De er klar til Unghestechampionat

22-11-2022 06:56

Annika Knudsen Lorentsen

Det er nu afgjort hvilke Dansk Varmblods springheste, der har kvalificeret sig til Unghestechampionatet ved Dansk Varmblods Hingstekåring 2023. Se hele listen her

Copyright Ridehesten.com
Maria Bjørnkjær Asferg med Nørremøllehøjs Silver Light. Foto: Ridehesten.com/Maria Lerche Mortensen

Årets egnethedstest i springning er ovre, og det er dermed afgjort hvilke heste der er udtaget til at deltage ved Unghestechampionatet i springning i forbindelse med Dansk Varmblods Hingstekåring. 

I alt er 44 heste udtaget, da det er de 40 bedste fra egnethedstest og ligeplacerede med nr. 40. Derudover er der udtaget 10 reserver. 

De udtagne ekvipager er følgende:

  • Maria Bjørnkjær Asferg med Nørremøllehøjs Silver Light
  • Søren Møller Rohde med Cibelle Ask
  • Kathrine Nielsen med Armani KN
  • Ida Mundberg med Mundbergs Electric Boogie
  • Sashia Astrup Jensen med Senator
  • Charlotte Schreiber med Fabulous
  • Sabine Korfitz Christensen med Cute Z DWB
  • Konstantin Deeken Künnemann med Skavhøjs Cohen
  • Lars Trier med Fedet's Banto Balou DWB
  • Stine Cassøe Jakobsen med Feldborgs Cantalina
  • Karen Møller Rohde med Quando Ask
  • Karen Møller Rohde med Vicky Ask
  • Adam Sparlund Olsen med Kenya NBG DWB
  • Victoria Sophia H. Madsen CC Ultimo S DWB
  • Adam Sparlund Olesen med MB Rockvaro DWB
  • Kamilla Juhl med Fuglesangs Cobra
  • Maria Bjørnkjær Asferg med Engeplet Bailey
  • Louise Søgård med Qatar
  • Caroline Rehoff Pedersen med Akitta
  • Charlotte Schreiber med Bjarki
  • Rikke Haastrup med Dyhres DJ Lykke
  • Mathilde Lind Skjøtt med Hecas Guardiola DWB
  • Camilla Daugaard Mørch med Akia Action Evia
  • Maria Würtz Nielsen med Maka's Zep
  • Laura Elisabeth Andersen med Javikas Cayenne
  • Sille Aakerblad med Fanatic
  • Johanne Ø. Gisselbæk med Jess Rock DWB
  • Mathilde Lind Skjøtt med Maigaards Cordero
  • Emilie Katrine Høll Pedersen med Lerskovs Qaya
  • Lærke Høi Johansen med Almond
  • Søren Møller Rohde med Huxi Ask
  • Sille Aakerblad med Cody Sem
  • Janni Vestergård Hansen med Footloose Vest
  • Ida Mundberg Hansen med Lumiére du Matin
  • Ida Mundberg Hansen med Apollo Creed
  • Adam Sparlund Olesen med Cocktails Comme Faut-L DWB
  • Bjarne Mark med My Cala d'Or
  • Johanne Ø. Gisselbæk med TT Glenn Curtiss DWB
  • Christian Jansen med Partie Sejh
  • Helena Reidel Mygdam med Finest Selection H.T.W.
  • Dina Bach Sigmundsen C-Zeit (Papas Nice Horse LLG)
  • Christian Jansen Fast 'N Furious

Se listen her, hvor du også kan se reserverne.

Charlotte Kusk Berwald

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Charlotte Kusk Berwald