Trine Askjær-Jørgensen
En kåret hingst, en guldmedaljehoppe, en UVM-finalist og vinderen af unghestechampionatet. Det er et stærkt hold af 6-års heste, som skal repræsentere Dansk Varmblod ved UVM i Verden til august.
Dommerne er også tilfredse med kvaliteten af hestene i UVM-truppen, hvor der i hver årgang er nogle helt ekstraordinære heste.
Stutteri Straight Horse og Atterupgaard brillerer med at have fået udtaget to heste i truppen. Straight Horse har fået 5-årige Straight Horse Leonardo og 6-årige Straight Horse Sun King udtaget, mens Atterupgaards avlshingst Atterupgaards Bernachi og guldmedaljehoppen Atterupgaards Daimi begge er udtaget i 5-års holdet.
I holdet af 6-års hingste blev der billet til endnu en avlshingst, nemlig championatsvinderen Svalegårds Hot Driver samt guldmedaljehoppen Brandtbjergs Divya samt vinderen af unghestechampionatet Slangerupgaards Saffron og UVM-finalisten fra sidste år Straight Horse Sun King.
I holdet af 6-års heste har følgende indløst billet til Verden: