Danskere til internationale stævner i uge 3/2018

18-01-2018 09:35

Denne uge står i springningens tegn, hvor flere af de danske springryttere er draget til udlandet for at repræsentere de rød/hvide farver. Danmarks unge talenter har taget turen til Sverige for at ride Baltic Cup, men også en enkelt distancerytter har taget turen til Sverige

Copyright Ridehesten.com
Theodor Linde med Grand Cru Van Paemel
Nyheden fortsætter efter annoncen

SPRINGNING
FEI World Cup i Leipzig, Tyskland 18-21. januar 

CSI5*
Martin Dinesen Neergaard med Edesa’s Chillando Blue, Clearstay, Cannary

CSIYH1*
Martin Dinesen Neergaard med Edesa’s Kzoom Van De Wittemoere

Oliva, Valencia, Spanien 16 – 21. januar

CSI2*
Andreas Shou med Fortuna 416, DAlvaro W og Chacolot

CSI*
Andreas Shou med Bredvig Crista

CSIYH1*
Andreas Shou med Quinette Ask

Dubai, United Arab Emirates 18-20. januar

CSI5*
Tina Lund med Big red

Drachten, Holland 18-21. januar 

CSI3*
Thomas Sandgaard med Sierra, Nørremøllehøjs Ariel og Amarone

Nyheden fortsætter efter annoncen

CSI1*
Josefine Sandgaard Mørup med Qualitive og De Semilly Edition

Kronenberg, Holland 18-21. januar

CSI2*
Lars Bak Andersen med Queens Dancer, Arcado L og 3q Qalisya
Morten Gram med Sara 134 og Gipsy
Søren Pedersen med Tailormade Chacladine, Tailormade Stina og Tailormade Sandros S Bella

CSI1*
Lars Bak Andersen med Carrasco og 3q Qadira
Morten Gram med Callay
Søren Pedersen med Tailormade Contau

CSIYH1*
Søren Pedersen med Tailormade Diarca Ps

Helsingborg, Sverige 18-21. januar

CSIJ
Filippa Christer Andersen med Baloutoni F Vejgaard
Christine Thirup Christensen med Vedric, Queen Lady Z og Afghan
Emilie Heering med Coup De Foudre Nt
Mikala Colberg Jensen med Wincett Ask
Cecilie Amdi Juul med Landlysts Valian og Cuverdo Z
Cecilie Voller Kjærulff med Second 8 K
Phillipa W. Linde med Jaguar, I Caipiroska og Casmann 2
Theodor Linde med Grand Cru Van Paemel, Salto Des Nauves H D C
Camilla Mortensen med Lertevang’s LIcella, Handybeat og Gwintosca Hbc
Sisse Pedersen Mylin med Heart of Oak og Cancaro I
Emmalou Falck Gubi Olsen med Jeudi D’ Vsenbeeck
Simone G Staehr med Vitano

CSIP
Chili Auscher med Ballyglass Paddy
Cornelie Catarine Christiansen med Derrymattery Flash
Hanna-Sofie Dahle med Toftegårdens Indi-go og Feivel In The Sky
Nikoline Dresler med Olympia og Chocalarto
Louise Engelsted med Rødtjørns Aragon
Molly Øvlisen Fisher med Matador
Ingrid Rose Gasmann med Vales Blue Song
Emilie Heering med Niki De Montmain og Avec Amour
Isabel Vang Hvitved med Vincenzo 8, Just Kidding Ii og Doon Laddie
Clara Ibh med Mystic Sandy
Marie Louise Riisgaard Kemp med Sandlings Surreal og Lucky
Rebekka Arentzen Kjær med Alonso
Laura Baaring Kjærgaard med Vie’nka Du Lavandin
Karoline Wulffeld Larsen med Munsboro Richie C
Noona Wildfang Linde med Bel Air
Theodor Linde med Showtym Viking
Freya Strandby Møller med Attyrory Rebel
Thilde Strandby Møller med Natka og Attyrory Goldstar
Caroline Nielsen med Cicero
Laura Normann Olsen med Kilkillahara Beauty
Kristina Amalie Paulson med Tøftehøjs Justitia
Freja Høyer Pedersen med Silver Scott
Emma Ponsaing med Sixmile Waterblaze
Anna Sofie Tørnæs med Strattonstown Nearly Gone og Kalypso Skovgaard

CSICh
Alma Alberte Greiffenberg med Cara Mia
Noona Wildfang Linde med Townhead Lakita R og Chelino 3
Amalie Reimer Nielsen med Pionier II og Cortus
Victoria Lora Engelbrecht Perez med Leopold

DISTANCE

Rättvik, Sverige 20-20. januar 

CEI1* 80
Rikke Sophie K. Thygesen

Christine Krogh Frausing

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Christine Krogh Frausing