De skal med til den anden UVM-samling

25-05-2015 21:24

Anne-Sofie Schou Munk

I dag er det blevet offentliggjort hvilke 5 – og 6 år heste der skal deltage i den 2. UVM samling. Dette kort baner vejen for det endelige adgangskort til UVM i Verden i august

Ikke overraskende blev de velgående Fassbinder helsøstre, Fiontini og Fiontiona (Opdrætter Henrik Hansen og Hanne Lund, Solrød Strand) sendt videre til anden samling sammen med deres staldkammerat, Tørveslettens Fifty-Fifty (Opdrætter Stutteri Tørvesletten, Smørum).

Alle tre var de under hingstekåringen i Herning blandt Charlotte Dujardins favoritter. De faldt åbenbart også i udtagelseskomiteens smag i dag, og er derfor alle tre med når det går løs i slutningen af juni.

Det eneste der er ændret lidt fra hingstekåringen i Herning er at Fiontina under dagens udtagelse, blev redet af Andreas Helgstrand, i stedet for Severo J. Lopez, der ellers red hoppen til succes i Herning.

Helgstrand Dressage var i det hele taget stærkt repræsenteret i gruppen for 5 års heste, hele fire heste ud af ni kom fra stalden i Vodskov, den sidste var Vincent Maranello ( Opdrætter Jane Gry Haugum)

For 6 års hestene var feltet lidt bredere, i det ryttere og heste ikke kom fra samme sted. Her havde der oven i købet, sneget sig en enkelt renavlet trakehner ind i et stærkt felt, der ellers kun var præget af DV heste. 

Litvinenko Sjælstofte (Opdrætter Søren Rasmussen) der vandt DRF- Championat for 5 års heste, med sin nuværende rytter Anne Troensegaard, viste også i dag gode takter, og klarede sig videre til næste runde.

Alle indbudte til 2. UVM-samling den 22. juni 2015

 

5-års:

Fiontini e. Fassbinder/ Blue Hors Romanov (opdr. Henrik Hansen) redet af Severo Jurado Lopez.

Fiontina  e. Fassbinder/ Blue Hors Romanov (opdr. Henrik Hansen) redet af Andreas Helgstrand

Tørveslettens Fifty-Fifty e. Fürstenball/Stedinger (opdr. Pernille Rugaard) redet af Emma Ahlberg

Højgårdens Sir Chantal e. Sir Donnerhall I/Friendship (opdr. Solveig og Christian Jensen) redet af Jan Christensen

First Ballerina Macohl e. Fürstenball/Schwadroneur (opdr. Thomas Bach Jensen) redet af Katrine Kraglund

Egebjerggaards Dutchmann e. Sandreo/Sam-Sam (opdr. Anders Green Hansen) redet af Astrid Therkelsen Grøn.

Vincent Maranello e. B. H. Zack/B. H. Future Cup (opdr. Jane Gry Haugum) redet af Thomas Sigtenbjerggaard.

Springborgs Acaia e. Fürst Romancier/Rubin-Royal (opdr. Stutteri Springborg) redet af Kathrine Springborg.

Vadestedet´s Daylight e. De Noir/ Akinos (opdr. Kjeld Snejstrup) redet af Silje Bakken

 

6-års:

Svalegårds Terra e. Tailormade Temptation/ Stedinger (opdr. Else og Jens Chr. Krabberedet af Mette Svare Ehlers

Gasolin e. Blue Hors Doolittle/ Tiberias (opdr. Munkedal Aps) redet af Sanne Henningsen

Litvinenko Sjælstofte e. Imperio/ Pidroneur (opdr. Annette Olesen og Søren Rasmussen) redet af Anne Troensegaard

Drisdal's Co-Co Chanel e. Tailormade Temptation/Uffe Korshøjgård (opdr. Gert Bülow) redet af Sandra K. Kærgaard

Adrenalin Firfod e. Skovens Rafael/Adrenalin Firfod (opdr. Stutteri Firfod) redet af Helene Melsen

Atterupgaards Capirossi e. Caprimond/Stedinger (opdr. Atterupgaard) redet af  Selina H. Solberg

Thomas Bach Jensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Thomas Bach Jensen