Tre guld, to sølv og to bronze lørdag

03-08-2014 09:15

Lørdag ved NM for islandske heste i Herning blev en dag, hvor de danske ryttere fik det ypperste ud af næsten alle starter

Copyright Ridehesten.com
Nybagt nordisk mester i T.1. for juniorer: Clara Håkonsson & Kolfaxi fra Lilleheden. Foto: Kari Baklund.

Guldet: Clara Håkonsson og  Kolfaxi fra Lilleheden sikrede sig på overbevisende vis NM-guldet i T.1.-finalen for juniorerne. I B-flok vandt Vala frá Sólvangi en meget overbevisende sejre med hele 9,051 points med sin sædvanlige rytter Stephanie Nielsen. Alle tilskuerne bliver forelsket i Vala, som på bedste vis kombinere vilje og løbeglæde med afspændthed.

I Gæðingakeppni teenage class blev det til dobbelt dansk sejre. Her vandt Himna fra Nr. Hytten og Sine Lund Jensen guld, imens Mestur fra Næsste og  Ditte Bamberg tog sølv. Det blev også til en sølvmedalje til Martin Rokkjær Simonsen og  Frekja fra Kraghøj 4-gang Junior.

De to danske bronzemedaljer blev redet i hus af Sigurdur Oskasson og Djass fra Gardabæ i A-flok og Ida-Marie Ulbæk og Sylgja fra Auðsholtsshjáleigu i gæðgakeppni Young Adults.

Udover medaljer, så bød dagen også på B-finaler, hvor det lykkedes danske ryttere af vinde B-finalen i både T.1. og 5-gang. Trine Risvang og Hylur frá Austurkoti har takket ja til at deltage i T.1. A-finalen i morgen – og Rasmus Møller Jensen og Farsæll vom Hrafnsholt får vi at se i A-finalen i 5-gang!

Se tv-klip fra stævnet HER

Resultaterne af dagens konkurrencer.

T.1. B-finale

06: 045 Trine Risvang [S] [DK] – Hylur frá Austurkoti 7,89
07: 078 Guðmundur Fr. Björgvinsson [S] [IS] – Herkules fra Pegasus 7,72
08: 088 Agnes Helga Helgadottir [S] [NO] – Fjarki frá Breiðholti 7,22
09: 018 Anna Stenbeck [S] [SE] – Orri från Mörtö 7,05
10: 072 Kristján Magnússon [S] [IS] – Sölvi frá Ingólfshvoli 6,28

T.1. Ungrytter – B-Finale

06: 081 Fríða Hansen [Y] [IS] – Hamar frá Litla-Hamri 7,16
07: 035 Filippa Helltén [Y] [SE] – Máni frá Galtanesi 6,72
08: 085 Guðmunda Ellen Sigurðardóttir [Y] [IS] – Óskar frá Akureyri 6,67
09: 006 Veera Sirén [Y] [FI] – Aldís frá Miðey 6,56
10: 104 Caroline Gleditsch Holstad [Y] [NO] – Thor fra Ketu 6,17

T.2.senior – B-Finale

06: 093 Hanne Smidesang [S] [NO] – Vökull fra Kopavogi 7,88
07: 049 Jeanette Holst Gohn [S] [DK] – Jósep frá Skarði 7,54
08: 016 Josefin Birkebro [S] [SE] – Þór frá Kaldbak 7,38
09: 044 Hans-Christian Løwe [S] [DK] – Eldjárn fra Vivildgård 7,08
10: 017 Louise Löfgren [S] [SE] – Gloi från Nöddegården 7,04
11: 092 Camilla Mood Haavig [S] [NO] – Herjann fra Lian 6,30

T.2. Ungrytter – B-Finale

06: 009 Martta Uusitalo [Y] [FI] – Þumall frá Stóra-Hofi 6,46
06: 061 Ida Emilie Kaasgaard [Y] [DK] – Naskur frá Búlandi 6,46
08: 086 Ellen Ýr Gunnlaugsdóttir [Y] [IS] – Þeyr fra Guldbæk 6,37
09: 106 Ingrid Marie Larsen [Y] [NO] – Dimmey fra Jakobsgården 6,00
10: 083 Svandís Lilja Stefánsdóttir [Y] [IS] – Lilja från Lindvallen 5,12

5-gang Senior – B-Finale

06: 048 Rasmus Møller Jensen [S] [DK] – Farsæll vom Hrafnsholt 6,91 
07: 044 Hans-Christian Løwe [S] [DK] – Eldjárn fra Vivildgård 6,84
08: 022 Jessica Rydin [S] [SE] – Jorik från Lönneberga 6,76
09: 089 Anne Lene Holm [S] [NO] – Bjartur von Hof Osterkamp 6,67
10: 076 Eyjólfur Þorsteinsson [S] [IS] – Kraftur frá Efri-Þverá 6,53

4-gang Senior – B-Finale

06: 090 Anne Stine Haugen [S] [NO] – Kristall fra Jarðbrú 7,33
07: 045 Trine Risvang [S] [DK] – Hylur frá Austurkoti 7,17
08: 072 Kristján Magnússon [S] [IS] – Sölvi frá Ingólfshvoli 7,07
09: 100 Tine Johansen [S] [NO] – Hrímbakur fra Hólshúsum 7,00
10: 073 Snorri Dal [S] [IS] – Vignir frá Selfossi 6,63

4-gang Junior – A-Finale

01: 038 Jack Eriksson [J] [SE] – Kolskeggur frá Bakkakoti 6,33
02: 064 Martin Rokkjær Simonsen [J] [DK] – Frekja fra Kraghøj 6,23 – SØLV
03: 012 Nicole Hiltunen [J] [FI] – Vottur frá Grafarkoti 6,03
04: 110 Karoline Ilseth Dahlø [J] [NO] – Draumur fra Taasaasen 5,87
05: 063 Catharina Smidth [J] [DK] – Nökkvi fra Ryethøj 5,30

T.1. Junior – A-Finale

01: 062 Clara Håkonsson [J] [DK] – Kolfaxi fra Lilleheden 6,39 – GULD
02: 112 Oline Michelson [J] [NO] – Difa fra Åsvin 6,22
03: 110 Karoline Ilseth Dahlø [J] [NO] – Draumur fra Taasaasen 6,00
04: 012 Nicole Hiltunen [J] [FI] – Vottur frá Grafarkoti 5,83
04: 111 Mia Strøm [J] [NO] – Aron fra Jakobsgården 5,83
06: 038 Jack Eriksson [J] [SE] – Kolskeggur frá Bakkakoti 5,67

Gæðingakeppni A-flok – A-Finale

01: 033 Sigurður Óli Kristinsson [S] [IS] – Vár frá Vestra-Fíflholti 8,960
02: 013 Vignir Jónasson [S] [SE] – ìsar frá Keldudal 8,780
03: 022 Sigurdur Oskasson [S] [DK] – Djass fra Gardabæ 8,718 – BRONZE
04: 038 Gry Hagelund [S] [NO] – Tvistur frá Bræðratungu 8,527
05: 032 Elvar Einarsson [S] [IS] – Valur frá Keldudal 8,482
06: 019 Janni Rønnow Bach [S] [DK] – Glúmur frá Blesastöðum 1A 8,407
07: 041 Stian Pedersen [S] [NO] – Baugur fra Vidinesi 2 8,333
08: 021 Elin Huld Kjartansdottir [S] [DK] – Sambó frá Skarði 8,156

Gæðingakeppni B-flok – A-Finale

01: 016 Stephanie Nielsen [S] [DK] – Vala frá Sólvangi 9,051 – GULD
02: 031 Agnar Snorri Stefánsson [S] [IS] – Fimur fra Egholm 8,720
03: 009 Ása Sif Gunnarsdottir [S] [SE] – Blika frá Hjallanesi 1 8,646
04: 017 Charlotte Cook [S] [DK] – Glymur frá Sauðárkróki 8,463
05: 008 Max Olausson [S] [SE] – Gandur frá Garðsá 8,460
06: 050 Jóanis Í Hoygarðinum [S] [FO] – Marel frá Feti 8,409
07: 006 Helena Kroghen Adalsteinsdottir [S] [SE] – Silfri fra Litlu-sandvik 8,391
08: 044 Elise Lundhaug [S] [NO] – Bikar fra Sydri-Reykjum 8,289

Gæðingakeppni Young Adults Class – A-Final

01: 035 Guðmunda Ellen Sigurðardóttir [Y] [IS] – Glúmur frá Svarfhóli 8,552
02: 045 Trine Jonassen [Y] [NO] – Katur fra Langholtsparti 8,532
03: 023 Ida-Marie Ulbæk [Y] [DK] – Sylgja fra Auðsholtsshjáleigu 8,488 – BRONZE 
04: 046 Camilla Wangen [Y] [NO] – Victorius fra Høfn 2 8,468
05: 026 Amalie Møller San-Pedro [Y] [DK] – Farsæll fra Neskaupsstad 8,428
06: 004 Emma Larsson [Y] [SE] – Lómur frá Stuðlum 8,376
07: 048 Elise Svalheim Lehne [Y] [NO] – Pokki fra Argerdi 8,356
08: 047 Thea Johansen [Y] [NO] – Kafteinn fra Sigersberg 8,188

Gæðingakeppni Teenage Class – A-Final

01: 030 Sine Lund Jensen [T] [DK] – Himna fra Nr. Hytten 8,395  - GULD
02: 027 Ditte Bamberg [T] [DK] – Mestur fra Næsset 8,315 –  SØLV
03: 052 Maria Eriksson [T] [SE] – Skuggi från Lillebo 8,250
04: 007 Thomas Darcy [T] [SE] – Stigur frá Skridu 8,235
05: 028 Maria Brønnum Christensen [T] [DK] – Freyja fra Skindbjerg 8,220
06: 002 Emily Hearne [T] [SE] – Neisti frá Hvoli 7,960
07: 029 Agnethe Præstholm Schneider [T] [DK] – Gáska fra Skovfryd 7,935
08: 010 Nathalie Silverberg Edh [T] [SE] – Tindur fra Ólafsbergi 7,885

Anna Pørtner

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner