Internationale starter - uge 24

12-06-2024 18:04

I denne uge er en masse danske ryttere draget ud i verden for at deltage i internationale stævner. Ungdomsdressuren er repræsenteret i Tyskland, pararytterne er i Holland, og en flok springryttere er i polske Sopot

Copyright Ridehesten.com
Søren Møller Rohde med Grace Ask. Foto: Ridehesten.com/Kristine Ulsø Olsen

DRESSUR

Hagen, Tyskland, den 11.-16. juni
CDIOY
Frederikke Gram Jacobsen med Rgs Finest Alegra
Lea Torabi med Bergåkras Amaranth
Sophia Boje Obel Jørgensen med Highfive Fuglsang

CDIY
Margarethe Rosenkilde med Tiger G
Thilde Rude Hare med Fred The Red
Karoline Ravnsbo med Atterupgaards Kawasaki
Liva Addy Guldager med Don Caballero
Valentin Mnkedal med Severis Jody

CDIOJ
Anna Raben med Sparaday
Clara Cordes Arnkjær med Brianna
Michella Skovsager med Blue Hors Zampalo

CDIJ
Cornelia Munch Sinding med Lord Hamilton
Josephine Gert Nielsen med Bravio Bianco
Andrea Sand med Blue Hors Victor

CDIOP
Filippa Jæger Jensen med Crown Charm Of Royal
Ingeborg Elizabeth Schou med Fs Calimero
Rikke Maria Schoubye Johansen med D'artagnan 187

CDIP
Victoria Bang Zindorff med Del Classico
Alberte Josefine Harsbo med Mysterie Check We
Cecilie Gautier Christensen med Tackmann's Cookie
Rikke Maria Schoubye Johansen med Lykkesholms Cyperb
Sofia Rosenkilde med Dsp Cosmo Royale

Kronenberg, Holland, den 13.-16. juni
CPEDI3* - Grade III
Karla Dyhm Junge med Miss Daisy
Tobias Thorning Jørgensen og Blue Hors Zackorado

CPEDI3* - Grade IV
Pia Wulff Jelstrup med Zafira
Anne-mette Hasselstrøm med Falkaers Ramoon
Renee Igelski med Beyond Dreams

CPEDI3* - Grade V
Nicole Johnsen med Cavanillas-W
Line Thorning Jørgensen med Hoejgaardens Zackzimo Dwb

MILITARY

Luhmühlen, Tyskland, den 12.-16. juni
CCI5*-L
Sara Bech Strøm med Dicte Aldrup

SPRINGNING

Harthill, England, den 11.-16. juni
CSI1*
Nadia Affi med Marco Polo V/d Gordebeek

Calgary, Spruce Meadows AB, Canada, den 11.-16. juni
CSI5*
Nikolaj Hein Ruus med Naranjo

Sopot, Polen, den 12.-16. juni
CSIO4*
Torben Frandsen med Narco Noir Van Dorperheide og Colina 70
Emil Hallundbæk med Vincel, Chalisco og Calgrafi Dwb
Zascha Nygaard Lill med Stanley, Nikita Du Roton og Conterno-blue Ps
Kamilla Ladefoged Rasmussen med Goldeneye, Galaxy Ask og Come Undone One
Søren Møller Rohde med Zamarolus Ask, Grace Ask og Action Man Ask Z

Samorin, Slovakiet, den 12.-16. juni
CSIO3*-NC EEF RQ
Mathias Nørheden Johansen med Montverdi og Casino In
Laura Baaring Kjaergaard med Tender Guy Z og Guppie Vdl
Nicolas Pedersen med Tailormade DIarado's Geisha og Tailormade Chacco Coro

CSI1*
Laura Baaring Kjaergaard med Al Capone Ter Saleghem Z
Nicolas Pedersen med Tailormade Chac Blue

CSIYH1*
Mathias Nørheden Johansen med Chatauro's LIght Ps
Laura Baaring Kjaergaard med Ashford Jl Z og Ariana Z

Växjö, Sverige, den 12.-16. juni
CSIU25-A
Hanna-Sofie Dahle med Clemens
Amalie König med Zicconett Ln og Jorsinaa
Cecilie König med Konigs Surprise Party og High Hope
Sophie Karoline Emile Moltke med Diva Della Caccia

CSIJ-A
Olivia Dresler med Picadilly og Celvita Z

CSICh-A
Caroline Sabroe Søndergaard med Univers La Tuiliere
Dicte Rigmor Stampe med Zoe 55 og Number One Z

CSIP
Amalie Breum-Harild med Good Boy Du Bondet
Frederikke Hoffmann Koenigsfeldt med Kingstown Rebel og Kingdom Connie
Selma Hundborg Dresler med Jasmines Sunset og Clounamon Coco
Silvia Mourier med Balthazar De Bordes og Ballybunion Jacks Lady
Rosasofie Nielsen med Ardnasella Nina
Molly Nordenbæk med Agerbaeks Bonfire
Filippa ørnfeldt Bertelsen med Carlton Bugatti
Klara Mie Snebjørn Poulsen med Wrenwood Bambilino
Caroline Sabroe Søndergaard med Bks Nebula
Fiona Schou-Sørensen med Mister Jones
Rigmor Svane med Keredern Rosscastle Gilbert og Caliber-de
Malou Vestergaard med Jaegersborgs Mr. Darcy
Silja Sofie Wichmann Duus med Gonzales

Opglabbeek, Belgien, den 12.-16. juni
CSI4*
Noona Wildfang Linde med Kannandro Hb

CSI1*
Noona Wildfang Linde med Valencia Du Dieu D Arras Z, Gaffiot D'ozee og Cloi

Thomas Bach Jensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Thomas Bach Jensen