– Han er virkelig vokset med opgaven

25-05-2025 12:29

Trine Askjær-Jørgensen

VIDEO: Det blev landsholdsrytter Nadja Aaboe Sloth, der løb med sejren i det uofficielle DM i lilletur på den kommende stjerne Satchmo, som hun fortæller har udviklet sig rigtig positivt det seneste stykke tid. Han er godt på vej mod dressurens højeste niveau

Copyright Ridehesten.com
De placerede i det uofficielle DM i lilletur omgivet af sponsorere, dommere, stævnearrangører mv. Foto: Ridehesten.com/Maria L. Mortensen
Nyheden fortsætter efter annoncen

Dagens første klasse på den store Walber Arena ved DM-stævnet hos Randbøl Dressage Academy stod på finalen i det uofficielle DM i lilletur sponseret af Stutteri EVO, mens der på bane 2 blev afviklet MA1.

Mesterskabet er åbent for ekvipager, der har opnået mindst 67% af den højest opnåelige pointsum i sværhedsgrad 5 (kür undtaget) ved et B-, A- eller CDI-stævne i kvalifikationsperioden. Det er en helt unik mulighed for ekvipagerne for at blive bedømt af fem dommere, hvilket man ellers kun bliver til store mesterskaber.

Den indledende afdeling blev i går redet i Prix St. Georges på bane 2, og anden afdeling blev i dag redet i Intermediare I kür på hovedarenaen, hertil var de 15 bedste ekvipager gået videre. Blandt dem var det landsholdsrytter Nadja Aaboe Sloth, der havde lagt sig i front med sit unge talent Satchmo e. Hesselhøj Donkey Boy/ Blue Hors Future Cup (opdr. Erik Mølbak), og den position bevarede hun efter en flot kür med høj sværhedsgrad til 72,550% i dag.

– Satchmo er en stor dreng, så nogle ting har taget lidt tid. Han har flair for de svære øvelser, men har skullet bruge lidt tid på at vænne sig til de lidt større arenaer. Han er virkelig vokset med opgaven det sidste års tid og bliver mere og mere tryg i det, fortalte Nadja.

Hør hende fortælle mere i videoen her:

Nyheden fortsætter efter annoncen

Hjemmebaneekvipagen, Sophia Boje Obel Jørgensen og Askari Pilekær e. Apache/ Florestan I (opdr. Anne Mette Rossen og Lars Langendorff) red en flot kür til 71,55%, hvilket sammenlagt med gårsdagens resultat gav dem en andenplads i konkurrencen med i alt 140,98%.

Copyright Ridehesten.com
Sophia Boje Obel Jørgensen og Askari Pilekær. Foto: Ridehesten.com/Maria L. Mortensen

Tredjepladsen gik til Mai Tofte Olesen med Almroths Santiago e. Sezuan/ Quaterback (opdr. Dorte Andersen), som blev belønnet med 69,85% i dagens kür og i alt 139,63%.

Copyright Ridehesten.com
Mai Tofte Olesen og Almroths Santiago. Foto: Ridehesten.com/Maria L. Mortensen

Fjerdepladsen gik til Maria Mejlgaard Jensen med Sushi e. San Amour/ Fürst Heinrich med i alt 139,294%, mens hjemmebanerytter Carl-Christian Sædder Savola med Hedelunds Fellini e. Franklin/ Blue Hors Hotline (opdr. Rikke Kvist), som opnåede i alt 136,702%, sikrede sig femtepladsen.

Det samlede resultat af det uofficielle DM i lilletur.

Stævnets start- og resultatlister.

Thomas Bach Jensen

Tip nyhedsvagten

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Thomas Bach Jensen