Kender du det?

05-11-2025 09:47

Lars Mars

Slip frygten for fejl og mærk forskellen i sadlen. Når du lærer at træne din hjerne, som du træner din hest, åbner du for ro, glæde og bedre resultater. Lars Mars giver her et indblik i, hvorfor det som rytter er vigtigt at bygge et stærkt mentalt fundament

Copyright Ridehesten.com
Lars Mars. Foto: Ridehesten.com/Kristine Ulsø Olsen

Kender du det?

  1. At du bliver irriteret/frustreret, hvis du laver ”fejl”?
  2. At du bliver nervøs allerede ved tanken om, at noget kan blive svært?
  3. At dine tanker bliver ved med at kredse om, hvis du har lavet ”fejl” nu eller tidligere?
  4. At du tænker på, hvad andre tænker om dig/din præstation?

Jo mere vi fokusere på at undgå at lave ”fejl” eller frygter, at noget kan blive svært, jo større bliver risikoen underligt nok for, at vi laver fejl, eller at det bliver svært.

Vores tanker har en kæmpestor magt
Som udgangspunkt vil vores hjerne altid prøve at beskytte os mod dårlige oplevelser. Så når vi har gjort hjernen god til at registrere, at det er en ubehagelig følelse at lave ”fejl”, eller at ”noget kan blive svært” (eller som hjernen vil fortolke det, at det er ”farligt”), vil den altid forsøge at skåne os for det ved at sende signaler om, at vi skal undgå noget, hvor der er risiko for at lave ”fejl”.

Når vi så ikke lytter til hjernens signaler, og alligevel kaster os ud i forsøget i et håb om, at det går godt, og at vi undgår at lave ”fejl”, eller at det forhåbentligt ikke bliver ”svært”, så skaber vi ballade i hjernen, fordi vi ignorerer de signaler, som vi har gjort hjernen god til at fortælle os.

Dette skaber uro i hjernen og gør det sværere at kunne tage de bedste beslutninger og at kunne hjælpe og støtte ponyen/hesten på den bedste måde.

Vaner, tanker og handlingsmønstre
Vi kommer ofte til at gøre de samme knap så gode ting igen og igen – også selvom, vi godt ved, at det kan påvirke oplevelsen, glæden, udviklingen og præstationen på en knap så god måde.

Vores hjerne gør det, som vi har gjort den god til
Og det er her, mentaltræning kommer ind i billedet. Ved at træne vores hjerne kan vi hjælpe den ind på den bedste vej. På nøjagtig samme måde, som når vi træner ridningen med detaljer og skaber erfaringer for at blive bedre eller til at holde et højt niveau, kan vi hjælpe vores hjerne til at kunne håndtere forskelige situationer samt at kunne skabe ro og overblik, så vores hjerne kan hjælpe os på den bedste måde til stor fordel for ponyen/hesten.

Der er nogle små hjælpefunktioner, som vi let kan starte med:

  • Mere fokus på glæden fremfor præstationen
  • Et smil – i stedet for det alvorlige ansigt
  • Fokus på alt det gode og mindre fokus på ”fejl”
  • Find løsninger – i stedet for ”fejl”

En ”godbid” til hjernen
Hver gang vi fylder noget godt og positivt ind i hjernen, skabes der glæde og tryghed, som giver os et stærkt fundament at stå på, så vi lettere kan håndtere, hvis vores underbevidsthed prøver at skabe lidt tvivl i hjernen.

Jeg arbejder og vejleder altid ud fra to hovedområder

1) At skabe forståelse for, hvordan vores hjerne arbejder og fungerer
Når vi forstår hjernen, kan vi meget bedre arbejde med den og forstå de signaler/tanker, den påvirker os med.

2) At finde fokusområder, som udøverne kan arbejde med
Ud fra udøverens behov eller udfordringer forslår jeg fokusområder, som udøveren kan bruge til at påvirke og hjælpe hjernen i forskellige situationer.

På den måde bliver hjernen stille og roligt bedre til at ændre de tanke- og handlingsmønstre, som kan hæmme udvikling, præstationen og glæden, eller til at blive klar til håndtering af nye målsætninger.   

Mit mål er altid at gøre mentaltræning så let for læserne og udøverne som muligt, men det er typisk altid svært for udøveren i starten, fordi vores hjerne er lidt doven, og den har ikke lyst til at ændre på noget, som vi i forvejen har brugt tid på at gøre den god til.

Ændringer er svært
Mange mentaltrænere, coaches, sportspsykologer, performance coaches – og hvad vi ellers kan finde på at kalde os selv for at vække din interesse for, at vi kan hjælpe dig – lover store ændringer uden overhovedet at kende dig.

Rigtig mange bruger quickfix-løsninger for at få hurtige resultater, og så glemmer de samtidig lige at tilføje, at det er dig, der skal lave det store arbejde, altså at implementere nye redskaber eller at ændre dine tanke- og handlingsmønstre.

Quickfix-løsninger holder typisk ikke i længden. De virker måske lige nu, men typisk vil din hjerne trække dig tilbage til det, som du gjorde den god til tidligere, hvis du ikke har fået skabt nogle gode robuste fundamenter.

Vi har nok alle samme prøvet noget nyt og følt, at det fungere godt, men efter noget tid opdager man måske, at man bevidst eller ubevidst har glemt at gøre det i et stykke tid, fordi man typisk hopper tilbage, hvis man har travlt, eller hvis noget påvirker ekstra meget. Og så er man typisk havnet i de samme vaner, handlings- og tankemønstre, som man kom fra.

Mit råd er at skabe gode fundamenter
Når vi både har opbygget god viden om, hvordan hjernen arbejder, samt har fået opbygget nogle gode redskaber til at hjælpe den, har vi altid en god robust platform at stå på, hvis der lige opstår lidt uro i hjernen.

Husk at det hele hænger sammen og har en stor effekt på hinanden

Rigtig god fornøjelse med optimering af dit mentale område

Du kan læse meget mere om mine forslag til optimering af rytteren og hjælp til mental sundhed samt optimering til sund udvikling og præstation:

På min blog på Ridehesten.com

På min hjemmeside: www.rytteroptimering.dk

Med sportslig hilsen

Lars Mars
Mental og fysisk træner samt optimering

Anna Pørtner

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner