Annika Knudsen Lorentsen
Hingsten Bon Coeur e. Benetton Dream/Sandro Hit er avlet af tyske Birgit Tietjen, og født i Tyskland. Han er kåret i både Dansk Varmblods, DWB, Oldenburger Pferdezuchtverband, Hannoveraner Verband og Selle Francais, og gennem sin godkendelse i mange forbund, har han sat sit præg på hesteavlen i hele verden.
Han er ejet af svenske Stutteri Lövsta, som har udstationeret ham i Danmark hos Ib Kirk på Katrinelund på Mors. Bon Coeur er far til mange kårede sønner og flere afkom, der har succes i dressursporten. I Danmark er han far til flere succesfulde afkom, blandt andet Atterupgaards Barcelo e. Bon Coeur/ Caprimond (opdr. Kristine Munch Nielsen), som i november 2019 vandt 35-dagestesten med 914,5 point. Derudover har Atterupgaards Barcelo vundet den prestigefyldte Nürnberger Burg-Pokal-turnering med den erfarne tyske rytter, Dorothee Schneider i sadlen.
Tildelt prestigefyldt pris
I samme weekend som der var Dansk Varmblods Hingstekåring var der kåring i Oldenburger Pferdezuchtverband i Vechta, og da Bon Coeur er udstationeret i Danmark, var han selvfølgelig med teamet fra Katrinelund i Herning, og derfor kunne han ikke modtage prisen som planlagt i Vechta.
Derfor gav forbundet hingsten muligheden for at modtage den prestigefyldte pris 'Oldenburger Future Sire' ved en hingstefremvisning hos tyske Gerd Sosath i weekenden.
Prisen gives blandt andet til hingste med mindst 25 registrerede afkom, hvoraf 15 er officielt bedømt (fra 2,5 år). De ældste afkom må højst være 9 år gamle, og mindst 10 % af de stævneegnede afkom skal være aktive i sporten. De skal have eksisterende avlsværdi og de første afkom, skal have resultater på S-niveau. Det er blot nogle af de parametre, der måles på i forhold til denne pris.
Bon Coeur har modtaget pris blandt andet fordi, han selv har vundet internationalt i Intermediaire I under Caroline Darcourt. Han er far til Bellany, som er succesfuld op til Intermediaire II. Han er som nævnt ligeledes far til Nürnberger Burgpokal-vinderen Barcelo, der nu er sejrrig op til Intermediaire II under Dorothee Schneider, ligesom han er far til Bon Courage, der har sejre op til Intermediaire I.