Anna Pørtner
Fra den 17.-19. april løber endnu et springstævne for hest af stablen på Riders Cup. Denne gang er det et landsstævne med klasser fra LB1* til S1* og så er det også her, at årets første kvalifikation af den populære Walber Cup-turneringen skydes i gang.
Walber Cup er kvalifikationsstævnet til Agria DRF Mesterskabet for klubhold i springning. Mesterskabet afvikles henover udendørssæsonen med fire kvalifikationer og en finale. Kvalifikationerne afvikles med støtte fra Walber Equestrian, og er et led i arbejdet med udviklingen af dansk springsport. Efter hver kvalifikation tildeles holdene point efter placeringsrækkefølgen. Holdene skal stille med mindst fire ekvipager, hvor én skal deltage i MB1*, to ekvipager skal deltage i MB2* og én ekvipage i MA1*.
Holdene rider i løbet af udendørssæsonen fire kvalifikationsstævner, hvorefter de otte bedste hold går videre til finalen.
1. kvalifikation: Riders Cup, den 17.-20 april
2. kvalifikation: Hjallerup Rideklub, den 29. maj - 1. juni
3. kvalifikation: Kirstinelund Sportsrideklub, den 12.-15. juni
4. kvalifikation: Næstved Sportsrideklub, den 14.-17. august
FINALE: Han Herred Hestesportsklub, den 4.-7. september
Efter hver kvalifikationsrunde tildeles holdene point efter placeringsrækkefølgen. Vinderen får 20 point, andenpladsen 17 point, tredjepladsen 13 point og så fremdeles. Når de fire kvalifikationer er afholdt, er det de otte bedste hold, der kvalificerer sig til finalen, som afholdes den 4.-7. september 2025 hos Han Herred Hestesportsklub. Det er påskelørdag, den 19. april, at første kvalifikation skydes i gang, hvor følgende hold er tilmeldt:
Sidste år var det Fyens Rideklub, der vandt finalen og dermed titlen af Agria DRF-Mesterskabet for klubhold i springning for andet år i streg. Det var ellers Kjellerup Sportsrideklub, der efter de fire kvalifikationsrunder afsluttede med flest antal point, men desværre var det ikke muligt for klubben at stille med et hold til finalen, der blev afholdt i Bernstorffsparken hos Sportsrideklubben.
Hvem mon løber med årets første point i den spændende Walber Cup-turneringen og dermed er et skridt tættere på den eftertragtede finale?