Anna Pørtner
World Cup-stævnet i Herning er i denne uge vært for den indledende FEI Jumping Ponies' Trophy sæson 2025, og i går var de dygtige ponyryttere på banen for første gang. Her løb 13-årige Lieselot Kooremans fra Holland med sejren på sin 21-årige pony Elando van de Roshoeve e. Rebus G/ Quickfeuer Van Koekshof - og det faktisk for andet år i træk. Sidste år vandt hun nemlig finalen i Herning, og nu er hun altså tilbage for at tage endnu flere sejre.
Det samme skete tidligere på aftenen, hvor ingen af konkurrenterne formåede at komme forbi hende. Hun gentog nemlig gårsdagens sejr, og dermed er det altså tredje sejr i træk, som hollandske Liselot Kooremans har redet hjem ved World Cup-stævnet i Herning. Første sejr har som skrevet et år på bagen, men i dag satte hun altså alle sine konkurrenter til vægs i den 125 cm høje Helgstrand Jewellery FEI Jumping Ponies Trophy.
I dagens klasse var der dog to af de danske ryttere, der pressede deres hollandske konkurrent til stregen. Den ene var Palma Sophie Gry Jansson-Christensen og Bodyssee des Avelines e. Radco d'Houtveld/ Randel Z, som var den ekvipage, der kom tættest på at nå hollænderen. Det var dog ikke nok, for Palma og Bodyssee des Avelines var godt et sekund langsommere end den hollandske ekvipage, og derfor måtte de se sig tilfredse med en meget flot andenplads i dagens klasse.
Tredje bedst blev også en dansker - denne gang Selma Hundborg Dresler, der faktisk tog en sejr i den indledende Ponies Trophy-klasse i Herning sidste år. I år har hun Lady Crown e. Crown Z/ Zandor Z med sig til start og med en meget flot og hurtig fejlfri runde, sikrede parret sig altså en tredjeplads.
Danmark åbner denne sæson af FEI Jumping Trophies, og rytterne fortsætter efter Herning i Lyon i Frankrig fra den 28. oktober - 2. november. Herefter går turen til Stuttgart i Tyskland fra den 12.-16. november. Formålet med turneringen er at skabe interesse for ponysporten ved at afvikle en World Cup-lignende turnering ved World Cup-stævnerne i den vesteuropæiske liga.
Fire danske ponyryttere har fået startmulighed i år: Amalie Breum-Harild på Good Boy du Bondet, Palma Sophie Gry Jansson-Christensen på Bodyssee des Avelines, Rebekka Sehestedt Juul på Mvs Carvelle og Selma Hundborg Dresler på Lady Crown. Selma blev faktisk placeret som nummer tre ved sidste års finale i Mechelen.
I denne uge skal rytterne ride tre gange, og på lørdag klokken 17.45 kulminerer det med den spændende finale i Jyske Bank Boxen lige efter den nervepirrende BMW Six Bar Challenge. Lørdag aften kulminerer i Stutteri Ask Grand Prix, som er stævnets højeste springklasse.