Forårsauktion: Den sølvfarvede guldhoppe

Årets Springbetonede Hoppe i 2017, guldmedaljehoppen Birkegårdens Conchita, er en af de 27 ungheste, der kan erhverves på Dansk Varmblods Forårsauktion den 9. marts 2019 i MCH Messecenter Herning

Copyright Ridehesten.com

Den smukke skimmelhoppe Birkegårdens Conchita er en af dette års topkandidater i Katrinelund Unghestechampionat for 5-årige DV-springheste med Stine Cassøe Jakobsen i sadlen. Hun beskriver hoppen som utrolig ridelig og nem i alle henseender; og så er hun en hoppe, der ikke lader sig påvirke af omgivelserne, men hele tiden er fokuseret på opgaven.

Og skulle man få lyst til at trække et føl på Conchita, så ville det også give god mening, for hun er ud af en absolut guldrandet afstamning og efter en hoppe, der har lavet den ene supermodel efter den anden.

I Dansk Varmblods præsentation af auktionskollektionen beskrives Birkegårdens Conchita således:

Hun er ikke guldfarvet, men alt andet ved hende har vitterligt et gyldent skær. Birkegårdens Conchita er guldmedaljehoppe og udnævnt som årets springbetonede hoppe 2017 med et afprøvningsresultat på 905 point og 9,5 i både galop og ridelighed. Som karaktererne afspejler, indeholder denne hoppe fremragende kvaliteter. Hun er vellinjeret og udtryksfuld og formår at anvende sin fremragende galop og teknik til det ypperste på banen, hvor både overblik og overskud er kendetegnende for hendes performance.

Birkegårdens Conchita er endnu en guldmedaljehoppe i rækken, idet hendes mor Birkegårdens Celina har præsteret intet mindre end 3 guldmedalje og to bronzemedaljehopper. Hun er også mor til Årets Springbetonede hoppe i 2009, samt Årets Springbetonede Hingsteføl i 2015.

Birkegårdens Conchita - Så bliver det ikke bedre!

Læs også

Forårsauktion: Godt resten er en stor succes

Man kan ikke vinde hver gang, og i år var Forårsauktionen ikke nogen stor succes, men som Casper Cassøe sagde, så nyder hingstekåringen heldigvis stor succes på alle andre parametre

To auktionshingste opnår godkendelse til afprøvning

Avl|

To af de 3-årige hingste, der kan købes på Dansk Varmblods Forårsauktion i eftermiddag, opnår godkendelse til afprøvning, oplyser avlsledelsen på forkant af auktionen

Forårsauktion: Faustino

Den sidste salgshest, vi mangler at præsentere forud for Dansk Varmblods Forårsauktion den 9. marts 2019 i MCH Messecenter Herning, er ingen ringere end hingsteaspiranten Faustino

Topauktionen nærmer sig

Forårsauktionen over udsøgte ungheste finder sted lørdag den 7. marts kl. 16.00 og er en vigtig del af Dansk Varmblods Hingstekåring i MCH Messecenter Herning i dagene 5. - 8. marts 2009. Auktionen er publikumsmæssigt et tilløbsstykke.

Dansk Varmblod med overskud

Avl|
På Dansk Varmblods repræsentantskabsmøde i Fredericia viste forbundets regnskab et lille overskud - og avlskonsulent Karina Christiansen fortalte om indekstal, forædlingsprocenter og løftede sløret lidt for indholdet i den kommende avlsplan

Ny vinkel på Gallashowet!

VIDEO: Oplev Gallashowet ved Dansk Varmblods hingstekåring 2012 fra en ny vinkel - kusk Kristina Klindt havde et kamera med under sin forrygende opvisning

Løsspringning i særklasse

Avl|

Dansk Varmblods Hingstekåring 2014 | Det er et erfarent team af hjælpere, som styrer de unge hingste til kåring gennem løsspringningen, og det gav en særdeles seværdig start på dagen

Kom til århundredets gallashow i Herning

Når Dansk Varmblod slår dørene op til to næsten identiske gallashows fredag den 11. og lørdag 12. marts, kan publikum forvente ”Århundredets Gallashow” med masser af verdensstjerner

Så kom 10-tallet

Dansk Varmblods Hingstekåring 2014 | Der var flere rigtig interessante heste her til eftermiddag og aften i Blue Hors Aps Unghestechampionat i dressur i hal B Equsana Arena

Hingstekåringen på plads indtil 2016

Dansk Varmblod og MCH Messecenter Herning har netop indgået en ny kontrakt om afviklingen af forbundets store hingstekåring- og -show frem til 2016

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Kristine Ulsø Olsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Kristine Ulsø Olsen
20 24 29 25
kuo@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Daniel og Zack vinder World Cup kvalifikationen (opdateret)

En helt fantastisk præstation fra Daniel Bachmann Andersen og Blue Hors Zack, der netop har vundet den tiende og sidste World Cup kvalifikation

Stutteri konkurs: Stor interesse for netauktion

Hele 48 heste er under hammeren på en netauktion efter det kendte Stutteri Jens Kvist er gået konkurs. Der er stor interesse for de mange heste, og særligt for hesten For Life, der indtil nu står med det højeste bud

Peter og Esben havde en hestefest i Herning

Peter Falktoft og Esben Bjerre Hansen besøgte Dansk Varmblods Hingstekåring. Her fik de bekræftet deres fordomme om vestjysk vejr, blev klogere på ridesport og fik testet hesteløbebånd

Daniel rider sig til sikker sejr i Holland (video)

Danmarks dressurprins Daniel Bachmann Andersen har netop vundet stort over tyske Isabell Werth i CDI3* Grand Prix med Blue Hors Don Olymbrio

Bekræftet tilfælde af herpes virus 1

Der er desværre konstateret et tilfælde af herpes virus 1 i en jysk rideklub

Fornem start for Jorst og de sorte heste

Efter at have kendt både Zhaplin Langholt og Deep Impact i et par måneder, har Charlotte Jorst haft stævnedebut på begge heste med sejre til følge

Cathrine og Cassidy dansede sig til tops

Dressurdronningen Cathrine Dufour og Atterupgaards Cassidy lavede dobbelt op, da de red sig direkte til toppen i dagens Grand Prix Kür. Det var dressur, når det er allerbedst, hvad der da også blev belønnet med point over den magiske 80 procents-grænse

Lufthavn genåbner efter 25 heste er døde

En lufthavn og en travbane i USA genåbner faciliteterne efter i alt 25 heste er døde på mindre end tre måneder

Dufour: Jeg er meget følerytter

Cathrine Dufour gav torsdag aften under Dansk Varmblods Hingstekåring et indblik i, hvordan hun træner sine heste. For hvordan får hun dem til at gå i så flot en holdning og med så meget energi og overskud?

Jeg vil gøre det hele igen

Den danske dressurrytter Rikke Svane endte i sidste øjeblik på det danske landshold til WEG 2018 i Tryon, hvor hun leverede en super præstation med sin egen hingst, som hun har modtaget millionbud for, men han er ikke til salg