Danskere til internationale stævner

12-06-2014 06:02

I weekenden er der mange danskere til start internationalt. Vi har unge spring- og dressurryttere i Hagen for at forsvare de danske farver ved nations cups for pony-, junior- og ungryttere. Springrytterne er også repræsenteret ved to stævner i Tyskland og et i Holland. To militaryryttere er taget til Luhmühlen i Tyskland, mens distancerytterne er til start ved det danske stævne i Knuthenborg 

Copyright Ridehesten.com
Mathias Nørheden og Tripoli er en af de ungrytterequipager, der skal til Hagen Future Champions.

MILITARY

Luhmühlen Eventing, Tyskland: 12. – 15. juni 

CIC4*
Peter Flarup - Twin Peaks

CIC3*
Vicky Mathiesen - Dejo


SPRINGNING
 

Future Champions, Hagen, Tyskland: 10. - 16. juni 

Ungryttere

CSIOY
Shannon Mejnert - Ketterle Bonaire
Julie Meiland Hansen - Coolmann
Camilla Ernst - Carre
Mathias Nørheden Johansen - Tripoli

Indviduelt
Gitte Dahl - Conan
Jessica Vinther Jensen - Levante
Mie Daugaard Reimer - Rorayo

Reserver
Isabel Jasmin Kristoffersen - Beckham Røntved
Michelle L. Westergaard - Zerafina

Juniorer

CSIOJ
Christoffer Nerving Møllekær - Zidane
Emil Hallundbæk - Uno's Safier
Josephine Bøgh - Van Dejk
Jessica Toelstang - Quartel du Mazes

Individuelt
Stephanie Jørgensen - Spindborgs Luxsus
Martin Mose Knudsen - Candy K

Reserve
Mikkel Rasmussen - Vasco

Pony

CSIOP/indv. (sættes i Hagen)
Clara Hallundbæk - Pauldarys Pocket Rocket og Saorsie
Anne-Kristine Rie Truelsen - Bel-Air
Benedikte Rie Truelsen - Strattonstown Nearly Gone og De La Marco Oliver
Freja Sidal Mortensen - Klooster's Showman og Torisca
Cecilie Topp - Feivel In The Sky


Goldstadt Cup, Pforzheim, Tyskland: 12 – 15. juni 

CSI3*
Morten Gram - Capella og Eroline
Christoffer Lindenberg - Cassus og Landiamo

CSIYH1*
Morten Gram - Captain
Christoffer Lindenberg - Cristalla


Concours Hippique, Asten, Holland: 12.-15. juni 

CSI2*
Søren Møller Nielsen - Laramy Ask og Velerne Ask
Jennifer Pedersen - Quisan Gran, Saint Amour og Salut D'Amour
Karen Rohde - Clayton Ask og Valentino

CSIYH
Jennifer Pedersen - Caliber og Cleopatra


KMG CUP, Sommerstorf, Tyskland: 12.-15. juni 

CSI2*
Lars Bak Andersen - Conte Couleur og Cyrus
Søren Pedersen - Tailormade Cavetta, Tailormade Chaloubet og Tailormade Quinnus
Peter Lykke Svendsen - Nykildegaards La Chriss

CSIYH1*
Lars Bak Andersen - 3Q Major
Søren Pedersen - Tailormade La Vie


DRESSUR
 

Future Champions, Hagen, Tyskland: 10. - 16. juni

Ungryttere

CDIOY
Maja Andreasen - Skjoldsgaard Monte Vo
Kathrine Springborg - May Candeloro
Mille Larsen Warncke - Langkjærgaard's Donna Fetti

CDIY
Kristian Rasmussen - Dupran
Emilie Holm Toft - Ramia Lox
Henriette Dam Vestergaard - Leopold

Juniorer

CDIOJ
Sille Engermann - Fernet
Alexandra Sørensen - Camiro Mandø
Victoria E. Valentin - Geisha

CDIJ
Kristine Koch Bejtrup - Cavaler
Nana Gajhede - Zoom-inn Firfod
Laura Hviid - Denzel
Amanda Overgaard - Horsebo Smarties
Pernille Koch Rasmussen - Heslegaards Robert
Victoria E. Valentin - Zaragossa

Ponyer

CDIOP
Sara van Deurs Petersen - Farbenfroh
Karoline Rohmann - Adriano B.
Sofie F. Bruun Sørensen - Mellis Dornik

CDIP
Mille Hammerfelt - Mastwood Donaldson
Sandra Kristoffersen - Grenzhoehes My Ken
Anna Sofie G. Sørensen - Jumanji og Kloosters Eltino


DISTANCE

Hippoaden, Knuthenborg Park, Danmark: 14. juni 

CEI2*
Helle Adamsen - Yrwan OX
Tina Bratajka - Supernova Sand
Dorthe Christensen - Carpe Diem OX
Hanne Haagen Hansen - TS Miranda
Amanda Kalmeyer - Kaffa
Charlotte Kromann Rasmussen - Ganti
Inge-Merete Larsen - Serij OX
Helen Munksø Victor - De Chamant
Christine Pedersen - Delli OX
Inger Pitter Bertelsen - Gashin El Din

CEI1*
Lotte Hillers - SF Al Mazaika OX
Johanne Hvid - Falbala OX


Kilde: DRF

Kristine Ulsø Olsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Kristine Ulsø Olsen