Danskere til internationale stævner - uge 29

21-07-2021 10:36

Annika Knudsen Lorentsen

I denne uge er der danskere afsted til både OL i dressur, EM i springning for junior- og ungryttere, Nations Cup-finale i springning og en række almindelige internationale stævner i military og springning

Copyright Ridehesten.com
Rikke Haastrup og Nomanee. Foto: Ridehesten.com/Annette Boe Østergaard
Nyheden fortsætter efter annoncen

DRESSUR

OL, Tokyo, den 23.-28. juli
Olympic Games
Cathrine Dufour med Bohemian
Carina Cassøe Krüth med Heiline's Danciera
Nanna Skodborg Merrald med Blue Hors Zack
Charlotte Heering med Bufranca

MILITARY

Hamm, Tyskland, den 23.-25. juli
CCI2*-S
Tobias Jørgensen med Bon Cheval og Engerupgaards Conesteban

CCI1*-Intro
Tobias Jørgensen med Lajgaardens Casanova

SPRINGNING

EM, Vilamoura, Portugal, den 18.-25. juli
CH-EU-J-S
Gabrielle Strigel med Kan Fly
Josephine Christian Jacobsen med Dakar
Gustav Christian Jacobsen med Chaccorina
Noona Wildfang Linde med Eurvette O
Josephine Sandgaard Mørup med De Semilly Edition 

CH-EU-Y-S
Laura Baaring Kjærgaard med Fidelius G
Theodor Linde med Salto des Nauves H D C 
Christine Thirup Christensen med Vedric 
Maria Barnewitz Schou med Seana 2
Philippa Wildfang Linde med Carreau of Greenhill Z 

Bornival, Belgien, den 21.-15. juli
CSI1*
Rikke Belinda Barker med Chippo Z og Mr. Nibble

Nyheden fortsætter efter annoncen

CSIYH1*
Rikke Belinda Barker med Zarco Di Arezzo Z

Kronenberg, Holland, den 21.-24. juli
CSI2*
Emilie Mosegaard Christiansen med Syvhøjegårds Enzo
Signe Voldgaard Hansen med Lugana E
Martin Knudsen med Schweinsteiger og Ci Beau Ask
Tina Lund med Balounique Z, Cloi og Centina 10

CSI1*
Emilie Mosegaard Christiansen med Rocket Queen Z
Alma Alberte Greiffenberg med Quinlouette
Martin Knudsen med Volstrups Cash
Tina Lund med HBR Charlotte, Celvita Z og Caracho
Ane Pedersen Mylin med Levi van de Neerheide
Sisse Pedersen Mylin med Bugs Bunny D'Ysenbeeck Z
Nete Pedersen Mylin med Calvin DG Z
Caroline Schaarup-Kjær med Cazia og Caprice Ask

CSIYH1*
Filippa Sand Ibsen med Dream Of Love
Tina Lund med HBR Even Flow, Greta II og Cordessia Z

Warsaw Sluzewiec, Polen, den 22.-25. juli
CSIO4*-NC-EEF Final
Lars Bak Andersen med Ethene, Calvin 115 og Bartholomaeus 2
Zascha Nygaard Andreasen med Quinn 33, Lacalito 2 og Confetti M
Rikke Haastrup med Nomanee, First Choice HT og Casira
Emil Hallundbæk med Luchino, High Nitro og Paris
Konstantin Deeken Künnemann med AK's Crowney

CSIYH1*
Lars Bak Andersen med Farbenfroh
Emil Hallundbæk med Irwin

Samorin, Slovakiet, den 22.-25. juli
CSI3*
Jessica Toelstang med Bisgaard's Jiu Jitsu, Bring It On og Quartel du Mazes

CSI1*
Jessica Toelstang med Gwintosca HBR

CSIYH1*
Jessica Toelstang med SP Camoral

Charlotte Kusk Berwald

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Charlotte Kusk Berwald