Fra ridning i mors mave til CSI** i Herning

07-03-2026 08:52

Georgia Timmermann

VIDEO: Med sin mors undervisning og familiens fælles arbejde har Dorthe Dahlman skabt en hverdag, hvor passionen for heste er blevet til en levevej – og som i Herning rider med blandt de bedste

Copyright Ridehesten.com
Dorthe Dahlman på Speciel Girl D e. Stolzenberg – Natiello. Fejlfrit i CSI*** 135 torsdag og nr. 4 som bedste dansker. 11- års hoppen betyder noget helt særligt for hende, da den er hendes afdøde bedstemors sidste avl. Foto: Privat
Nyheden fortsætter efter annoncen

Ridehesten mødte Dorthe og Pia Dahlman, datter og mor i stalden kort efter, at Dorthe har redet fejlfrit i CSI*** 135 og er blevet bedste dansker med en flot fjerdeplads. I videoen nedenfor fortæller Dorthe om den 11-årige hoppe Speciel Girl D e. Stolzenberg – Natiello, som betyder noget helt særligt for hende. Hoppen er nemlig hendes afdøde bedstemors sidste avl. Det er også en hest, Dorthe tidligere har redet UVM på som 7-års.

Det er tydeligt, at der er et særligt og tæt forhold mellem mor og datter. Dorthe lægger heller ikke skjul på, at hendes mor er hendes vigtigste læremester – især når det gælder den grundlæggende dressurridning.

Dorthe Dahlman har redet sig ind blandt de bedste med metoder, der på flere områder adskiller sig fra mange andres. Hun er primært blevet undervist af sin mor, som igen har lært meget af sin egen mor – og ellers er selvlært.

I videoen nedenfor fortæller Dorthe på klingende sønderjysk om sin vej til at leve af arbejdet med heste.

Jeg startede med at ride i mors mave. Min mormor og morfar red også, fortæller hun med et smil.
Jeg har aldrig fået fast undervisning af andre. Dressuren skal være i orden, og den kan min mor lære mig. Mor siger selv, at hun i sin tid lærte det hele ved at prøve sig frem, fortsætter Dorthe på flot sønderjysk.

Hjemme driver familien også en mindre rideforening, som Pia Dahlman står for. Hun er selv dressurrytter og passer hestene, når Dorthe er afsted til stævner. Under stævnet i Herning kører hun eksempelvis frem og tilbage mellem Herning og Sønderjylland for at holde styr på hestene derhjemme og samtidig støtte Dorthe under stævnet.

Copyright Ridehesten.com
Her ses mor og Datter, Pia og Dorthe Dahlman med hoppen Speciel Girl D. Sammen har de gjort heste til deres levevej og Dorthe har lært det meste om heste af hendes mor. Foto: Privat

Familien Dahlman driver også deres egen hingstestation, som faderen står for, hvor de blandt andet bruger hingstene til naturlig bedækning. Det mener de kan være en fordel for nogle hopper, som ikke kan komme i fol. Samtidig har familien erfaret, hvor vigtigt det er at få tjekket tænderne på avlshopperne.

Tandspidser kan faktisk påvirke hoppens hormoner, så den har sværere ved at komme i brunst, forklarer Pia Dahlman.

Netop derfor har familien også en tandspecialist tilknyttet deres virksomhed.

Vi bliver nødt til at skille os lidt ud, siger Pia Dahlman. – Vi kan ikke konkurrere direkte med de store hingstestationer.

Dorthe arbejder også med genoptræning af heste, der skal tilbage til sporten efter en skadepause. Her benytter hun blandt andet alternative metoder som magnetprodukter, healing og jordarbejde for at aflæse hestens reaktionsmønstre.

Det er især processen, der motiverer Dorthe.

Jeg bliver virkelig glad, når en hest har været ude af sporten, og man nogle måneder senere ser den tilbage igen. Det giver en stor glæde i arbejdet at kunne hjælpe andre, fortæller hun.

Copyright Ridehesten.com
Dorte Dahlman og Special Girl. Foto: Ridehesten.com/ Aviaja Vindum Hansen

Dorthe har altid vidst, at hun ville arbejde med heste. Samtidig har hun også været bevidst om, at det er fysisk hårdt at ride 12-15 heste om dagen.

Jeg vil gerne passe på min krop, siger hun.

Hele familien har haft heste som en naturlig del af livet, og derfor har det heller aldrig været en mulighed helt at slippe dem.

Nyheden fortsætter efter annoncen

Jeg har aldrig set mig selv lave noget andet. Jeg gik til håndbold en gang, men min mor sagde: “Du skal også have et fritidsjob.” Jeg har overvejet mange gange, hvad jeg ellers skulle lave, men jeg kan simpelthen ikke se noget andet, jeg ville have lyst til at gøre hver dag end at arbejde med heste.

Derfor skabte familien også deres eget wellness-center for heste, hvor der tilbydes ridning, træning, undervisning og genoptræning.

Faderen, Poul-Erik, driver hingstestationen Stald Harres Hingste ved siden af sit fuldtidsarbejde i sin brors biogasvirksomhed. Samtidig er han selv aktiv amatørrytter og dyrker blandt andet ringridning.

Familien driver stedet uden ansatte.

Vi gør det hele selv. Det er hårdt, men til gengæld er vi tæt på alle opgaverne.

Samtidig er familien omgivet af andre med hestefaglig baggrund.

Min kusine og gode veninde er dyrlæge, så vi hjælper alle hinanden på hver vores måde.

Efter 10. klasse valgte Dorthe at satse fuldt på arbejdet med heste. Hun ser stadig sin mor som sin vigtigste læremester, men har siden også taget en række kurser for at udvikle sit arbejde.

Hun har blandt andet uddannet sig inden for myofascial release og kranio-sakral terapi til heste. Derudover har hun taget kurser i TankeFelt-terapi (TFT), EFT og metasundhed, som arbejder med at identificere negative tankemønstre og erstatte dem med mere konstruktive tanker.

EFT – også kendt som “tapping” – kombinerer psykologi med stimulering af kroppens energipunkter og bruges blandt andet til at reducere stress, angst, fysiske spændinger og negative følelser. Metoderne bruges til at styrke samarbejdet mellem hest og rytter.

Når talen falder på fremtiden, er der også andre overvejelser.

Børn vil jeg da gerne have, fortæller Dorthe. – Selvom det aldrig helt passer ind i et hesteliv, så skal jeg jo på et tidspunkt beslutte mig.

Familien støtter hvert år Dansk Varmblods lodtrækning ved at sponsorere to bedækninger fra Stald Harres Hingste samt gavekort fra virksomheden Dahlman Horse Treatment.

For familien Dahlman er deltagelsen ved hingstekåringen i Herning dog mere end blot sport.

Arrangementet samler ryttere, avlere og hesteejere fra hele landet, og for familien fungerer stævnet også som et vigtigt vindue til nye kunder. Her kan de fortælle om deres arbejde med hingstestation, behandling og genoptræning af heste.

Herning Hingstekåring er et virkelig fedt stævne, siger Dorthe.
Der kommer så mange mennesker fra hele hesteverdenen, og det giver os mulighed for at vise, hvad vi laver, og møde nye kunder, afslutter Dorthe med et stort smil.

Læs mere om Dahlman Horse treatment her

Anna Pørtner

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner