Danskere til internationale stævner

14-06-2017 15:14

Danske ekvipager i springning, dressur, military og voltigering er i denne uge til internationale stævner i Europa og Nordamerika

Copyright Ridehesten.com
Josefine Hoffmann og Hønnerups Driver.

Mange af vores unge dressur- og springtalenter er i denne uge til start i Haagen i Tyskland, hvor Danmark bliver repræsenteret i ikke mindre end seks Nations Cup. Vi har ydermere springryttere til start i Belgien, Polen og Canada, dressurryttere på banen i England og Tyskland, mens militaryrytterne er til start i Polen og i Tyskland. Sidst men ikke mindst har mange voltigører taget turen til Sverige for at repræsentere Dannebrog.


SPRINGNING

Future Champions Hagen, Tyskland den 13. – 18. juni

CSIOP
Annestine Kibech Hansen med Eddies Dream og Poetic Kelly RC
Maria Nørregaard Langhoff med Nikolina og Pepper Ann
Theodor Linde med Attyrory Rebel og Showtym Viking
Anna Sofie Tørnæs med Kalypso Skovgaard og Strattonstown Nearly Gone
Pernille Harritslev D. Christoffersen med Runehøjs Rocco
Josefine Sandgaard Mørup med Bebo Com

CSICh
Madelen Bennetsen med M.B. Calida og M.B. Hummels ACDC
Gustav Christian Jacobsen med Fayot og Waldemar
Cecilie Kjær Aagaardens med Elina og Hungry Heart De Lux
Noona Wildfang Linde med Chelino og Townhead Lakita R
Josefine Sandgaard Mørup med De Semilly Edition

CSIOJ
Josephine Bøgh med Laurenz og Van Dejk
Clara Hallundbæk med Dakar og Early Morning Mist
Philippa W. Linde med Elien og I Caipiroska
Benedikte Rie Truelsen med Cassina Z og Kouffa
Helena Skare Viller med Atlantico og Spindborgs Luxsus

CSIOY
Lejse Bramminge med Cascada
Emil Hallundbæk med Cabanus og Chalisco
Jonthan Hvalsøe Saul med Libak's Lamentos
Christina Nielsen med Couleur Queen og Griffin
Jessica Toelstang med Bjerglunds Campari og Luigi

Lier, Belgien den 13. – 18. juni

CSI2*
Lars Bak Andersen med Casmann og Quel Filou
Rikke Belinda Barker med Oh La'la, Quarelie De La Louvet og Quentin PJ
Martin Dinesen Neergaard med Braveheart, Eurvette O og Fortuna

CSIYH1*
Martin Dinesen Neergaard med Darc De Lux

Poznan, Polen den 15. – 18. juni

CSI4*
Karina Leichle med Sire D'isigny

CSI1*
Karina Leichle med Toftehøjs Xmara

CSIYH1*
Karina Leichle med Carrimara

Moorsele, Belgien den 15. – 18. juni

CSI2*
Anee Keller med Luigi og Time 4 U
Kia Keller med Zaffran

Calgary, Canada d. 14. – 18. juni

CSI5*
Nikolaj Hein Ruus med Zanvago


VOLTIGERING

CVI Flyinge, Sverige den 16. – 18. juni

Senior 1* Individuel Herre
Benjamin Trab Christensen. Longefører: Pia Sørensen med Boston
Joey Præstgaard. Longefører: Charlotte Præstgaard med Cairo

Senior 3* Individuel Herre
Leon Lynnerup. Longefører: Charlotte Præstgaard med Cairo

Senior 1* Individuel dame
Katja Winterskov. Longefører: Thomas Bisgaard med Cape Star
Mathilde Fuhr Frandsen. Longefører: Charlotte Præstgaard med Cairo
Alina Garner Holme. Longefører: Maja Mikkelsen med Dyrgaards Maximus

Senior 3* individuel dame
Freja Linde. Longefører: Thomas Bisgaard med Domingo
Sheena Bendixen. Longefører: Lasse Kristensen med French Kiss
Amanda Staalsø. Longefører: Sanne Lorenzen med Rådbjergs Pari Town
Nanna Trab Christensen. Longefører: Pia Sørensen med Boston

Junior 1* Individuel Dame
Josefine Madsen. Longefører: Thomas Bisgaard Cape Star
Amalie Buhl. Longefører: Thomas Bisgaard Cape Star
Joanna Rebecca Fiddy. Longefører: Charlotte Præstgaard Cairo

Junior 2* Individuel Dame
Emma Helene Kaps. Longefører: Lasse Kristensen med Klintholms Ramstein
Anna Viktoria Bruun Damm. Longefører: Lise-Lotte Bjarndahl med Rocher H
Helena Harvig. Longefører: Lise-Lotte Bjarndahl med Rocher H
Helena Sjøgren. Longefører: Lise-Lotte Bjarndahl med Rocher H
Ida Trab Christensen. Longefører: Pia Sørensen med Boston
Emilie Bech Rasch. Longefører: Charlotte Præstgaard med Cairo
Anna Lawaetz. Longefører: Maja Mikkelsen med Dyrgaards Maximus

Children 1* Individuel
Melanie Hoech. Longefører: Sanne Lorenzen med Rådbjergs Pari Town
Maria Futtrup. Longefører: Pia Sørensen med Boston

Children 2* Individuel
Mille Jespersen. Longefører: Sanne Lorenzen med Black Beauty

Senior 3* Hold
MBRK Senior. Longefører: Lise-Lotte Bjarndahl med Fabiano
SVT 1. Longefører: Sanne Lorenzen med Rådbjergs Pari Town
BIS 1. Longefører: Maria L. Rasmussen med Turbo af Kloster

Junior 2* hold
MBRK Junior. Longefører: Kristine Bjarndahl med Cannavaro
Skibby 2. Longefører: Maria Frimark Gulager med Linus
Skibby 1. Longefører: Hanne H. Hansen med Amadeus Højbogaard

Junior 2* Pas-De-Deux
Helena Harvig & Helena Sjøgren. Longefører: Marie L. Rasmussen med Turbo af Kloster


DRESSUR

Future Champions Hagen, Tyskland den 13. – 18. juni

CDIP
Kristian Würtz med Green D'artagnan
Sofie K. Hansen med Prince of Glory
Cecilie Hedegaard med Strandgaards Challenger
Claudia Kjær med Adriano B
Laura J. Rasmussen med Hedemands Megare
Isabell Toft Waksvik med SL Cuba

CDIOP
Louise Christensen med Vegelins Goya
Kristian Würtz med Green Lilo L
Sara Aagaard Hyrm med Der Harlekin B

CDIJ
Camilla Andersen med Kgs. Hoergaard Stardust
Victoria K. Pedersen med Langkjærgaards Donna Fetti
Sara Van Deurs Petersen med Katholms Ronaldo
Karoline Rohmann med Jakas Don Louvre

CDIOJ
Camilla Andersen med Rafaella K
Anne Mette Lyager med Brandtoftes Sjubell
Anna Maarbjerg Piechnik med Kirks Dibsi

CDIYR
Nana Gajhede med Zoom in Firfod
Sandra Aaagard Hyrm med Cavanillas-W
Amanda Overgaard med Sky Newz Horsebo
Pernille Koch Rasmussen med Heslegaards Robert

CDIOYR
Rose Marie Henriksen med Donna Silver
Josefine Hoffmann med Hønnerups Driver
Louise Karstoft med Famaso

Bolesworth International, Harthill, England d. 14. – 15. juni

CDI3*
Anders Dahl med Selten HW og Sir Donato
Ulrik Mølgaard med Michigan


MILITARY

Luhmühlen, Tyskland den 15. – 18. Juni

CCI4*
Peter Flarup Frankie

CIC3*
Mia Irene Hastrup med Constantin M

Össjö, Sverige den 16. – 18. juni

CIC1*
Tia Lundemose Andersen med Chelsea
Katja Berg med Vitan Van Alsingen
Line Bergmann med Aristocrat
Mogens Svane Rasmussen med Ace of Corbell

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen