Dufour og de unge heste dominerer i Ringsted

07-08-2020 22:02

I denne weekend afholdes der DM i dressur for junior- og ungryttere hos Ringsted Sports Rideklub. Ved siden af mesterskaberne afholdes der også almindelige distrikts- og landsstævne klasser hvor dagens MB0 blev domineret af 6-års hestene og vundet af Cathrine Dufour

Nyheden fortsætter efter annoncen

 

Copyright Ridehesten.com
Cathrine Dufour på Eternity e. Escolar/Sir Donnerhall I. Foto: Ridehesten.com/Mie Thorup Poulsen

På ridebane.dk arena hos Ringsted Sports Rideklub var dagens sidste klasse en MB0 som blev vundet overlegent af Cathrine Dufour med den 6-årige Eternity e. Escolar/Sir Donnerhall I (opdr. Franz Remmersman) som red til hele 81,410%.

Efter sejren spurgte vi Cathrine om det at træne de unge heste i at være med ude til større stævner:

– Det er virkelig fantastisk at få muligheden for at tage de yngre heste med ud til gode stævner som her i Ringsted! Super forhold og rigtig fedt at få testet hestene af.

På resten af placeringerne fulgte yderligere tre 6-års heste. Andenpladsen blev besat af Thilde Rude Hare på Zidan-DN e. Sezuan/Blue Hors Future Cup (opdr. Jørn Damm og Jens Aage Nielsen) med 75,641%. På tredjepladsen kom Anders Uve Sjøbeck Hoeck med Valløs Dreaming Marong e. Dream Boy/Baccarat XX (opdr. June og Mogens Worre-Jensen) med 74,487% efterfulgt af endnu en af Cathrines unge stjerner, Sauternes e. Sezuan/Londonderry (opdr. Lena og Ulrik Kristensen), som blev flot fremvist af Janni Dietz, de opnåede 72,564%.

Nyheden fortsætter efter annoncen

– Jeg er super stolt af mine to yngre heste (red. Eternity og Sauternes) og min elevs (Thilde Rude Hare) unghest. Alle tre heste er kun 6 år og leverer super ridt. Tak til Ringsted for et super stævne indtil nu, fortalte Cathrine desuden efter dagens stævne.

Copyright Ridehesten.com
Michaela Navrsted på Atterupgaards Sinatra e. Atterupgaards Seebach/Gribaldi. Foto: Ridehesten.com/Mie Thorup Poulsen

I LA2 for heste var det endnu en yngre hest der løb med sejren. Klassen blev vundet af Michaela Navrsted med den 5-årige Atterupgaards Sinatra e. Atterupgaards Seebach/Gribaldi (opdr. Atterupgaard) med 72,069%.

Se alle resultater for distriktsklasserne HER.

Endnu engang var det de unge heste der løb med sejren i MA1, på førstepladsen var det igen Cathrine Dufour, denne gang med den 8-årige Hilus MHB (SWB) e. Johnson/Don Primero (opdr. Madeleine Karlsson og Fredrik Spång) med 75,139% mens andenpladsen gik til den 7-årige Uno Day Sun e. Uno Don Diego/Blue Hors Rosoff (opdr. Stutteri Uno ApS) redet af Kenneth Damgaard. De opnåede 71,158%.

Se alle resultater for landsstævneklasserne HER.

Ridehestens fotografer har taget billeder på begge baner hele fredagen. Se billederne på mandag.

Trine Askjær-Jørgensen

Tip nyhedsvagten

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Trine Askjær-Jørgensen