Danskere til internationale stævner - uge 19

12-05-2021 06:25

Annika Knudsen Lorentsen

I denne uge er der rigtig mange danskere afsted til internationale ridestævner, og det er de i både springning, dressur og military

Copyright Ridehesten.com
Daniel Bachmann Andersen og Carso'Ni. Foto: Ridehesten.com/Kristine Ulsø Olsen
Nyheden fortsætter efter annoncen

DRESSUR

München-Riem, Tyskland, den 13.-16. maj
CDI4*
Daniel Bachmann Andersen med Carso'Ni

MILITARY

Aston le Walls, Storbritannien, den 11.-13. maj
CCI4*-S
Sara Bech Strøm med Dicte Aldrup

Kalundborg, Danmark, den 14.-16. maj
CCI3*-S
Katja Berg med Vitan van Alsingen
Poul Erik Gade med Pinvigs Gambler
Camilla Saeboe Hansen med Quantum Leap Lox
Mie Hastrup med Shjabrina og Continue de Vision
Tobias Jørgensen med Con Cheval og Alex
Hanne Wind Ramsgaard med Amequ Torino (Rawa's Torino)
Pia Refslund Elbo med Rodion
Vivan Mary Ryslinge med Diva de Vision
Jade Schlichting med Bakkegaarden's Bellami
Anne Sønderbek med Bartoli Row
Simone Vinther med Stenvænge Polise
Bianca Walton med Midt-West Faveur

CCI2*-S
Henrik Borgbjerg med Romali
Peter T. Flarup med First Class GS
Maja Hach med Birkegaardens Beyonce
Mia Hastrup med Mario Gomez
Mathilde Jacobsen med Lundegaards Charlie
Ulrik G. Jensen med Poesin
Tobias Jørgensen med Engerupgaards Conesteban
Victoria Suzette Kahr med Fali Utopia
Luna Richter med Pembrey Amira
Astrid Vibe Skovgaard Cici

CCI1*-Intro
Nicole Hauskov Badihi med Hvid's La Divina
Petres Hyldgaard Thomsen med Kim Possible
Tobias Jørgensen med Lajgaardens Casanova
Liva Karlshøj Julegaard med Utopia Love
Lise Kjelstrup med Nørhedens Cirell
Mika Langvad med Anand W
Heidi Nyhus med Landlystes Zarina
Mette-Marie Broby Petersen med Pitagoras
Luna Richter Impressed
Jan Schultz Jørgensen med Hjørnevangs Dominique
Jakob Binder Struck med Diva 640
Simone Vinther med Abildgaards Synergi

CCIP2-L
Nathalie Havskov Badihi med Søborggaards Bastogne
Petrea Fredskov Christensen med Gedsagergaards Roberto
Siw Kaas med Hesteklewa Be My Best Smokey 
Maiken Meglby Iversen med Hesteklewa Melanie
Emilie Nielsen med Odden's Replay

SPRINGNING

Samorin, Slovakiet, 13.-16. maj
CSIOY
Philippa Wildfang Linde med Carreau of Greenhill Z
Theodor Linde med Especially Ultra Z og Bentley N.
Rie Rose Lindegren Roed med Newcomer 13 og Embaia M
Thit Bibi L. Roed med Chacomo
Maria Barnewitz Schou med Seana 2

CSIOJ
Line Busk Heltborg med Gaville
Victoria Sophia Hjort-Madsen med Catwalk V
Gustav Christian Jacobsen med Zypern 4 og Chaccorina
Josephine Christian Jacobsen med Ultrachic de Charmois og Dakar
Mette Askham Jensen med Rockchester og Destany
Clara Roesgaard Kristensen med AK's Cavalina
Noona Wildfang Linde med Lehar og Eurvette O

CSI2-W
Clara Roesgaard Kristensen med Dimitri Z og Cappucino PR
Konstantin Deeken Künnemann med I Know og AK's Crowney
Philippa Wildfang Linde med Casmann 2, Jaguar og Fafira W
Theodor Linde med Salto des Nauves H D C
Kristian Skovrider med Special de Gamet og Now and Ever

Nyheden fortsætter efter annoncen

CSIU25
Konstantin Deeken Künnemann med Cressendo BV Z
Philippa Wildfang Linde med Choppine du Bidou
Theodor Linde med Elien
Rie Rose Lindegren Roed med Tuscia del Poggiosecco

CSIYH1*
Kim Kristensen med Carpe Diem van de Geeneinde Z
Philippa Wildfang Linde med Kristal

Gorla Minore, Italien, den 12.-16. maj
CSI4*
Andreas Schou med Quadrosson Ask, Diacardo BS og Darc de Lux

Montefalco, Italien, den 12.-16. maj
CSI2*
Shannon Mejnert Ketterle med Inca og Chico-Vitz

CSI1*
Ingrid Rose Gasmann med Notorious van de Vlierbeek
Shannon Mejnert Ketterle med Divine Z og Filou Prydsholm

CSIYH1*
Shannon Mejnert Ketterle med TT Capone DWB, First Jolie og Balotelli Love

Herzlake, Tyskland, den 13.-16. maj
CSI2*
Christoffer Lindenberg med Andy's Boy Bretoniere og Diamat
Josefine Sandgaard Mørup med Lady Carmen 5 og De Semilly Edition
Caroline Rehoff Pedersen med Rubens de Laume, Mercurius AEG og Chaccieny
Jennifer Pedersen med Finlandina, Didam 2 og Diavoltan Old
Nicolas Pedersen med Tailormade Chacco Coro, Tailormade Mequilot PS og Tailormade Diarado's Boy
Søren Pedersen med Chico Z, Tailormade Messenger Son PS og Tailormade Conthargos Son PS
Kamilla Ladefoged Rasmussen med Colina 70
Thomas Sandgaard med ARgiano

CSIAm-A
Christina Henriksen med Zarico Z, Costello K og Cero
Mads-Emil Sandgaard Mørup med Riddle Quiz

CSIYH1*
Christoffer Lindenberg med Peppercrack K og Otto Vd Bisschop
Jennifer Pedersen med Catdaddy og Caivano
Nicolas Pedersen med Tailormade Chalou Sem og Tailormade Chalou Sare
Søren Pedersen med Tailormade Chaccothargo og Tailormade Carem Sandy
Thomas Sandgaard med Call Me Commander

Opglabbeek, Belgien, den 13.-16. maj
CSI2*
Maria Hjort Frederiksen med Dublé
Emil Hallundbæk med Paris og Dudok L
Emilie Heering med Medina og Atlanta 541
Gabrielle Strigel med Kan Fly, Diocento og Conenzo
Mie Stuhr-Petersen med Chapaleufu

CSI1*
Maria Hjort Frederiksen med Mashia-Liwe
Mie Stuhr-Petersen med Vincel

CSIYH1*
Emil Hallundbæk med Dance Like No One Is Watching og Irwin
Peter Moos med Miss App-M
Pernille Tribler med Zucchero, P Diddy, Miss Cool 3 og Hermione

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen