danciera e. Fürstenball/ De Niro – Carina Cassøe Krüth
  • Kl. 14:14 Fürsten-Look e. Fürstenball/ Londonderry – Isabel Freese (NOR)

B-finalen for 5-heste løber af stabelen kl. 8:30, og her vil der være fire DV-heste til start i et felt på 28, og dommer ved C er danske Susanne Baarup Christensen:

  • Kl. 9:20 Straight Horse Ascenzione e. Blue Hors Zack/ Blue Hors Don Schufro – Victoria Vallentin
  • Kl. 12:10 Heiline's Zanzier e. Blue Hors Zack/ De Niro – Jan Gawecki (POL)
  • Kl. 13:00 Delizia e. Fürstenball/ De Noir – Anne Troensegaard
  • Kl. 13:10 Lindballe's Just Perfect e. Johnson/ De Niro – Simone Pearce (AUS)

Kvalifikationen for 6-års har blandt de 40 starter ikke blot de fire fra det danske hold men også andre ekvipager med danske relationer:

  • Kl. 15:47 Ferrari OLD e. Foundation/ Blue Hors Hotline – Andreas Helgstrand
  • Kl. 16:03 D'Avie e. Don Juan de Hus/ Londonderry – Severo Jurado Lopez (ESP)
  • Kl. 16:19 Stenagers Wyatt Earp e. Wilkens/ Sandro Hit – Kennet Damgaard
  • Kl. 18:57 Atterupgaards Botticelli e. Bennetton Dream/ Caprimond – Severo Jurado Lopez
  • Kl. 20:11 Total Hope e. Totilas/ Blue Hors Don Schufro – Pernilla André Hokfelt (SWE)
  • Kl. 20:59 Hevringholms Delaya e. Era Dancing Hit/ Blue Hors Hertug – Susanne Barnow
  • Kl. 21:07 Hesselhøj Donkey Boy e. Era Dancing Hit/ Milan – Jan Møller Christensen

Klasserne kan følges live på Clipmyhorse, og Ridehesten.com vil løbende følge op med kommentarer efter de danske ridt.

Startlister og resultater.

Clipmyhorse.

 

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen