Hubertus Schmidt alvorligt kvæstet i rideulykke

04-04-2026 15:24

Den tyske OL-, VM- og EM-vinder Hubertus Schmidt var i sidste uge involveret i en rideulykke, hvor han blev alvorligt kvæstet. Den 66-årige dressurlegende har pådraget sig flere komplicerede brud og gennemgår nu behandling

Copyright Ridehesten.com
Den tyske dressurrytter Hubertus Schmidt blev i sidste uge alvorlig kvæstet under en rideulykke. Foto: Ridehesten.com/ Kristine Ulsø

Den tyske dressurrytter Hubertus Schmidt er kommet alvorligt til skade efter en rideulykke den 23. marts 2026. Det rapporterer blandt andre Eurodressage. Den 66-årige tidligere toprytter blev kastet af en 8-årig hest under træning på sin egen stald, Fleyenhof, og blev efterfølgende indlagt på hospitalet i Paderborn. 

Ulykken resulterede i flere alvorlige frakturer. Schmidt pådrog sig brud på blandt andet kraveben, ribben, skamben og bækken og har siden været indlagt. Han er allerede blevet opereret én gang for at stabilisere skaderne, mens endnu en operation er planlagt til mandag den 6. april i Bochum. 

Det var et meget alvorligt fald, men jeg har det godt taget omstændighederne i betragtning. Jeg har været utrolig heldig. Min kone Doris er en kæmpe støtte for mig. Sammen kommer vi igennem det her, udtaler Schmidt til Eurodressage. 

Ifølge tyske medier er han så småt begyndt at kunne bevæge sig igen ved hjælp af gangstøtte, men der venter fortsat et længere genoptræningsforløb for den tyske dressurrytter. 

Copyright Ridehesten.com
Hubertus Schmidt er en anerkendt tysk rytter, træner og mentor. Foto: Ridehesten.com/ Britt Carlsen

En markant profil i dressursporten
Hubertus Schmidt er en af Tysklands mest meriterede dressurryttere og har gennem karrieren uddannet omkring 50 heste til Grand Prix-niveau samt opnået placeringer på dette niveau med 80 forskellige heste. 

Han har blandt andet vundet holdguld ved OL, VM og EM med sin tidligere tophest Wansuela Suerte e. Warkant/ Wachmann I, ligesom han også har opnået individuel EM-sølv. Derudover har han været tysk mester to gange og vundet det tyske professionelle mesterskab fem gange. 

Copyright Ridehesten.com
Hubertus Schmidt og Wansuela Suerte. Foto: Ridehesten.com/ Britt Carlsen

I 2004 blev han tildelt titlen Reitmeister, en æresbetegnelse i Tyskland for ryttere, der har ydet en ekstraordinær indsats inden for ridesporten på både konkurrencebanerne, som træner og mentor. Titlen blev givet efter en karriere med Grand Prix-sejre, internationale medaljer og mange succesfulde elever og heste. 

I 2023 stoppede Hubertus Schmidt selv med at ride internationale stævner, men har siden da været aktiv som træner samt præsident for Deutscher Reiter- und Fahrer-Verband. Han har flere succesfulde elever, som blandt andet Katharina Hemmer og Anna Schölermann, og netop det, motiverer ham til at komme stærkt tilbage efter ulykken. 

Jeg er meget sikker på, at jeg snart kommer på benene igen. Jeg har så talentfulde ryttere, elever og heste derhjemme, og det er det, der driver mig til at blive rask igen, siger han. 

Copyright Ridehesten.com
Hubertus Schmidt og Denoix PCH i Hagen 2022. Foto: Ridehesten.com/ Kristine Ulsø

Kilder: Eurodressage.com, Hooforia.com

Anna Pørtner

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner