Årets mestre: Islandske heste

31-12-2023 09:01

Annika Knudsen Lorentsen

I anledningen af at året er ved at være omme, ser vi tilbage på årets sportspræstationer indenfor forskellige discipliner. Denne gang hvem der kunne tage medalje med hjem fra fire dages DM i Herning for islandske heste

Copyright Ridehesten.com
Islændershow ved Store Hestedag 2022. Foto: Ridehesten.com
Nyheden fortsætter efter annoncen

Femgang, senior (F1)
Guld: Anne Frank Andersen
Sølv: Søren Madsen
Bronze: Sasha Sommer 

Femgang, juniorer/ungryttere (F1)
Guld: Astrid Normann Andersen
Sølv: Lucas Hedegaard Sørensen
Bronze: Laura Arboe

Tølt, seniorer (T1)
Guld: Johann Runar Skulason
Sølv: Sys Pilegaard
Bronze: Rasmus Møller Jensen

Tølt, ungryttere (T1)
Guld: Rakel Brattalid Tindskard
Sølv: Amanda Frandsen
Bronze: Signe Kaave

Tølt, juniorer (T1)
Guld: Summer Sandlau Jacobsen
Sølv: Maria Beske Nielsen
Bronze: Ingrid Larsen

T2, tølt for løse tøjler, junior
Guld: Summer Sandlau Jacobsen
Sølv: Johan Brunsgaard Pedersen
Bronze: Lærke Arbjørn Jacobsen 

T2, tølt for løse tøjler, ungrytter
Guld: Molly Emilie Ejlersen 
Sølv: Julia Gudmundsdottir
Bronze: Cecilie Lindeman 

T2, tølt for løse tøjler, senior
Guld: Julie Christiansen 
Sølv: Alberte Smith
Bronze: Gerd Flender

V1, firgang, junior
Guld: Óskar Erik Kristjánsson 
Sølv:Ingrid Larsen 
Bronze: Lærke Arbjørn Jacobsen

V1, firgang, ungrytter
Guld: Amanda Frandsen 
Sølv: Thea Hansen 
Bronze: Roberta Bøgeblad Rolf Larsen 

V1, firgang, senior
Guld: Dennis Hedebo Johansen og Jòhann Rùnar Skùlason 
Sølv: Frederikke Stougård 
Bronze: Alberte Smith

Pas: PP1, stilpas, junior
Guld: Alba Laxdal Kaae
Sølv: Marie Behnke 

Pas: PP1, stilpas, ungrytter
Guld: Rebecca Hesselbjerg Taulborg 
Sølv: Kaya Maisie Hansen 
Bronze: Freja Løvgreen 

Nyheden fortsætter efter annoncen

Pas: PP1, stilpas, senior
Guld: Steffi Svendsen 
Sølv: Sigurður Óli Kristinsson 
Bronze: Anne Frank Andresen 

Pas: P2, 100 meter pas, flyvende start, junior
Guld: Marie Behnke 
Sølv: Filippa Gram
Bronze: Alba Laxdal Kaae 

Pas: P2, 100 meter pas, flyvende start, ungrytter
Guld: Rebecca Hesselbjerg Taulborg 
Sølv: Freja Løvgreen 
Bronze: Kaya Maisie Hansen 

Pas: P2, 100 meter pas, flyvende start, senior
Guld: Natalie Fischer 
Sølv: Charlotte Cook 
Bronze: Henrik Gohn 

Pas: P1, 250 meter, junior
Guld: Summer Sandlau Jacobsen 

Pas: P1, 250 meter, ungrytter
Guld: Freja Løvgreen 
Sølv: Mathilde Hudlebusch Vestergaard 
Bronze: Ida Brunsgaard Pedersen 

Pas: P1, 250 meter, senior
Guld: Natalie Fischer 
Sølv: Charlotte Cook 
Bronze: Charlotte Cook 

4-gangs-kombination, junior
Guld: Summer Sandlau Jacobsen 
Sølv: Ingrid Larsen
Bronze: Óskar Erik Kristjánsson 

4-gangs-kombination, ungrytter
Guld: Palma Sandlau Jacobsen
Sølv: Amanda Frandsen 
Bronze: Gabriella Stenfeldt Johansen 

4-gangs-kombination, senior
Guld: Jòhann Rùnar Skùlason og Dennis Hedebo Johansen
Sølv: Frederikke Stougård 
Bronze: Julie Christiansen 

5-gangs kombination, junior
Guld: Karla Margit Ulf Damsholt 

5-gangs kombination, ungrytter
Guld: Rebecca Hesselbjerg Taulborg 
Sølv: Kaya Maisie Hansen 
Bronze: Nina Sander 

5-gangs kombination, senior
Guld: Anne Frank Andresen 
Sølv: Søren Madsen 
Bronze: Kristian Tofte Ambo 

Foruden ovenstående blev der også holdt mesterskab i tølt for løse tøjler, firgang, stilpas, 4- og 5-gangs kombination og Gæoingakeppni. Gæoingakeppni er en disciplin, hvor hesten bedømmes på arbejdsvilje, fremdrift og lydighed. Se resultater her.

Anna Pørtner

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner