Danskere til internationale stævner

26-09-2013 10:37

I weekenden er en dansk distancerytter til start i Italien ved VM for ungheste, og en dansk militaryrytter starter i Polen, alt imens.Danmark er vært for to nordiske mesterskaber – NM i paradressur i Vallensbæk og NM i voltigering i Vemmelev

Copyright Ridehesten.com
Tobias Thorning Jørgensen her med Space Fighter.

I weekenden er Danmark vært for hele to nordiske mesterskaber – NM i paradressur i Vallensbæk og NM i voltigering i Vemmelev – begge mesterskaber selvfølgelig med mange danske deltagere. Derudover er en distancerytter til start i Italien ved VM for ungheste, mens en militaryrytter er i Polen.

Distance 

Garda Endurance Cup med VM for ungheste , Verona, Italien: 27. – 29. september

CH-M-YH-E    
Inge-Merete Larsen: El Neiro

Military 
Strzegom Autumn Show , Polen: 27. – 29. september 2013

CIC1*    
Anna-Thea Jacobsen: Milana

Paradressur 
NBCH CPEDI 2013 , Vallensbæk, Danmark: 27. – 29. september (* = landshold)

Grad I    
Liselotte Scharff Rosenhart*: Priors Lady Rawage
Stinna Tange Kaastrup: Steffi Graf

Grad II    
Anni Meijer: Zion
Caroline Cecilie Nielsen: Leon

Grad III    
Tobias Thorning*: Sorteper
Maria Bech Kofoed: Sir Salvador

Grad IV    
Camilla D. F. Christensen*: Østergårdens Delight
Charlotte Skovlund: Mickeyline af Hvarre
Charlotte Johansen: Sedona
Pernille Ravnsbæk: Sinclaire
Lonnie Guldfrø: Catwalk
Marie Buine*: Minos
Line Kongensgaard: Laponio

Voltigering 
NM i voltigering , Vemmelev, Danmark: 28. – 29. september

Senior, kvinder    
Sheena Bendixen: Fruerholms Cato/Lasse Kristensen
Rikke Laumann Nielsen: Ghost Alfarvad/Lasse Kristensen
Mia Louise Olsen: Fruerholms Cato/Lasse Kristensen
Maria Hess: Ghost Alfarvad/Lasse Kristensen
Jeanett Kaiser: King George/Hanne H. Hansen

Junior, kvinder    
Celina Hansen: Veizas/Maria Rasmussen
Emelie Lindgaard: Ghost Alfarvad/Lasse Kristensen
Sif Højrup: King George/Hanne H. Hansen
Maria Møller Falck: King George/Hanne H. Hansen
Iben Dines Pedersen: King George/Hanne H. Hansen
Line Nymoen:     La Boheme Eg/Charlotte Præstgaard
Anne Quist Riis Kristiansen: La Boheme Eg/Charlotte Præstgaard
Nanna Trab Christensen: La Boheme Eg/Charlotte Præstgaard

Senior, herrer    
Leon Lynnerup: La Boheme Eg/Charlotte Præstgaard
Claus Juhl Hansen: Arn/Sanne Lorenzen

Children    
Leah Endahl: Nemo/Katja Madsen
Emmelie Væver: Nemo/Katja Madsen
Mira Dall Kristensen: Fruerholms Cato/Lasse Kristensen
Signe Øster: Fruerholms Cato/Lasse Kristensen
Caroline Helene Erslev Due: King George/Hanne H. Hansen
Victoria Jørgensen: Rocher H/Lise-Lotte Bjarndahl

Senior, team    
Billund Sportsrideklub (BIS)    
Voltigeklubben Thommysminde (VTK)    
Team Lambada    
Sannes Voltige Team (SVT)    
Møllebakken Rideklub (MBRK)    
Junior, team    
Voltigeklubben Thommysminde (VTK)    
Sjørring Rideklub (SJRK)    
Skibby Rideklub (SRV)    

Kilde: DRF.

Kristine Ulsø Olsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Kristine Ulsø Olsen