Anna Pørtner
Der var både festlig stemning, stærk hingstekollektion og flotte fremvisninger, da Stutteri Følle Strandgaard i dag inviterede til åbent hus i de naturskønne omgivelser ved Kalø Vig, hvor mange gæster havde fundet vej til stutteriet ved Rønde.
Her kunne publikum opleve en veltilrettelagt eftermiddag i ponyernes tegn med fokus på både avl, sport og fremtidens stjerner. Arrangementet blev indledt med en velkomst ved ejer Marie Louise Ebdrup, hvorefter hingstene blev præsenteret én efter én med tilhørende information om både afstamning, egenskaber og sportslige resultater.
Årets åbent hus hos Stutteri Følle Strandgaard dannede også ramme om flere markante milepæle. Stutteriet kunne fejre 25-års jubilæum, mens daglig leder Ellen Birgitte Farbrot markerede sit 15-års jubilæum. Samtidig blev der sagt et vemodigt farvel og på gensyn til Marthe Roberg, som efter 10 år på stedet nu går nye veje og starter selvstændigt.
Hingste i topform
Blandt de første på banen var årets gangartshingst, Nørlunds Dream Date, der blev vist frem af Marthe Roberg. Den 4-årige hingst har markeret sig stærkt med blandt andet sølvmedalje og høje point i sin stationsafprøvning, hvilket understreger hans store dressurkapacitet og ridelighed.
Herefter fulgte Strandgaards Mewtation, fremvist af Ellen Birgitte Farbrot. Den 8-årige hingst har en særdeles imponerende meritliste med topresultater i både dressur og spring, hvilket vidner om hans alsidighed og kvalitet.
Publikum fik også mulighed for at opleve Dante AT, fremvist af Michelle Hudececk Nielsen, som blev fremhævet for sin samarbejdsvillighed og alsidige egenskaber, mens Der Diamant AT, vist af Simone Enevoldsen, har gjort sig bemærket med topresultater ved materialprøver og i sporten.
Senere blev Nørlunds Dirty Dancing fremvist af Cecilie Lyngdal. Den unge hingst imponerer særligt med sine smidige og elastiske bevægelser, mens den lusitanobaserede Hercules, mønstret af Mai Jakobsen, skilte sig ud med sin ridelighed, balance og stærke mentale egenskaber.
Der var også stor interesse for de unge hingste, heriblandt Danish Gold AT, der som præmiehingst i Westfalen repræsenterer moderne dressurafstamning og gode brugsegenskaber. Ligeledes blev Delacroix AT fremhævet for sin elastiske bevægelse og kapacitet, mens Tovdal’s Dream the Dream viste en moderne type med gode gangarter og stærk præstationsstamme.
Sportsprofiler og næste generation
Blandt de mere rutinerede hingste blev Mr. Frosty Blue Jr. vist frem af sin daglige rytter Maja Buch. Hingsten har allerede markeret sig både i avlen og internationalt i sporten med stærke resultater og høje karakterer.
Dali Salvator AT, fremvist af Martin Kirk, har ligeledes opnået imponerende resultater med blandt andet sejre ved championater og meget høje karakterer for ridelighed, og han var altså den næste hingst på listen.
Derudover kunne publikum opleve Dynamic Date AT NRW, fremvist af Ellen Birgitte Farbrot, som både har opnået topresultater som unghest og allerede har produceret føl af høj kvalitet. Undervejs blev også to føl efter Dynamic Date AT NRW vist frem, hvilket gav publikum et spændende indblik i næste generation af stutteriets målrettede avlsarbejde.
God stemning og stor opbakning
Arrangementet var præget af god stemning og stor interesse fra publikum, der fik mulighed for at komme tæt på både hingste, ryttere og avlere.
Afslutningsvis blev der trukket lod om præmier, overrakt blomster i anledning af jubilæerne og sagt tak til både hjælpere og de mange fremmødte.
Alt i alt blev det en vellykket eftermiddag hos Stutteri Følle Strandgaard, hvor kvalitet, avlsarbejde og passion for sporten var i centrum.