Danskere til internationale stævner - uge 8

23-02-2022 06:51

Annika Knudsen Lorentsen

I denne uge er springrytterne igen stærkt repræsenteret ved internationale stævner, mens et par paradressurryttere er draget til Doha

Copyright Ridehesten.com
Rikke Andersen med Tomba la Bomba. Foto: Ridehesten.com/Kristine Ulsø Olsen
Nyheden fortsætter efter annoncen

DRESSUR

Doha
CPEDI3*
Camilla Christensen med Fürsten
Anne Mette Hasselstrøm med Østergårdens Deleight

SPRINGNING

Oliva, Spanien, den 21.-27. februar
CSI3*
Gustav Christian Jacobsen med Ultrachic de Charmois og Chaccorina
Lars N. Pedersen med Bøgegården Gladiola

CSI1*
Emmie Axelsen med Z7 Sapphire
Gustav Christian Jacobsen med Zypern 4
Josephine Christian Jacobsen med Tango og Dakar
Nadja Kristoffersen med Campari PS Z
Claudia Pedersen med L-Ursk du Keske og Caro AS
Lars N. Pedersen med Lordas 4

CSIYH1*
Pernille Moos Tribler med Zucchero, P Diddy, George Michael Z og Coronadi's Legacy EW Z
Peter Moos Tribler med Sandstorm og Miss App-M
Lars N. Pedersen med Uncle P og Eliott Max Droeshout Z

Sunshine Tour, Vejer de la Frontera, Spanien, den 21.-27. februar
CSI4*
Emilie Mosegaard Christiansen med Syvhøjegårds Enzo
Rikke Haastrup med Casira og Balouca Z
Clara Hallundbæk med Quimono de la Roque, Noortje van het Houterhof, Illonois, HH Best Buy og Abelone O.T. Lowlands Z
Kasper H. Hansen med Zero K, Jamaica, Comme Il Faut Plus og Contador
Signe Voldgaard Hansen med Lugana E
Martin Knudsen med Volstrups Cash, Schweinsteiger og Ci Beau Ask
Clara Roesgaard Kristensen med Embaia M, Dimitri Z, Chapeu Claque og AK's Cavalina
Kim Kristensen med Carpe Diem van de Geeninde Z
Rie Rose Lindegren Roed med Vittoriano, Now and Ever, Newcomer 13 og Calalou
Tina Lund med Cordani PS, Centina 10, Carallo og Chacceldi
Martin Dinesen Neergaard med Ne Vlinder Vd Withoeve, First Choice HT og Cressendo BV Z
Christina Nielsen med Issebesi
Adam Sparlund Olesen med Engerupgaards Cashett
Caroline Rehoff Pedersen med Søndervangs Unikum, Chaccieny og Calvin 115
Thit Bibi L. Ried med Special de Gamet og Chacomo
Kristian Skovrider med Otis Blue Ac/Wb
Cecilie Tofte med Happiness og Chester 318
Anne Kristine Truelsen med Cosma Shiva S, Casira 23 og Obahma JS
Benedikte Rie Truelsen med Kura AA, Hait Ask og Cassina Z

CSI1*
Kasper H. Hansen med Drumiller Deluxe og Cornitu
Signe Voldgaard Hansen med Lucil E
Stine Hansen med Calaco
Saraha Heiberg med Dastann des Meulieres
Tina Lund med Caracho og Nuller Z
Caroline Schaarup-Kjær med Caprice Ask og Cazia
Kristian Skovrider med Cartouche Z
Julie Højer Thomsen med Untouchable Olympic

CSIYH1*
Kasper H. Hansen med Balotelli
Jonathan Hvalsøe Saul med Kinclaith, Disney Z og Diniz Z
Kim Kristensen med Kalista
Martin Dinesen Neergaard med Perle van het Napoleonhof, Kaiser Vd Haterbeek, Cocothaura PS og Diva Z
Adam Sparlund Olesen med Solbakken's Fun Forever, Quinten van Hippo-Lux, Abba og Blixenkrones Falaision
Caroline Rehoff Pedersen med Lerskovs Balouna
Caroline Schaarup-Kjær med Enjoy Ciciano DWB
Kristian Skovrider med Pepsi 147
Julie Højer Thomsen med Gasalano
Cecilie Tofte med Luka-Cara, Kilimanjaro, Escape Z, Christopher Robin og Dorothy
Anne Kristine Truelsen med Coletta
Benedikte Rie Truelsen med Rocket Man

Vilamoura, Portugal, den 21.-17. februar
CSI3*
Jennifer Pedersen med Oak Grove's Americana, Oak Grove's Clown, Oak Grove's Desperado, Catdaddy, Finlandina, Diavoltan Old, Didam 2 og Oak Grove's  Olympia Z
Andreas Schou med Independent (SWB), I Know, Coterno-Blue PS og Casirus

Nyheden fortsætter efter annoncen

CSI1*
Asger Skov Rosenkilde med Casero 7 og Burghoeve's Pedro

CSIYH1*
Jennifer Pedersen med Katana og Oak Grove's Odyssey Z

Kronenberg, Holland, den 22.-25. februar
CSI2*
Sofie Yderstræde Bucka med La Belle
Konstantin Deeken Künnemann med Utendro og Landlyst Contra
Michelle Lassen med Zocker 19

CSI1*
Sofie Yderstræde Bucka med Seducteur D'Hyrencourt Z
Konstantin Deeken Künnemann med Cyrillus og Harrison
Michelle Lassen med Duerers Macho
Cecilie Krogsdal Perto med Falke Hors Stratos og Cointreau de Villee
Astrid Lund Wisholm med Baleice

Gorla Minore, Italien, den 23.-27. februar
CSI2*
Linnea Ericsson-Carey med Skorphults Baloutendro og Con Vados
Noona Wildfang Linde med Cloi
Philippa Wildfang Linde med Choppine du Bidou, Casmann 2 og Carreau of Greenhill Z
Theodor Linde med Salto des Nauves H D S, Lehar og Especially Ultra Z

CSI1*
Linnea Ericsson-Carey med Diamant de Pactole Z
Noona Wildfang Linde med Eurvette O
Philippa Wildfang Linde med Fafira W
Theodor Linde med Jaguar

CSIYH1*
Philippa Wildfang Linde med Kristal og Sohn der Erde K

Valencia, Spanien, den 24.-27. februar
CSI2*
Rikke Andersen med Chaccossini, New Star V/h Russeltveld
Rikke Belinda Barker med Zarco Di Arezzo Z, Tabalou PS, I'am Moerhoeve's Princess Z og Chippo Z

CSI1*
Rikke Andersen med Tomba la Bomba US, Vrida H og C-Mistral
Isabell Victoria Frost Jensen med Fonzie Ask
Sille Marie Nyboe Jakobsen med Chaccita

CSIYH1*
Rikke Andersen med Holdup du Bobois, Cafe D'o Z, Arwen og Most Wanted
Rikke Belinda Barker med Empire SBK Z

Trine Askjær-Jørgensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Trine Askjær-Jørgensen