Anne-Kristine fører senior DM

02-05-2025 20:19

Annika Knudsen Lorentsen

Anne-Kristine Rie Truelsen sikrede sig her til aften sejren i den indledende afdeling af DM i springning, og dermed kommer hun til søndagens finalen i front af mesterskabet, og som den eneste med et fejlfrit resultat

Copyright Ridehesten.com
Anne-Kristine Rie Truelsen med Quemoy KT. Foto: Ridehesten.com/Kristine Ulsø Olsen
Nyheden fortsætter efter annoncen

Der var fart over feltet i dagens første kvalifikation af DM for seniorryttere på Stutteri Ask, da 21 ekvipager mødtes i kampen om at opnå det bedst mulige resultat at medtage til den kommende finale, der afholdes søndag eftermiddag. Konkurrencen i dag blev afviklet efter metode C, hvilket betyder, at fejl omregnes til tid. 

Dagens vinder, var altså den ekvipage der kom i mål med den hurtigste tid uanset antal fejl. I dag viste det sig, at det godt kunne svare sig at ride stærkt på den krævende 150 cm-bane, og så samtidig risikere at lave fejl på grund af det høje tempo. 

Anne-Kristine Rie Truelsen lagde hårdt fra land, og leverede en lynhurtig runde i sadlen på den 15-årige Quemoy KT e. Quidam's Rubin/Saccor. Undervejs på den 13 forhindringer lange bane fik hun et nedslag, men hendes hurtige tid tillagt fire sekunder for fejlene fra nedslaget, var alligevel dagens hurtigste. Hendes tid sluttede på 77,73 sekunder, og med den tid går hun videre til finalen med 0 fejl. Anne-Kristine er ikke uvant i forhold til at ligge i spidsen af et DM, for både forrige år og sidste år vandt hun mesterskabet for U25-ryttere. Om hun skal sikre sig den fineste karat i det største danske mesterskab i år, må vi vente med at finde ud af til afgørelsen på søndag. Hun får uden tvivl kamp til stregen, da der i alt er fire ryttere, der er adskilt af mindre end et nedslag fra netop guldmedaljen. 

Copyright Ridehesten.com
Renée Ulvsbjerg med Celeste Balslev. Foto: Ridehesten.com/Kristine Ulsø Olsen

Næstbedst i dag var Renée Ulvsbjerg med Celeste Balslev e. Conthargos/Con Air (opdr. Fulgesangsgård v/ Niels Balslev, som leverede en hurtig og fejlfri runde. Hun kom i mål i tiden 78,81 sekunder, og dermed ligger hun på en foreløbig sølvmedaljeplads, og medbringer 1,08 fejl til finalen på søndag. Renée har tidligere vundet medalje ved senior DM, da hun i 2022 tog en flot bronzemedalje. Med dagens præstation, har hun et godt udgangspunkt for at sikre sig en podieplads igen i år. 

Nyheden fortsætter efter annoncen

På tredjepladsen i dag blev det Christian Jansen med Stenvangs Daiquiri e. Catoo/Clarimo (opdr. Therese Dueholm Petersen), som i dag leverede en hurtig runde med et enkelt nedslag. Det betød, at deres tid sluttede på 79,24 sekunder, og det giver dem 1,51 fejl med videre til søndagens finale. 

Den foreløbige fjerdeplads er Christoffer Lindenberg med Imposant-O e. Breitling LS/Wolfgang, som medbringer 2,29 fejl til søndag. Simone Hansen Scherff med Søndervangs Mathilde e. Catoki/Cassini II (opdr. Else og Nis Ravn) er på en foreløbig femteplads med 5,96 fejl. 

Dagens bane var udfordrende, blandt andet også på grund af det høje tempo, den skulle rides i, hvis man skulle gøre sig forhåbninger om en sejr. Kun to ryttere formåede at ride fejlfrit rundt i dag. Det var henholdsvis Renée Ulvsbjerg og Christoffer Lindenberg. Seks ryttere red med 4 fejl, mens fem red med 8 fejl. Ud af klassens 21 ekvipager var der syv ekvipager der udgik eller valgte at trække sig i løbet af banen, og dermed er feltet af ryttere skåret ind til benet inden søndagens finale. 

Finalen for senior finder sted søndag eftermiddag, og her skal rytterne ride to runder på henholdsvis 150 og 160 cm. 

Start- og resultatlister fra Stutteri Ask.

Anna Pørtner

Tip nyhedsvagten

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner