Danskere til internationale stævner, uge 35

29-08-2018 08:54

Camilla Tiefensee Schrøder

Der er masser af springning på programmet i denne uge, ikke mindst herhjemme, hvor Absolute Horses' to uger lange internationale stævne bliver skudt i gang. For de unge springryttere gælder det Baltic Cup i Drammen

Copyright Ridehesten.com
Charlotte Bjørnstrup og Texas des Forets er blandt juniorekvipagerne ved Baltic Cup i Drammen denne weekend. Foto: Ridehesten.com/Annette Boe Østergaard
Nyheden fortsætter efter annoncen

SPRINGNING

Ciekocinko, Polen, 28. august-2. september
CSI2*
Caroline Rehoff Pedersen/Rubens De Laume
Astrid Svenstrup/Casila
CSI1*
Gustav Christian Jacobsen/Ninparo
CSIYH1*
Maria Barnewitz Schou/Stakko
CSIOY
Maria Barnewitz Schou/Seana 2
Astrid Svenstrup/Diamante
Astrid Lund Wisholm/Filandi, Codiac
CSIOJ
Gustav Christian Jacobsen/Zypern 4, Fayot
Caroline Rehoff Pedersen/Carolus-magnus
Caroline Nørgaard Winter/Cairo 34

Bruxelles, Belgien, 28. august-2. september
CSI3*
Emil Hallundbæk/Cabanus, Bonaparte Z
Clara Hallundbæk/Quimono De La Roque, Hh Best Buy
Dina Bach Sigmundsen/Quintessa Lox
CSIYH1* incl. 8yo
Emil Hallundbæk/Bel Star
Dina Bach Sigmundsen/Favorit Girl
CSI2*
Marianne Hallundbæk/Chester 241

Absolute Tour, Sommersted, Danmark, 28. august-2. september
CSI3*
Se rytterlisten
CSIYH1*
Se rytterlisten

Nyheden fortsætter efter annoncen

Ising am Chiemsee, Tyskland, 30. august-2. september
CSI2*
Michael Söe Andersen/Samba De La Magnifica, Captainsuperstarmcawesomeville
Zascha Nygaard Andreasen/Locadeur
CSIU25-A
Zascha Nygaard Andreasen/Diocento, Diana M Z
CSIYH1*
Zascha Nygaard Andreasen/Mr.calando

Drammen, Norge, 30. august-2. september
CSIJ-A
Charlotte Bjørnstrup/Zidane, Texas Des Forets
Nikoline Dresler/Cascada 33
Emilie Heering/Diamant De Solitaire, Coup De Foudre Nt
Anna-Mathilde Alsing Nielsen/ Cocio Blue Hoejvang
CSICh-A
Cornelie Catarine Christiansen/Nash D'archonfosse Z
Alma Alberte Greiffenberg/Cara MIa
Amalie Reimer Nielsen/Cortus
Silke Pedersen/Pari-lana Nexen
Victoria Lora Engelbrecht Perez/Leopold
CSIP
Chili Auscher/Ballyglass Paddy
Cornelie Catarine Christiansen/Derrymattery Flash
Nikoline Dresler/Olympia, Chocalarto
Molly øvlisen Fisher/Matador
Marie Louise Riisgaard Kemp/Lucky, Angaskogs Cooper
Linnea Ilsøe Madsen/Zee Tech, Ebonys Star, Alderton Cruise
Freya Strandby Møller/Attyrory Rebel
Thilde Strandby Moeller/Showtym Viking, Natka, Attyrory Goldstar
Esme Ege Olsen/Grantorino, Bel Air
Freja Høyer Pedersen/Silver Scott
Emma Ponsaing/Sixmile Waterblaze, Kilcurry Beauty
Laura Filippa Evers Thomsen/Lady MIrah
Hannah Guldbrand Wedde/Nørgaards Ferrari

Opglabbeek, Belgien, 30.-august-2. september
CSI2*
Sofie Yderstræde Bucka/Ellely's Quality, Champion De Quidam Rv
Jessica Toelstang/Luigi, Bjerglunds Campari, Quartel Du Mazes
CSI1*
Sofie Yderstræde Bucka/La Belle
CSIYH1*
Jessica Toelstang/Disco Lady

TREC
EM, Tenuta, Santa Barbara, Italien, 30. aug. -1. sept.
Lisa Kjer Andersen/Macimo
Maria Rasmussen/Moremoney Magneto
 

Christine Krogh Frausing

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Christine Krogh Frausing