Thomas Bach Jensen
Holdkonkurrencen ved EM i dressur i Crozet, Frankrig, afvikles i Grand Prix over to dage, onsdag og torsdag, begge dage med med begyndelse kl. 10.
Med startnummer 4 er Nadja Aaboe Sloth og Favour Gersdorf første dansker i ilden, og de har starttid i morgen kl. 10:28:30. Så er der en god pause, inden Rikke Dupont og Grand Galiano indtager stadion kl. 14:38:00.
Torsdag er dagens tiende ekvipage danske Andreas Helgstrand og Jovian med starttid kl. 11:40:00, men sidste dansker er Cathrine Laudrup-Dufour, som får lov at afgøre den samlede score for Danmark i holdkonkurrencen, når hun rider på banen med Mount St John Freestyle som niende sidste ekvipage kl. 15:06:30.
Holdkonkurrencen rides af følgende 14 nationer: Belgien, Danmark, England, Finland, Frankrig, Holland, Polen, Portugal, Schweiz, Spanien, Sverige, Tyskland, Ungarn og Østrig. Derudover er der i Grand Prixen individuelle ekvipager til start fra Cypern, Estland, Italien, Lithauen, Luxemborg (2), Norge og Tyrkiet. Norske Isabel Freese er til start på den danskejede og DV-kårede hingst Total Hope OLD e. Totilas/ Blue Hors Don Schufro.
Udover de to DV-heste på det danske hold, Favour Gersdorf og Grand Galliano, er der følgende danskavlede heste til start:
Nogle faderhingste har flere afkom med til EM i dressur, og her står KWPN-hingsten Johnson i spidsen med fire afkom efterfulgt af KWPN-hingsten Bordeaux med tre afkom. Følgende hingste har hver to afkom med ved EM , Ampère, Apache, Destano, Negro, Quaterback, Totilas, Vitalis, Vivaldi og DV-hingsten Zonik.
De deltagende hestes oprindelsesforbund fordeler sig således: