Ryttere til internationale stævner

09-04-2015 16:12

Springryttere i alle aldre skal for alvor ud og dyste ved internationale stævner i denne weekend. De skal både til Italien, Holland, Spanien og Belgien 

Copyright Ridehesten.com
Robin Grauff-Jacobsen og Handybeat ved Dansk Varmblods Hingstekåring 2015.

Dressurrytterne er taget til Holland med både heste og ponyer, mens paradressurrytterne tager hul på sæsonen med deres første internationale stævne i Deauville, Frankrig. Endelig er en enkelt militaryrytter taget til Tyskland.

Dressur
CDI Zeeland Outdoor International i Nieuw en sint Joosland, Holland den 9. – 11. april
CDIJ                     
Sille Engermann på Darius
Olivia Nistrup Lamm på San Dior
Fiji Kjær Lynge på Labanos
CDIY                    
Maja Andreasen på Skjoldsgaard Monte Vo
Sarah F. Christensen på Fürst A P
Kristina Rasmussen på Dupran
Anna Zibrandtsen på Holsteins Floridor
CDIP                    
Louise F. Christensen på Aphrodite
Sara Van Deurs Petersen på Farbenfroh
Karoline Rohmann på Adriano B og Top Karetino
Anne Sophie G. Sørensen på Jumanji og Kloosters Eltino
CDIU25               
Cathrine Dufour på Atterupgaards Cassidy
Nanna Skodborg Merrald på Weltliebe
Carina Nevermann Torup på Lykkes de Niro
Victoria E. Valentin på Select ECCO
Anna Zibrandtsen på Rentino
CDI3*                 
Anders Dahl på Sir Donato
Carina Nevermann Torup på Sirikit
Anna Van Olst på Chippendale

Paradressur
Handi Equi Compet i Deauville, Frankrig den 10. – 12. april
CPEDI3*             
Liselotte Rosenhart (grad 1a) på Fine Kalypso
Caroline Cecilie Nielsen (grad II) på Leon
Susanne Sunesen (grad III) på Thy's Que Faire
Line Kongensgaard (grad IV) på Laponio
Camilla Christensen (grad IV) på Østergårdens Deleight
Anni Meijer (grad II) på Countrymills Clarc

Springning
Riviera Sun Tour i San Giovanni, Italien den 7. – 12. april
CSI1*                  
Nicole Christiansen på Aren Bee og Lime Light

Spring Tour CSI3*, CSI1*, CSIYH i Lummen, Belgien den 7. – 12. april
CSI3*                  
Josefine Beltoft Esbensen på Edelgaards Cantano
Sashia Astrup Jensen på Cartano, Men Power og Wonka 5
CSI1*                  
Anne Krogh Christensen på Utopia
Josefine Beltoft Esbensen på Cuba
Sashia Astrup Jensen på Condor VA
Jennifer Pedersen på Clair de Lune 11
Eigil Pers på Edelgaard's Zarina og Edelgaards Volbeat
Georgia Timmermann på San Greal H og Sir Joris Z
CSIYH                  
Jonathan Hvalsøe Saul på Fidersilber og Libak's Lamentos
Sashia Astrup Jensen på Allegra Cando VA, Cassana, Chris VA, Christian VA og Corenter VA
Jennifer Pedersen på Blind Date, Darena MB, Didam 2, Divo 10 og Lagavulin

IV Mediterranean Equestrian Tour 2015 i Olivia, Spanien den 7. – 12. april
CSI3*                  
Jessica Toelstang på Bjerglunds Campari, Luigi, Othello de Flandres og Quartel du Mazes
Simon Yde på Diblesse og Dickie Rock
CSI1*                  
Nicolas Pedersen på Tailormade Gera, Tailormade Ussuri og Tailormade van de Fruitkorf
Christiane Tetzlaff på Cape Canaveral 5 og Charity 41
Jessica Toelstang på Bareno
Michelle L Westergaard på Serafina 30 og Webster Lady
Simon Yde på Cherie

CSIP, CSIJ, CSICH, CSIU25 i Bonheiden, Belgien den 9. – 12. april
CSIP                    
Mathilde Aborg på Dunlewey Roller og Jack the Lad
Celeste Christine Arndal på Fredbos Mesterix
Lucia Emilie Arndal på Honey
Christine Thirup Christensen på Don Laddie og Grantorino
Ingrid Rose Gasmann på Coco Chanel SB og Petrus Spartacus
Mikkeline Gransøe på Louis Walsh og Mosstown Smirnoff
Annestine Kibech Hansen på Eddies Dream og Mr. Rubby Bubbel
Gustav Christian Jacobsen på Benjamin 386 og Kantje's Amethist
Charlotte Klarskov Jensen på Destiny og Sullivan John
Laura Baaring Kjærgaard på Freya 294, Tonlyn Bobbys Girl og Top Jezabel de L'Etape
Amalie König på Nestor
Puk Harkjær Kornbo på Maam Boy
Nora Selma Krogsgaard på Adamstown Belle
Phillippa W. Linde på Attyrory Goldstar, Falaza og Showtym Viking
Theodor Linde på Attyrory Rebel og Tullineaskey Fear Ideas
Nathalie Shack Cecilie Lord på Kaiser Cash og Rebellin 7
Emmalou Falck Gubi Olsen på Matador
Amalie Rosenkrantz på Beigh Castle
Caroline Schaarup-Kjær på Bebo Com og Oxview Denve
Hannah Smith-Nielsen på Hard Times og Whos Spot On
Simone G. Stærh på Odin
Sofie Rask Thomsen på Franzi og Nørlunds Pokemon
Anna Sofie Tørnæs på Homeflight II
Eva Kirstine Tørnæs på Jaconella D og Sandlings Surreal
Anne Kristine Truelsen på Bel Air og Westside Ranger
Benedikte Rie Truelsen på De la Marcos Oliver og Strattonstown Nearly Gone
Helena Skare Viller på Gragghouse Griff og Gold Digger Douglas
Anne Vindeløv på Kalypso Skovgaard
Nathalie Eckhoff Zitz på Breitling og Orchids Galileo
CSICH                  
Mathilde Aborg på Contina
Laura Baaring Kjærgaard på Baileys-BH
CSIJ                     
Sofie Yderstræde Bucka på El Ninjo van de Kwade Heyde og Ellely's Quality
Christine Thirup Christensen på Queen Lady Z
Julie Nygaard Guldmann på Velina 7
Alexandra Holm på Baramba CL
Mette Meyer Jensen på Candessa SG og Efendi
Kira Krogsgaard på Hermes 120
Christina Nielsen på Couleur Queen og Griffin 16
Frederikke Lorents Steen på Wallace
Eva Kirstine Tørnæs på Amigo
Anne Kristine Truelsen på Be Be
Benedikte Rie Truelsen på Quinnie
Anne Vindeløv på Aagaardens Elina
CSIU25               
Anne-Sofie Struckmann Danielsen på Queen Natty

Zangersheide CSI3*, CSI*, CSIYH, CSIU25 i Lanaken, Holland den 10. – 12. april
CSI3*                  
Robin Grauff-Jacobsen på Chasse og Handybeat
Julie Meiland Hansen på Carlos 555
Bo K. Møller på Cacharel Z
CSI1*                  
Mie S. Rasmussen på Umani
CSIU25               
Kamilla Albrektsen på Electria og Garzon du Z
Julie Meiland Hansen på Coolman
CSIYH                  
Mikael Kolind på Cacan og Casper
Bo K. Møller på Extra

Military
CIC1* i Kamp-Lintfort, Tyskland den 10. – 12. april
CIC1*                  
Vicky Mathiesen på Dejo

Kilde: Dansk Ride Forbund

Charlotte Kusk Berwald

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Charlotte Kusk Berwald