Thomas Bach Jensen
Den 55-årige tyske dressurrytter Isabell Werth har igennem det meste af sin karriere været sponseret af den tyske tidligere dressur- og springrytter, Madeleine Winter-Schulze, og har i det samarbejdet opnået status som verdens mest vindende dressurrytter.
Samarbejdet med Winter-Schulze har som bekendt ført til flere årtiers massiv succes og dominans i dressursporten, og en af de heste, som Isabell Werth har vundet internationale medaljer med, er westfalerhoppen Bella Rose e. Belissimo M/ Cacir X/ Frülingsball.
Bella Rose har været med til at vinde adskillige holdguldmedaljer for Tyskland ved EM, VM (WEG) og OL, og individuelt har hun og Isabell vundet sølv ved WEG 2014, dobbelt guld ved WEG 2018, dobbelt guld ved EM 2019 og dobbelt sølv ved OL 2021.
I sommeren 2022 blev Bella Rose pensioneret, og året efter fik hun hingsteføllet Via Bellani efter Valdiviani e. Veneno/ Fidertanz, som Isabell Werth rider. I en alder af 21 år er Bella Rose netop blevet mor igen, og denne gang er det et hoppeføl efter hendes og Madeleines hingst Majestic Taonga e. Glock's Toto Jr./ Jazz, der tidligere ejerskab af Helgstrand Dressage er fuldt kåret i Dansk Varmblod.