Ryttere til internationale stævner

13-06-2013 09:22

Signe Wiese

Det bliver en travl weekend for danske ridesport - de danske landshold i både springning og dressur skal i aktion, og herudover er en lang række spring- og dressurryttere til start rundt omklring i Europa

Copyright Ridehesten.com

I Helsinki i Finland skal seniorlandshold i både dressur og springning i aktion, mens et andet springlandshold er i Sopot i Polen for at ride Nations Cup. De unge dressur- og springlandshold skal også i aktion i Hagen i Tyskland, hvor der er Nations Cup for ungryttere, juniorer, children og pony. Andre danske springryttere er også i Tyskland for at ride ved det internationale springstævne i Sommerstorf.

Dressur 
Helsinki Masters , Finland: 13. – 16. juni

CDIO
Bo Høstrup Cajo
Malene Folmer Jensen Acapella Foldager
Lena Leschly Åmand Gørklintgaards Fanero
Anne Sofie Åen Schambuca Søløst

Future Champions , Hagen, Tyskland: 12. – 16. juni

CDIOP
Kristine Koch Bejtrup - Dornick-Son
Victoria E. Vallentin - Not For Sale
Maria Christensen - Vegelins Goya
Nikoline Jensen - Campari We
CDIP
Sandra Kristoffersen - SL Cuba
Anne Sofie G. Sørensen - Kloosters Eltino
Victoria E. Vallentin - Røgilds Claire
CDIOJ
Alexandra Sørensen - Camiro Mandø
Emilie Holm Toft - Ramira Lox
Amanda Overgaard -  Horsebo's Smarties
Maria Christensen - Samarant
CDIJ
Marie Skov Olesen - Brizard
CDIY
Anna Zibrantsen - Capriciella, Gørklintgaards Domello
Malou Nakszynski - Ferrazzo

Springning 
CSIO3* Sopot , Polen: 13. – 16. juni

CSIO
Lars Bak Andersen - Acoraya, Canton, Liconto Del Pierre
Torben Frandsen - Antares, Linardo, Solos Concept
Kim Henriksen - Gørklintgaards Montana
Karina Truelsen - Camara, Clausewitz N, Quite Quick
CSI
Thomas Dresler - Errando, Never Say Never
Carsten Ganderup - Caligula, Little Rock, Windbreaker
CSIYh
Lars Bak Andersen - 3Q Major
Torben Frandsen - Capone
Karina Truelsen - Linette Hoem

Helsinki Masters , Finland: 13. – 16. juni

CSIO
Sofie Bøgelund - Skovbakkegaards Cisi
Mette F. Henriksen - Champ-Champion, Clooney Mak
Christoffer Lindenberg - Camilla 81, Cassus 2
Eva Kragh Pedersen - Gandalf Ask, Lito
CSIYh
Sofie Bøgelund - Harløsegaards Rubina
Eva Kragh Pedersen - Cartuff

Future Champions , Hagen, Tyskland: 12. – 16. juni

CSIOY
Camilla Ernst - Diamond 4 Ever, Rivaro
Julie Meiland Hansen - Collman
Jessica Vinther Jensen - Pionier, Valerie F.S.
Isabel Jasmin Kristoffersen - Beckham Røntved, Gørklintgaards Lake Placid
Michelle L. Westergaard - Serafina, Webster Lady
CSIOJ
Emil Hallundbæk - Catoki, Satisfaction FRH
Stephanie Jørgensen - Rosina Mosebo, Spindborgs Luxsus
Martin Knudsen - Lanusca, Little Foot
Konstantin Deeken Künnemann - Unicorns Choise
Frederikke Strøm - Watch Out, Zelini
CSIOCh
Kaisa Aino Andersen - Lisalotta
Josefine Bøgh - Van Dejk
Anne Katrine Kolborg Johansen - Quattron
Hannah Rich Kristiansen - Tadonia
Anne Kristine Truelsen - Caro
Benedikte Ride Truelsen - Quinnie
Anne Vindeløv Aagaardens - Elina
CSIOP
Clara Hallundbæk - Dibidoe, Saorsie
Kira Krogsgaard - Adamstown Belle
Jessica Toelstang - Nikolina
Cecilie Topp - Feivel In The Sky
Mathilde Christine Toyberg - Westside Ranger
Anne Kristine Truelsen - Bel Air
Benedikte Ride Truelsen - Strattonstown Nearly Gone
Helena Skare Viller - Cragghouse Griff, Shamrock Bay

KMG Cup , Sommerstorf, Tyskland: 13. – 16. juni

CSI
Morten Gram - Gestina Baron, Lumumba, Scaramanga
Rikke Haastrup - Charleston K, Olivia Melody, Qualico Du Bobois
Kasper H. Hansen - Leonce, Limbo, Litas-Star
Sashia Astrup Jensen - Tailormade Anna Chacca
Søren Pedersen - Tailormade Cavetta, Tailormade Esperanza De Rebel
Charlotte von Rönne - Cartani, Quibble
CSIYh
Morten Gram - Corlansky
Rikke Haastrup - Aarup Mølles Happiness
Kasper H. Hansen - Bjerglunds Cassini
Sashia Astrup Jensen - Tailormade La Vie
Søren Pedersen - Tailormade Quinnus
Charlotte von Rönne - Von Cim
Emilie Kuang - Bjerglunds Calip, Game

Christine Krogh Frausing

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Christine Krogh Frausing