Årets mestre i islænderridning

29-12-2019 12:15

Camilla Tiefensee Schrøder

I disse dage, hvor året går på hæld, ser Ridehesten.com tilbage på årets sportslige resultater i alle de forskellige ridediscipliner. Her kan du se medaljevinderne ved DM for islandske heste 2019

Copyright Ridehesten.com
Arkivfoto: Ridehesten.com/Annette Boe Østergaard
Nyheden fortsætter efter annoncen

Årets danmarksmesterskaber for islandske heste blev afviklet på Landsskuepladsen i Herning den 11.-14. juli 2019. Læs mere på islandshest.dk.

Femgang senior
Guld: Agnar Snorri Stefánsson på Bjartmar fra Nedre Sveen
Sølv: Søren Madsen på Skinfaxi fra Lysholm
Bronze: Jón Stenild på Eilífur fra Teglborg

Femgang junior/ungrytter
Guld: Sarah Rosenberg Asmussen på Baldur vom Hrafnsholt
Sølv: Natalie Fischer på Ímnir fra Egeskov
Bronze: Frederikke Bøgeblad Larsen på Gulltoppur frá Stað

Firgang Senior
Guld: Sys Pilegaard på Fluga frá Langsstöðum
Sølv: Tine Terkildsen på Hrímnir frá Ósi
Bronze: Inge-Petrine Bæk på Ljóska frá Borgareyrum

Firgang Ungrytter
Guld: Kristine B. Jørgensen på Týr frá Þverá II
Sølv: Smilla Beyer på Fókus fra Nøddegården
Bronze: Frederikke Bøgeblad Larsen på Veigur frá Eystri-Hól

Firgang Junior
Guld: Alva Bonde på Ösp frá Kvistum
Sølv: Josefine Lund Damkier på Kjarndís frá Auðsholtshjáleigu
Bronze: Alberte Kiel Mortensen på Pá fra Eyfjörd

PP1 Stilpas Senior
Guld: Søren Madsen – Skinfaxi fra Lysholm
Sølv: Hans-Christian Løwe – Eldjárn fra Vivildgård
Bronze: Marie Rytter – Kilja fra Debelmose

PP1 Stilpas Ungrytter
Guld: Sarah Rosenberg Asmussen – Baldur vom Hrafnsholt
Sølv: Nanna Lanzky Otto – Ondrun fra Bøgegården
Bronze: Natalie Fischer – Ímnir fra Egeskov

Nyheden fortsætter efter annoncen

PP1 Stilpas Junior
Guld: Lucas Hedegaard Sørensen – Blika frá Skriðu
Sølv: Mathilde Mehlsen – Svana frá Halakoti
Bronze: Palma Sandlau Jacobsen – Vakur fra Gultentorp

P1 250 m pas Senior
Guld: Jørgen Svendsen – Eðall frá Torfunesi
Sølv: Thomas Rørvang – Toppur frá Skarði 1
Bronze: Tania Højvang Jensen – Oddsteinn frá Halakoti

P1 250 m pas Ungrytter
Guld: Clara Håkonsson – Branda frá Holtsmúla 1
Sølv: Laura Arboe – Fiðla frá Árbæjarhjáleigu II

P1 250 m pas Junior
Guld: Palma Sandlau Jacobsen – Vakur fra Gultentorp

T1 Tölt Senior
Guld: Johann Runar Skulason på Finnbogi frá Minni-Reykjum
Sølv: Hans-Christian Løwe Vigdís fra Vivildgård
Bronze: Frederikke Stougård Börkur frá Sólheimum

T1 Tölt Ungrytter
Guld: Michelle Munkholm Andersen Gyllir fra Lipo
Sølv: Sasha Sommer Drengur fra Krosnes
Bronze: Smilla Beyer Fókus fra Nøddegården

T1 Tölt Junior
Guld: Alva Bonde på Ösp frá Kvistum
Sølv: Josefine Lund Damkier på Kjarndís frá Auðsholtshjáleigur
Bronze: Askja Isabel på Dreki frá Miðkoti

T2 Senior
Guld: Julie Christiansen Felix frá Blesastöðum
Sølv: Christina Johansen Nóri fra Vivildgård
Bronze: Tine Terkildsen Hrímnir frá Ósi

T2 Ungrytter
Guld: Sasha Sommer Meyvant frá Feti
Sølv: Catharina Smidth Nökkvi fra Ryethøj
Bronze: Rosemarie Wodschow Léttir fra Hellesylt

T2 Junior
Guld:  Alberte Kiel Mortensen – Pá fra Eyfjörd
Sølv: Eva Christine Dahlquist – Sær fra Flødal
Bronze: Sofie Hedegaard Sørensen – Hróður frá Votmúla 2

Se den fulde resultatliste fra DM 2019.

Christine Krogh Frausing

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Christine Krogh Frausing