Kristine Bjørg Frank Bojsen
Dommerteamet Signe Wiese og Bo K. Møller har i dag bedømt 62 ekvipager ved DV’s egnethedstest i Billund. Det er årets anden egnethedstest, og efter testen på Stutteri Ask om to uger finder ekvipagerne ud af, hvem der er udtaget til Dansk Varmblods Unghestechampionat i Herning.
De tre øverst placerede gik alle en test til 850 point. Dog blev det Christina Madsen med Gredstedgaards Peder e. Cyrano Ask/ Cavall Ask (opdr. Danny Schmidt), der tog sejren på baggrund af en kapacitetskarakter på 9. Derudover fik de karaktererne 8,5 i galop og ridelighed samt 8 i teknik.
Christina fortæller dette om Peder og turen i dag: – Han klarede sit første stævne udenbys til UG. Han er den nemmeste 4-års hest, jeg nogensinde har haft. Han er bare topridelig og flink.
– Jeg købte ham på grund af hans far, Cyrano Ask. Ham har jeg allerede én hest efter, og de er bare supergode. Peder blev tilredet i marts og er blevet redet tre gange om ugen siden, fordi han er stor, og jeg ikke vil presse ham for meget. Derfor ser jeg også lige på, om han er klar til at gå i Herning til næste år, fortsatte hun.
Jack Ray Nielsen og Gerdings Albert e. All Star/ Volstrups Casillas (opdr. og ejere: Jack Ray Nielsen og Jens Peder Pedersen) og Natasha Tang Kaspersen med Toftegaardens Springsteen e. Godsend du Reverdy/ Cabachon (opdr. og ejer: René Kaspersen) delte andenpladsen.
Sidstnævnte fik 8,5 for både galop, ridelighed, teknik og kapacitet. Gerdings Albert fik 8 i teknik, 8,5 i kapacitet og ridelighed samt 9 i galop.
Indtil nu, har dommerne i alt set 78 springheste, dette er hvad Signe Wiese og Bo K. Møller udtaler om weekendens egnethedstester:
– Vi har generelt set en rigtig høj standard med nogle topheste imellem. Vi har også set rigtig mange, der er blevet flot præsenteret af rytterne, og der er mange, der har sprunget super tillidsfuldt og i god balance.
Alle 4-årige heste registreret i DV kan deltage. De skal gå en bane med syv forhindringer i 90-100 cm højde. De går to runder, hvorefter dommerne giver karakter for galop, ridelighed, teknik og kapacitet. Ved lige placeringer placeres hesten med højest ridelighedskarakter bedst. Ved ens ridelighedskarakter gælder højeste kapacitetskarakter.
De 40 springheste med højest pointsum samt 10 reserveekvipager bliver, efter alle egnethedstesterne er afviklet, udtaget til unghestechampionatet i Herning.
Alle springende ekvipager er blevet fotograferet. Billederne vil være online i starten af næste uge.