Unge danske springryttere klar til EM i Millstreet

25-07-2016 13:16

Europas bedste unge springryttere er samlet i det smukke Millstreet i Irland fra tirsdag d. 26. juli frem til søndag d. 31. juli, når der afvikles EM i springning for children, juniorer og ungryttere

Copyright Ridehesten.com
Jonathan Hvalsøe Saul og Libak's Lamentos.

Danmark stiller med tre landshold - children, juniorer og ungryttere - til europamesterskabet på den grønne ø, og der er lagt op til en uge med springning på meget højt plan, når ekvipager fra 26 nationer skal kæmpe om medaljer.

Ungryttere: Jonathan Hvalsøe Saul/Libak’s Lamentos, Lejse Bramminge/Cascada, Christoffer N. Møllerkær/Zidane, Martin Knudsen/ Candy K, Jessica Toelstang/Bjerglunds Campari

Juniorryttere: Josephine Bøgh/Van Dejk, Sofie Yderstræde Bucka/Ellely’s Quality, Benedikte Rie Truelsen/Cassina Z, Christina Nielsen/Griffin og Emil Hallundbæk/Allstar

Childrenryttere: Cecilie Kjær/Aagaardens Elina, Emilie Weilsby/Fortuna, Gustav Christian Jacobsen/Chicago TM, Josefine Sandgaard Mørup/De Semilly Edition og Sisse Mylin/Heart of Oak

 

Program (lokal tid)

Tirsdag
Kl. 14.00: Children - første individuelle kvalifikation

Onsdag 
Kl. 9.00: Ungryttere - første individuelle kvalifikation
Kl. 14.00: Juniorer - første individuelle kvalifikation

Torsdag 
Kl. 8.00: Ungryttere - første runde for hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 11.30: Children – første runde for hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 15.30: Children – anden rundefor hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 18.30: Medaljeceremoni - children, hold 

Fredag 
Kl. 8.00: Juniorer - første runde for hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 12.00: Juniorer - anden runde for hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 15.00: Medaljeceremoni - juniorer, hold.
Kl. 16.30: Ungryttere - anden runde hold og anden individuelle kvalifikation
Kl. 19.00: Medaljeceremoni - ungryttere, hold

Lørdag
Kl. 12.30: Children – første runde finale
Kl. 14.00: Children – anden runde finale
Kl. 15.30: Medaljeceremoni - children

Søndag
Kl. 10.30: Ungryttere - første runde finale
Kl. 12.00: Ungryttere - anden runde finale
kl. 13.00: Medaljeceremoni - ungryttere
Kl. 14.30: Juniorer - første runde finale
Kl. 16.00: Juniorer - anden runde finale
Kl. 17.00: Medaljeceremoni - juniorer

Konkurrencerne kan følges på Clipmyhorse.tv og Feitv.org.

/DRF.

 

 

Charlotte Kusk Berwald

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Charlotte Kusk Berwald