Thomas Bach Jensen
Hvorfor er opstart af ungheste så vigtigt? Og hvorfor er det første indtryk af os så vigtigt?
I al beskedenhed siger Tom Buhl, at han bare kommer og viser, hvad han har arbejdet med hele dagen. Gennem sine træningsprincipper vil han vise, hvordan han arbejder med fundamentet for at indgå i livet som ridehest – opbygning af gensidig tillid og forståelse mellem mennesket og den helt unge hest.
Principperne er printer- og mobilvenlige, så du kan følge med i dem under aftenens clinic. Find dem her.
Denne aften går vi også spadestikket dybere og ser en ridehest med en udfordring. Tom vil søge årsagen til udfordringen og rytteren vil få gode råd med hjem til den videre træning. Det bliver en uformel aften, med rig mulighed for at stille spørgsmål til Tom, ligesom vi indbyder til gode snakke over den efterfølgende kaffe.
Arrangementet foregår torsdag den 23. oktober kl. 19 på Bøgegården, Vollerupbyvej 26 i Bolderslev. Det finder sted i ridehallen, så tag en lun trøje på. På Dansk Varmblods region 4's facebookside og hjemmeside finder du alt om tilmeldingsfrist, pris mv.
Har du lyst til at lære mere om Tom Buhl, så kan du med fordel slå op på artiklen i magasinet Ridehesten august 2025.