Anna Pørtner
Få endnu mere viden om hestens psyke og adfærd og deraf naturlig indførelse af mere sikker og hensigtsmæssig håndtering. Optimer dit Horsemanship, bliv skarpere på dit kropsprog og få værktøjer til problemløsninger af alle arter i alle tænkelige situationer. None verbale steps til dit fair og troværdige lederskab.
Dette er oplægget til et heldagskursus arrangeret af Ung i DV den 29. maj med Joan Sartori som instruktør. Arrangementet afholdes på Middelfart Ridecenter, Røjlevej 30, 5500 Middelfart.
Alle er velkommen, hvor vi i fællesskab finder vejen, skaber holdånd og forstærker tillidsbåndet mellem jer, jeres heste og de heste I endnu ikke har mødt, lyder det videre i oplægget.
Program for dagen:
Prisen er 300,- kr. for medlemmer og 450,- kr. for ikke medlemmer af Ung i DV. Begge dage inkl. sandwich og en vand til frokost - Skriv på tilmeldingen vegetar, veganer eller glutenfri.
Mulighed for tilkøb af kaffe, kage og vand.
Sidste tilmelding er den 23. maj 2025. Tilmelding og betaling via mobilepay 588655. Tilmeldingen er bindende.
Om Joan Sartori
Hun har rejst som en del af Montys Tour Team i Europa, arbejdet og undervist på Montys farm i Californien ligesom hun har uddannet, undervist og trænet ud i Montys metoder herhjemme i Danmark de sidste 12 år. Joans virke med heste bragte hende i 2016 til at demonstrere på Københavns Universitet Hospital for Store Husdyr hvor hun i dag, som en del af det daglige fuldtids-team, bl.a. implementerer Horsemanship i dyrlægeuddannelsen .
Joan præciserer, at godt horsemanship er et håndværk, som alle kan lære. Det handler om nonverbal kommunikation, et forfinet kropssprog og en dybere forståelse for hestens psyke og adfærd:
– Det er vigtigt, at vi sætter os ind i, hvordan heste tænker. Vi må have respekt for hestens natur for at undgå farlige situationer, hvor skader kan opstå, fortæller hun i en tidligere artikel i magasinet Ridehesten.
21-årige Madelen Bennetsen kommer fra en avler- og rytterfamilie, selv er hun springrytter på højt plan, og i 2023 valgte hun at udvide sin ”værktøjskasse” med en horsemanship-uddannelsen gennem Monty Roberts akademi. Et fremragende supplement til det daglige arbejde med ungheste og konkurrenceheste fortalte hun i en artikel bragt i magasinet Ridehestens februar nummer 2025. Med Joan Sartori som sparringspartner og mentor har hun gennemført ”Monty Roberts Advanced Course of Horsemanship”.