Aviaja Elvira Vindum Hansen
Dansk Varmblod Region 3 afholdt i dag følskue på Stutteri Ask og Blue Hors, hvor der endnu engang var flot kvalitet blandt både spring- og dressurføllene. Med gode hjælpere og dygtige dommere blev i alt 49 føl bedømt i Casir-hallen. Syv dressurføl og fire springføl blev udtaget til Dansk Varmblods Krafft Eliteskue, som finder sted på Vilhelmsborg den sidste weekend i denne måned.
I år har Dansk Varmblods avlsledelse ændret udtagelsesproceduren, så der ikke længere er et fast antal føl fra hver region. I stedet vurderes føllene ud fra kvaliteten i finaleringen.
Hos springføllene havde dommerne Johnny Hansen og Mogens Worre fornøjelsen af at bedømme 13 springbetonede føl. Heraf blev ét hoppeføl og tre hingsteføl udtaget til Eliteskuet.
Med et springføl på startlisten på hjemmebane blev det en helt særlig herre, der løb med titlen som dagens bedste springbetonede hingsteføl. Det var nemlig katalog nr. 311, Cassius Ask e. Cassado Ask/ Todt Un Prince Ask, som er født hos og ejet af Stutteri Ask, og er et afkom efter Vicky Ask, der bl.a. som 3-årig blev tildelt guld og kåret som bedste springbetonede hoppe i Dansk Varmblod. Det charmerende hingsteføl blev af dommerne beskrevet således:
– Vi har set en muskuløs overlinje, der fungerer fantastisk godt, hvilket kommer til udtryk i en super rummelig, smidig og velafbalanceret galop. Den er konstant i balance, og han blev da også belønnet med karakteren 9 for galop.
Dagens bedste springbetonede hoppeføl var katalog nr. 300, Pansler's Zionique e. Bøgegårdens Zion/ Chico’s Boy (opdr. LK Equestrian v/Lars Trier Kjøller). Hun blev af dommerne beskrevet således:
– Et rigtig dejligt og tiltalende hoppeføl, der fremstår yderst komplet. Hun er flot i typen og har et tydeligt kønspræg. Vi ser et kønt hoved samt en velansat hals og skulder. Overlinjen er stærk, hvilket giver særdeles god funktion i galoppen. Hun galoperer rummeligt, smidigt og velafbalanceret, og hun står på nogle rigtig stærke lemmer.
Hos dressurføllene var det dommerne Else Libach og Rebecca Bæk Larsen, der havde fået til opgave at bedømme 36 føl. Blandt disse gik hele 16 føl videre til finaleringen, hvor niveauet var særdeles højt. Særligt blandt hingsteføllene var konkurrencen tæt, og det var i dag katalog nr. 363, Solbakken's Vinzent e. Viva Gold/ Blue Hors Zack (opdr. Solbakkegaard ApS), der blev dagens bedste dressurbetonede hingsteføl. Dommerne beskrev Vinzent således:
– Et meget komplet hingsteføl, når vi ser på typen. Han står meget skarpt i partierne og er storrammet med lige præcis den luft under sig, vi gerne vil have, samtidig med en utrolig flot edelhedsgrad. Der er masser af kønspræg, og føllet har simpelthen en rigtig flot front i det hele taget. Funktionen i skuldrene og overlinjen er særdeles smidig og rummelig, hvor han arbejder rigtig godt. Lemmerne har den markering, vi ønsker, og bevægelsen er særdeles god og rummelig i skridt. I både trav og galop arbejder han med stor smidighed og en dejlig frihed foran. Der ses god albuefrihed og virkelig fint undergreb i både trav og galop.
Blandt dagens dressurbetonede hoppeføl var det katalog nr. 341, Worres Frida e. Straight Horse Leonardo/ Franziskus (opdr. June og Mogens Worre-Jensen), der blev dagens bedste hoppeføl. Dommerne beskrev hende blandt andet som en meget ædel hoppe, der stod særdeles skarpt i modellen:
– Hun er lige præcis så ædel, som vi gerne vil se. Et fantastisk udtryksfuldt hoved og en hals, der sidder lige som den skal. Hun er placeret flot i fronten, og har en stor og meget velfungerende skulder. Derudover har hun en meget smidig overlinje, der arbejder igennem i alle tre gangarter. Generelt har vi at gøre med et meget ædelt hoppeføl.
Ridehestens fotograf har været på pletten hele dagen og foreviget de smukke øjeblikke med alle føllene. Billederne vil kunne ses på Ridehestens hjemmeside i løbet af de næste par dage.