De springheste skal rides af testrytter Andreas Schou

10-03-2022 22:37

Annika Knudsen Lorentsen

Efter dagens afdeling af Unghestechampionatet i springning ved Dansk Varmblods Hingstekåring, står det klart hvilke heste der skal rides af testrytter Andreas Schou fordelt på i morgen og lørdag. I front er Maria Bjørnkjær Asferg med den velspringende hoppe Egelunds Babette

Copyright Ridehesten.com
Maria Bjørnkjær Asferg med Egelunds Babette. Foto: Ridehesten.com/Rikke Hald Jensen
Nyheden fortsætter efter annoncen

40 ekvipager har været til start over de to runder i Dansk Hesteforsikrings Unghestechampionat i springning, hvor de bliver redet af egen rytter, og nu står det klart hvilke heste der har kvalificeret sig til testrytter-delen, som afgør hvilken hest, der kan kalde sig vinder af Unghestechampionatet 2022. 

Det er Andreas Schou der igen er testrytter her i Herning, og han skal fordelt over i morgen og lørdag have 20 heste under sadlen. Det bliver spændende at se, om dette kan ændre i den foreløbige placeringsrækkefølge, for det er ikke nødvendigvis det samme man kan se fra jorden, som man kan mærke når man sidder i sadlen. 

Igen i dag har Bo Kristoffersen og Bo K. Møller stået for bedømmelsen af hestene, som i dag skulle gå en 120 cm høj bane med 9 forhindringer. Undervejs forklarede Bo Kristoffersen, at det kan være svært at vurdere helt korrekt, men at de gør deres bedste for at afgive en fair og retvisende bedømmelse. 

Dagens vinder er også den, der nu er bedst placeret i den samlede stilling. Her er det nemlig den velspringende hoppe Egelunds Babette e. Balou/ Cajus (opdr. Line Thomey), som blev flot fremvist af Maria Bjørnkjær Asferg

– Det er en fantastisk dejlig hest, som også gjorde det godt i går. Både hest og rytter udstråler, at det her skal de nok klare, og det er fedt at se. Babette er godt uddannet, og der er gjort et virkelig godt arbejde, udtalte dommerne blandt andet efter Maria og Egelunds Babettes runde i dag. Ekvipagen fik i dag tre 9-taller for henholdsvis teknik, galop og ridelighed, mens de opnåede hele 9,5 for kapacitet. 

Copyright Ridehesten.com
Karen Møller Rohde med Fi Fi Ask. Foto: Ridehesten.com/Rikke Hald Jensen

Næstbedst i dag var Fi Fi Ask e. Ci Ci Senjor Ask/ Favorit Ask (opdr. Stutteri Ask A/S), som fik 9,5 i ridelighed, 9 i teknik og 8,5 i både kapacitet og galop. Fi Fi blev flot fremvist af Karen Møller Rohde, og de er nu placeret som nr. 4 i den samlede stilling. 

Nyheden fortsætter efter annoncen

I dag blev det Anni Pape med Gerdings Miss Vase e. Chacoon Blue/ Ladas (opdr. Jens Peder Pedersen) der red det tredjebedste resultat hjem, og det betyder, at de også er placeret som nr. 3 i den samlede stilling. 

Copyright Ridehesten.com
Anni Pape med Gerdings Miss Vase. Foto: Ridehesten.com/Rikke Hald Jensen

Næstbedst i den samlede stilling er Mathilde Lind Skjøtt med Maigaards Shakilou e. Balou du Rouet/ Carpaccio (opdr. Maigaard Randers ApS), som i dag endte som nr. 4 efter en runde, hvor der var mange fine højdepunkter undervejs. 

Copyright Ridehesten.com
Mathilde Lind Skjøtt med Maigaards Shakilou. Foto: Ridehesten.com/Rikke Hald Jensen

Samlet nr. 5 er Fanny W. e. Favorit Ask/ Boston (opdr. Marie Witt Poulsen), som er blevet flot fremvist af Victor Lica Larsen.

I alt kommer de 20 bedste heste videre til at skulle rides af testrytter, og de første 10 af dem skal vi se allerede i morgen, mens de sidste 10 skal rides lørdag, hvor det også blive afgjort hvem der vinder Unghestechampionat.

Foruden de førnævnte fem bedste i den samlede stilling, skal følgende heste rides af Andreas Schou:

  • Grimble e. Grim St. Clair/ Landos (opdr. Mia Kansager og Claus Skov)
  • Katana e. Kannan/ Quite Easy (opdr. Stutteri Sorgenfri Steffen K. Sunesen)
  • Quebec B DWB e. Quarz Ask/ Cassini I (opdr. Helle og Cecilie Rostrup Brauner)
  • SP. Charimo e. Chaman/ Clarimo (opdr. Martin B. Poulsen ApS) 
  • Solbakken's Fun Forever e. Favorit Ask/ Cannavaros (opdr. Solbakkegaard ApS)
  • Coeur de Dor e. Cyrano Ask/ Camarque (opdr. Topsport ApS)
  • Volstrups Cashco e. Volstrups Cash/ Corlando (opdr. Pia Holländer og Henning Jensen)
  • U2 TD DWB e. Untouchable/ Graf Top (opdr. Trine Dyhre Nielsen)
  • Academy Boy T e. Bøgegårdens Apollo/ Linaro (opdr. Annette Juhl Taldorf)
  • Bøgegårdens Diarado-Em e. E Bøgegårdens Dicapo/ Bøgegårdens Apollo (opdr. Peter A. Petersen og Bøgegården Vollerup)
  • Gadgaard Cari e. Volstrup Cash/ Godsend du Reverdy (opdr. Lene Gadgaard og Hans Chr. Jensen)
  • Eldini DWB e. Eldorado van de Zeshoek/ Escudo II (opdr. Mette Madsen)
  • Heinsgårdens Paris e. Cyrano Ask/ Cosmeo (opdr. Henning Hein)
  • Taarupgaards Highfly e. Humberto Ask/ Calypso II (opdr. Fam. Espensen v/Lene Christiansen)
  • Maskedals One Man Show e. Comme Il Faut Plus/ Favorit Ask (opdr. Lene Larsen)

De ungeheste, der ikke er kvalificeret til testrytter-delen, har mulighed for at ride en B-finale lørdag aften.

Det samlede foreløbige resultat. 

Astrid Ø. Sørensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Astrid Ø. Sørensen