Thomas Bach Jensen
Den 10-årige RDH-hoppe Cornetti er avlet Lisbeth B. Andersen og er af avlslinjen Cornettino Ask/ Cajus/ Louvre S/ Leendert/ Coronado I og trukket på en hoppe ud af flere generationers avl af Esben Pedersen. Cornettis mor Louisianna SEM har hos Lisbeth B. Andersen også givet dem kårede hingst Balouis e. Balou du Rouet og Årets springbetonede hoppeføl Grazia e. Grim St. Clair.
Som 7-års blev Cornetti solgt til norske Benedikte Endresen, og året efter købte Benedikte og hendes fars Steins elev Mathea Christiansen den danske hoppe.
– Cornetti er en helt fantastisk hest at arbejde med. Hun har meget blod og kan være lidt af en håndfuld, men jeg har aldrig før haft en hest, som er så villig til at kæmpe for sin rytter, fortæller Mathea Christiansen.
Mathea er 20 år og er for tiden bosat i Belgien, men har også base i Norge, hvor hun træner hos Stein og Benedikte Endresen. Hun starter for det meste 2- eller 3-stjernede ungrytterklasser, men rider også seniorklasser.
– Både Cornetti og jeg debuterede i 150 cm-klasser under europamesterskabet for ungryttere sidste år, hvor vi fik et enkelt nedslag i begge runder, hvilket jeg var meget tilfreds med. Sidenhen har vi redet flere fejlfrie runder i 150 cm, ligesom vi har startet vores første 3-stjernede Grand Prix og redet vores første 5-stjernede stævne ved Oslo Horse Show sidste år med flere nulrunder og placeringer, fortæller Mathea.
Det er hendes plan at ride EM på Cornetti igen i år, og så håber hun på, at hun og hendes danske hoppe også debuterer på 155 cm-niveau i 2026, for hun har en meget stor tro på Cornetti.
– Hun er virkelig min hjertehest og forbliver nok hos os for altid.