Anna Pørtner
Longines Global Champions Tour er en international springturnering på femstjernet niveau med store præmiesummer. Holdversionen hedder Global Champions League og bliver kaldt springsportens ultimative holdkonkurrence. Turneringerne finder sted på nogle af verdens største og mest prestigefyldte destinationer, fordelt over forskellige kontingenter.
Rikke Belinda Barker har endnu ikke været en del af et GCL-hold i de tidligere sæsoner, men det bliver der nu lavet om på. Efter springrytterens imponerende resultater i den forgangne sæson, er hun nemlig blevet en del af Rome Gladiators, som foruden Rikke består af nogle særdeles dygtige og erfarne ryttere.
Sidste år bestod holdet Rome Gladiators af irske Michael Duffy, som nu er en del af Basel Cosmopolitans, som Zascha Nygaard Lill og Andreas Schou er en del af, italienske Lorenzo De Luca, franske Nina Mallevaey, irske Richard Howley, amerikanske Laura Kraut og canadiske Kyle Timm. Holdet blev nummer seks i GCL-sæsonen 2024 ud af i alt 14 deltagende hold.
I år har det stærke hold samlet sig nye kræfter, og heraf er danske Rikke Belinda Barker altså én af dem. Holdet for 2025 består nu af følgende ryttere: Danske Rikke Belinda Barker, belgiske Roy Van Beek, engelske John Whitaker, schweiziske Nadja Peter-Steiner, U25-rytteren Yali Kass fra Israel og italienske Emanuele Gaudiano.
Rikke Belinda Barker har i løbet af den forgangne sæson redet utallige flotte placeringer hjem. Blandt andet vandt Rikke sammen med Pico HCC den firestjernede 145 cm i Marokko i oktober 2024, hvor hun også blev nummer fem og red flere andre flotte placeringer hjem. Derudover har hun deltaget ved det store internationale spring- og dressurstævne i Hamborg, hvor hun med Tabalou PS red en fejlfri runde i den femstjernede Longines Grand Prix 160 cm-klasse. Nu gælder det snart holdturnering med et yderst stærkt hold, hvilket Rikke ser frem til:
– Jeg glæder mig meget til den kommende sæson. Det er et godt hold med både meget erfarne ryttere og rigtig dygtige yngre ryttere. Det bliver spændende at komme i gang ved det første stævne i Doha sidst i februar.
Den første konkurrence af denne sæsons Global Champions Tour finder sted i Doha fra den 27. februar til den 1. marts, hvorefter turneringen rykker til Mexico City fra den 27.-30. marts. Ikke alle destinationer for turneringen er endnu offentliggjort, men ser man ned over listen af de ni offentliggjorte destinationer, der tæller både Madrid, Cannes, Paris, London og Valkenswaard, er der lagt op til endnu en fantastisk sæson, hvor vi er så heldige at kunne følge med i turneringen med hele tre danske ryttere.
Se de foreløbige destinationer her.