Danskere til internationale stævner uge 18

02-05-2018 09:08

Camilla Tiefensee Schrøder

Der er masser af springryttere ude i Europa i denne uge, bl.a. skal de unge repræsentere Danmark til Nations cup i Fontainebleau

Copyright Ridehesten.com
Jessica Toelstang og Luigi. Foto: Ridehesten.com/Kristine Ulsø Olsen
Nyheden fortsætter efter annoncen

SPRINGNING
Nations Cup Fontainebleau, Frankrig, 3.-6. maj
CSIU25-A
Sofie Yderstræde Bucka/La Belle, Champion De Quidam Rv
Clara Hallundbæk/Dakar
Phillippa W. Linde/Jaguar
Theodor Linde/Fafira W
Jessica Toelstang/Quartel Du Mazes, Luigi
Christine Thirup Christensen/Vedric
CSIOY
Sofie Yderstræde Bucka/El Ninjo Van De Kwade Heyde
Emil Hallundbaek/Chalisco, Allstar
Clara Hallundbæk/Quimono De La Roque, Hh Best Buy
Jessica Toelstang/Bjerglunds Campari, Disco Lady
Benedikte Rie Truelsen/Kouffa, Cassina Z
CSIOJ
Christine Thirup Christensen/Afghan, Lui Viton
Alexander Godsk/Cabrio, Bukata
Phillippa W. Linde/Casmann 2, I Caipiroska
Theodor Linde/Salto Des Nauves H D C, Grand Cru Van Paemel
Camilla Mortensen/Handybeat, Gwintosca Hbc
CSIOCh:
Caroline Knudsen/Tm Belladonna
Noona Wildfang Linde/Chelino 3, Bentley N.

Drammen Spring Tour, Norge, 3.-6. maj
CSI2*
Torben Frandsen/Lamborghini 91, Quirock, Lacmus, Highrise, Cybertop, Concordia 46
Johanna Koch Hougaard/Mb Aagaardens Heartland
Charlotte Klarskov Jensen/Valentino, Little Q
Julie Møller Jensen/Four Socks Calato
Nathalie Dahl Jeppesen/Eddyboy
Josefine Botin Joergensen/Utopia
Hans Ley/Quincy Rold, Kong's Alli
Anna-Mathilde Alsing Nielsen/Cocio Blue Hoejvang
Rasmus Rise/Glenfoyle
Søren Møller Rohde/Velerne Ask, Todt Un Prince Ask, Laramy Ask, CI CI Senjor Ask, Chasseur Ask Z
Iben Ulvsbjerg Toft/Ullerups Carlos
Simon Yde/Zb LIttle C, Kleine Cherie, Coeur De Cento, Cherie
CSIP
Linnea Ilsøe Madsen/Zee Tech, Ebonys Star, Alderton Cruise

Linz-Ebelsberg, Østrig, 3.-6. maj
CSIO3*
Zascha Nygaard Andreasen/Chameur 137, Grand Coeur 39
Gitte Dahl/Jambalaya Kilen, Conan
Kasper H. Hansen/Jemousin Van Den Dael, Cruz
Christoffer Lindenberg/Con Air Z, Appy Cara
Martin Dinesen Neergaard/Contador
CSIU25-A
Zascha Nygaard Andreasen/Diocento

Moorsele, Belgien, 3.-6. maj
CSI3*
Rikke Belinda Barker/Quitha Blue
CSIYH1*
Rikke Belinda Barker/K2 Django, Electric Lady Love

Redefin, Tyskland, 3.-6. maj
CSI3*
Christina Nielsen/Lambert Ask, Griffin 16
Søren Pedersen/Tailormade Sandros S Bella, Tailormade Chacladine, Tailormade Chabalou
CSIYH1* incl. 8yo
Søren Pedersen/Quantum Trost 3

Mannheim, Tyskland, 3.-6. maj
CSI3*
Lars Bak Andersen/Quel Filou, 3q Qalisya, 3q Qadira

MILITARY
Sopot, Polen, 4.-6. maj
CCI3*:
Irene Mia Hastrup/Constantin M
CCI2*
Anna Bjørn/Cts Twin Peaks
Cecilie Eriksen/Calvin
Peter T. Flarup/Frankie
CIC1*
Peter T. Flarup/Timmo

VOLTIGERING

CVI Ermelo, Holland, 4.-6. maj
CVI3* Kvinder, individuel
Sheena Bendixen/
Amanda Staalsø/Bakkegaardens Charlie (Trine Staalsø)
Nanna Trab Christensen/Boston (Pia Sørensen)
CVI2*, Kvinder, individuel
Helena Sjøgren/Egelund Manhattan (Maria Rasmussen)
Ida Løvlund Vestergaard/Rocher H (Lise-Lotte Bjarndahl)
Katja Winterskow/Egelund Manhattan (Maria Rasmussen)
CVIJ2*, Kvinder, individuel
Amalie Buhl/Egelund Manhattan (Maria Rasmussen)
Anna Lawaetz/Dyrgaard Maximus (Maja Mikkelsen)
Anna Viktoria Bruun Damm/Rocher H (Lise-Lotte Bjarndahl)
Emma Hele Kaps/Klintholms Ramstein (Lasse Kristensen)
Helena Nagel-Hartvig/Turbo af Kloster (Maria Rasmussen)
Ida Trab Christensen/Boston (Pia Sørensen)
Maria Thinggaard Sørensen/Boston (Pia Sørensen)
Mira Dall Kristensen/French Kiss (Lasse Kristensen)
CVI3* Hold
BIS 1Billund: Helena Nagel-Harvig, Line Nymoen, Nanna Klinge, Helena Sjøgren, Pernille Eriksen, Esther Rasmussen/Turbo af Kloster (Maria Rasmussen)
CVIJ2* Hold
SVT 1 Esbjerg og Omegns Rideklub: Clara Rasmussen, Maria Thinggaard Sørensen, Sofie Meng, Mille Jespersen, Julie Christensen, Melanie Hoech/Rådbjergs pari Town (Sanne Lorentzen)

Nyheden fortsætter efter annoncen

 

 

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen