Danskere til internationale stævner - uge 14

06-04-2022 06:33

Annika Knudsen Lorentsen

I denne uge er der mange danskere afsted til internationale stævner i dressur, springning og military, og særligt World Cup-finalen i Leipzig er et højdepunkt med tre danske dressurryttere til start

Copyright Ridehesten.com
Natasha Tang Kaspersen med Bøgegårdens Graf-Top. Foto: Ridehesten.com/Kristine Ulsø Olsen
Nyheden fortsætter efter annoncen

DRESSUR

World Cup-finalen, Leipzig, den 6.-10. april
CDI-W
Cathrine Dufour med Vamos Amigos
Carina Cassøe Krüth med Heiline's Danciera
Nanna Skodborg Merrald med Atterupgaards Orthilia

Zakrzow, Polen, den 8.-10. april
CDI3*
Jeanette Sund med Kaiseradler

CDI2*
Jeanette Sund med Rafalou

MILITARY

Strzegom, Polen, den 7.-10. april
CCIP-S
Cilja Folman Westh med Solvangs Morning Suprice

SPRINGNING

Arezzo, Italien, den 4.-10. april
CSI4*
Rikke Andersen med New Star V7H Russelveld, Chaccossini og C-Mistral
Linnea Ericsson-Carey med Skorphults Baloutendor
Rikke Haastrup med Engerupgaards Cashett og Balouca Z
Julie Voldgaard Hansen med Clever Cash Z
Kasper H. Hansen med Zero K, Katrinelunds Satisfaction, Contador og Comme Il Faut Plus
Signe Voldgaard Hansen med Lugana E
Michelle Lassen med Zocker 19
Christina Madsen med Zilver Zazu og Babumbi del Tavollo
Martin Dinesen Neergaard med Ne Vlinder Vd Withoeve, Matchmaker (SWB) og First Choice HT
Thit Bibi L. Roed med Special de Gamet og Chacomo
Anne Kristine Truelsen med Quemoy KT, Obahma JS, Cosma Shiva S og Casira 23

CSI1*
Kaisa Stasia Aino med Moetley Cruee
Anne-Charlotte Bøgh-Sørensen med Nicki Vh Scheefkasteel, Catniss og Caipirinha 94
Julie Voldgaard Hansen med Bellatrix
Signe Voldgaard Hansen med Lucil E
Sofie Højris Hansen med Univers La Tuiliere
Natasha Tang Kaspersen med Toftegaardens Little Hope
Michelle Lassen med Duerers Macho
Christina Madsen med Avalanche Win

CSIJ-B
Natasha Tang Kaspersen med Bøgegårdens Graf-Top
Olivia Neergaard med Cassino Cavalier

CSIYH1*
Rikke Andersen med Vrida H og Tomba La Bomba US
Linnea Ericsson-Carey med Context og Hipster SV
Rikke Haastrup med Maestro VG, Skovlunds Zirocco, Early F og Quinten van Hippo-Lux
Julie Voldgaard Hansen med Volstrup Cashco
Kasper H. Hansen med Balotelli
Martin Dinesen Neergaard med Cocothaura PS og Spotify

CSIP
Sofie Højris Hansen med Shadow's Dancer, Miclas Aristrocrat og Caherview Paddy

Oliva, Spanien, den 5.-10. april
CSI2*
Rikke Belinda Barker med Zarco di Arezzo Z, Tabalou PS, I'am Moerhoeve's Princess Z og Chippo Z
Frederik Frank Madsen med Black Pearl 92

CSI1*
Frederik Frank Madsen med Dileyla og Chicago
Sophie Schwarck Asmussen med Doha Semilly

CSIYH1*
Frederik Frank Madsen med Caluun, Coralin 8 og Dallas T
Sophie Schwarck Asmussen med Luna S

Nyheden fortsætter efter annoncen

Leipzig, Tyskland, den 6.-10. april
CSIAm-A
Rasmine Laudrup med Granato 4

Opglabbeek, Belgien, den 6.-10. april
CSIOY
Laura Baaring Kjærgaard med First Lady G og Chambertino Z
Maria Nørregaard Langhoff med Diarada S
Theodor Linde med Especially Ultra Z, Salto des Nauves H D C
Rie Rose Lindegren Roed med Now and Ever
Caroline Rehoff Pedersen med Calvin 115 og Chaccieny
Maria Barnewitz Schou med Seana 2

CSIOJ
Karoline Sloth Kjær med Kjær's Sweetheart, Diamond in West (SWB) og Cocorico de Riverland
Frida Munk Lassen med Valerie Ask, Neergaards Ci Ci Chabel og Chaleen 3
Noona Wildfang Linde med Eurvetto O og Cloi
Emma Ponsaing med La Chance de Jade og Aramis 577
Jacob Theodor Schmidt med Syvhøjegårds Unforgetable S DWB og Cammarron Z

CSIOCh
Freya Vejlstrup med Texas des Forets

CSIOP
Laura Sargent med Lookout Maggie og Foxtown Elderberry

CSIU25-A
Emmie Axelsen med Z7 Sapphire
Victoria Sophia Hjort-Madsen med Catwalk V
Laura Baaring Kjærgaard med Arusha
Maria Nørregaard Langhoff med Chageorgia PS og Birkegaardens Conchita
Theodor Linde med Jaguar
Rie Rose Lindegren Roed med Calalou
Caroline Rehoff Pedersen med Søndervangs Unikum og Lerskovs Balouna

CSIJ-A
Olivia Dresler med Bull's Cabachino
Magdalene Rose Mikkelsen med Cosimo Il Primo AS

CSIP
Anne-Louise Blicher Ravnsbo med Tinneraht Lad, Shamrock du Gite og Jack The Lad
Sofie Pørksen Conradsen med Bebo Com
Olivia Dresler med Jasmines Holly
Selma Hundborg Dresler med Burnbrae Jack
Sofia Irina Lyhne Baek med Ardara Lady
Holly Meier Loefstrøm med Kantjes Britta og Deal River Pretender
Magdalene Rose Mikkelsen med Flying Ronaldo, Attyrory Rebel og Orchid's Arissia
Clara Roehrmann med Doon Laddie
Izabella Tardrup Frandsen med Valmy de Treille, Copper Bay Lady og Bel Air
Milla Josefina Wichmann Duus med Socrates Optimus

Kronenberg, Holland, den 6.-9. april
CSI2*
Kamilla Grauff Albrektsen med Hattrick
Gitte Dahl med Conan
Robin Grauff-Jacobsen med Sandro Be Good
Jonathan Hvalsøe Saul med Cressendo BV Z
Josephine Christian Jacobsen med Dakar
Martin Knudsen med Volstrups Cash, Schweinsteiger og Ci Beau Ask
Clara Roesgaard Kristensen med Dimitri Z, Chapeau Glaque og AK's Cavalina
Kim Kristensen med Carpe Diem van de Geeninde Z
Josefine Sandgaard Mørup med Riddle Quiz og De Semilly Edition
Jack Ray Nielsen med Gerdings Rockmama
Jeff Paw Nielsen med Ibiza VK
Jennifer Pedersen med Oak Grove's Desperado, Finlandina, Diavoltan Old og Catdaddy
Kamilla Ladefoged Rasmussen med Goldeneye
Søren Møller Rohde med Action Man Ask Z, Kanango Ask og Grace Ask
Caroline Schaarup-Kjær med Cazia
Jessica Toelstang med SP Camoral
Renée Ulvsbjerg med Last Minute DB og Celeste Balslev
Catrine Vith Hansen med Casey

CSI1*
Kamilla Grauff Albrektsen med Jo's Roberto
Robin Grauff-Jacobsen med Grace 472
Josephine Christian Jacobsen med Tango
Clara Roesgaard Kristensen med Embaia M
Katrine Krog Stigsen med Emily Deschanel Mak og Casandra
Josefine Sandgaard Mørup med Call Me Commander
Jack Ray Nielsen med Gerdings Carrie og Raypawers By The Way
Jeff Paw Nielsen med Raypawers Rockalido
Kamilla Ladefoged Rasmussen med Colina 70 og Laguna F. Damgaard
Karen Møller Rohde med Cassado Ask og Cheetah Ask Z
Søren Møller Rohde med Katarina Ask
Thomas Sandgaard med Chili Z og Narco Noir van Dorperheide
Caroline Schaarup-Kjær med Caprice Ask
Olivia Strøm med Bredvig Cherif
Jessica Toelstang med Beautiful Bad Boy og Quartel du Mazes

CSIYH1*
Gitte Dahl med Cornado To Love
Jonathan Hvalsøe Saul med Kinclaith, Diniz Z og Disney Z
Kim Kristensen med Kalista
Sonny Sandfeld Moisen med Calgrafi DWB
Jennifer Pedersen med Cavelito
Karen Møller Rohde med Joker Ask og Figeac Ask
Søren Møller Rohde med Zamarolus Ask
Thomas Sandgaard med Flint Sol'heure
Caroline Schaarup-Kjær med Enjoy Ciciano DWB
Renée Uvlsbjerg med Vigo van Riesen og Berntstein

St. Tropez - Grimaud, Frankrig, den 7.-10. april
CSI3*
Andreas Schou med Independent (SWB), I Know og Darc de Lux

Zangersheide, Lanaken, Belgien, den 7.-10. april
CSI3*
Nikoline Dresler med Chicco
Emil Hallundbæk med Luchino Irwin og Chalisco
Clara Hallundbæk med Quimono de la Roque, Noortje van het Houterhof, Illonois og HH Best Buy
Marie Louise Riisgaard Kemp med 4ever Black Jack
Konstantin Deeken Künnemann med Landlyst Contra, AK's Crowney og Harrison
Philippa Wildfang Linde med Carreau of Greenhill Z og Choppine du Bidou
Dina Bach Sigmundsen med Favorit Girl

CSIU25-A
Nikoline Dresler med Favorit-L
Emil Hallundbæk med Paris og Caricca
Konstantin Deeken Künnemann med Utendro
Philippa Wildfang Linde med Fafira W og Casmann 2
Mie Stuhr-Petersen med Vincel
Astrid Lund Wisholm med Guardiola 4

CSI1*
Molly Øvlisen Fisher med Grand Cru van Paemel, Cornelia og Casirus
Rosemarie Heering med Luigi
Marie Louise Riisgaard Kemp med Freestyle og Bolton Gate Ben
Konstantin Deeken Künnemann med Skavhøjs Cornell F
Fie Gajhede Olsen med Fascination og Carello 12
Dina Bach Sigmundsen med Laszio og C-me
Alberthe Studsgaard med Collinda og AK's Caline
Mie Stuhr-Petersen med Dee Jee de Tiji Z og Julius Caesar V S
Philip Wendelboe med Discrete d'Elle
Astrid Lund Wisholm med Baleice

CSIYH1*
Konstantin Deeeken Künnemann med Cyrillus
Philippa Wildfang Linde med Sohn der Erde K og Kristal

Thilde Alsing

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Thilde Alsing