Danskere til internationale stævner

29-06-2017 09:00

De danske ryttere har travlt denne uge, hvor det blandt andet står på de Nordiske Mesterskaber og Nations Cup

Copyright Ridehesten.com
Katrine Gammelgaard Loft og La Reina Romana - der her ses ved Aalborg Dressage Event, 2017

Denne uge står især i de Nordiske Mesterskabers tegn. Vi har hold i både spring og dressur til start ved det store mesterskabsstævne i Sverige, hvor også en enkelt paradressurrytter skal på banen. Også i Luxembourg står den på holdsport, når det danske springlandshold skal ride Nations Cup fredag. En enkelt dansk springrytter er desuden til start i Canada. Københavnerridtet afvikles i weekenden i Bernstorffparken, og det med dansk deltagelse, og så skal danske voltigører repræsentere de røde-hvide farver i Tyskland.

DRESSUR

Wermland Equstrian Games, Hammarö, Sverige den 29. juni – 2. juli

CDI3*
Charlotte Heering med Bufranco
Malene Kohlschmidt Ebbesen med Mira
Karin Nissen med Eno
Lotte Skjærbæk med Skovens Rafael

CDIOU25
Michala Mejlgaard Jensen med Trebiz
Katrine Gammelgaard Loft med La Reina Romana
Maja Petersen med Højgaards Dexter
Emma-Amalie Wraa med Fuerst Fahrenheit L

CDIOYR
Pernille Pilborg med Hoelsgaards Armani
Signe Andersen med Waldemar
Laura Hviid med Denzel
Amalie Albæk med Ørevadbros Dior

CDIOJ
Anna Maarbjerg Piechnok med Kirks Dibsi
Kristian Würtz Green med Schuberts Don Diablo
Nathalie Hering med Litvinenko Sjælstofte
Ann Sofie Nilausen med Elverhøjs Sakharov

CDIOP
Kat.I
Amira Aasted Jespersen med Top Tilas
Rebecca Holm Sylves med Centrum
Cecilie Hedegaard med Strandgaards Challenger
Isabell Toft med Waksvik SL Cuba

Kat. II
Maja Emilie Leth med Prince
Frederikke Gram Jacobsen med RS Proud Mary
Laura Elisabeth Kjær med Rohmann Traeumer
Fie Dybro Jensen med Kavsgaards Dundee

PARADRESSUR

Wermland Equstrian Games, Hammarö, Sverige den 29. juni – 2. juli?

Grad III
Caroline Cecilie Nielsen med Davidoff

DISTANCE

Københavnerridtet i Bernstorffsparken, Danmark den 1. – 2. juli

CEI2* 120 km.
Charlotte Kromann-Rasmussen med Ganti
Inge-Merete Larsen med Zameel
CEI1*
Helen Munksø med Shams Lucky OX

VOLTIGERING

CVI Krumke, Tyskland den 29. juni – 2. juli

CVI3* ind. Senior dame
Freja Linde Longefører: Thomas Bisgaard Domingo
Sheena Bendixen Longefører: Lasse Kristensen med Klintholms Ramstein
CVI2* ind. Junior dame
Emma Helene Kaps Longefører: Lasse Kristensen med Klintholms Ramstein

SPRINGNING

Spruce Meadows, Calgary, Canadia den 27. Juni – 2. Juli

CSI5*
Nikolaj Hein Ruus med Zanvago

CSIO Luxembourg, Luxembourg,den 29. Juni – 2. Juli?

CSIO3*
Rikke Haastrup med Casira og Charleston K
Karina Leichle med Sire D'Isigny og Toftehøjs Camara
Nicolas Pedersen med Tailormade Chabalou og Tailormade Stina
Søren Møller Rohde med Ci ci Senjor Ask, Todt un Prince Ask og Velerne Ask
Andreas Schou Braveheart og Hazel BS

Wermland Equstrian Games, Hammarö, Sverige den 29. juni – 2. juli

CSIOU25
Gitte Dahl med Conan
Jessica Vinther Jensen med Levante
Pernille Tribler med Alfina
Camilla Ernst med Big Time
Renee Ulvsbjerg med Coolio
Cathrine E. Møller med Silvaner DC

CSIOYR
Simone H. Scherff med Watokia G
Melissa Fobian med Calvin K
Sofie Yderstræde Bucka med Champion de Quidam RV
Helena Black med Ace of Corabel
Konstantin Künnemann med Ak's Crowney
Karoline V. Graversen med Sir Edvard

CSIOJ
Laura Baaring Kjærsgaard med Carina
Anne Katrine K. Johansen med Abildgaards Sonate
Kamilla L. Rasmussen med Errando
Christine T. Christensen med Lui Viton
Emilie M. Christiansen med Serupgaards Corona
Mathilde Aborg med Contina

CSIOCh
Madelen Bennetsen med  M.B. Hummels AC DC
Gustav Christian Jacobsen med Fayot
Line Busk Heltborg med ACE of Beadeebell
Kia Keller med Zaffran
Marie Bjørn Henriksen med Tops Taloubet T
Noona Wildfang Linde med Chelino

CSIOP
Kat I
Maria Nørregaard Langhoff med Nikolina
Theodor Wildfang Linde med Attyrory Rebel
Anne Sofie Tørnæs med Kalypso Skovgaard
Hanna-Sofie Dahle med Toftegårdens Indi-Go
Pernille Harritselv D. Christoffersen med Runehøjs Rocco
Annestine Kibech Hansen med Eddies Dream

Kat. II
Cecilie Kjær med Bassy
Louise Engelsted med Fair Choise Tokay
Karoline Sloth Kjær med Bjerregaards Qlimax
Nikoline Dresler med Castleview Max
Josefine Sandgaard Mørupmed  Kantjes Valentijn
Clara Savas Olsen med Flying Ronaldo

Kat. III
Hold
Nadia Thinggaard med Valør
Emmelige Aabech med Streep Will Racen
Malou Kastbjerg med Bjerregaards Katja
Camilla Emilia Gotterup Heissel med Klintholms Sir Chock
Individuel
Sofie Kjer med Gregersen Bella
Isabell Victoria Frost Jensen med Nutbourne Paper Moon
Reserve
Josefine Marie Westerskov med Annaghmore Boomerella

/DRF

Charlotte Kusk Berwald

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Charlotte Kusk Berwald