Anna Pørtner
Det var en helt særlig weekend for Laura Jarlkvist Rasmussen og hendes far, Jonas Rasmussen, da de begge var til start ved landsstævnet i dressur i Sundeved. Her var de nemlig til start mod hinanden i fredagens Intermediare 2, hvilket blev endnu en oplevelse til mindebogen, der både bød på familiær konkurrence og stolthed over deres hjemmeavlede og hjemmetrænede heste.
En familietradition i sadlen
For Laura og Jonas er det ikke noget nyt at konkurrere mod hinanden. De har gennem flere år fulgt hinandens udvikling og delt både sejre og nederlag i sporten. Ridningen har været en fælles passion, som har bundet dem tættere sammen - både i træningen derhjemme og ved stævnerne.
– Min far og jeg har altid redet sammen, og har startet mod hinanden siden jeg begyndte at ride hest, så på den måde er der ikke noget nyt i det, fortæller Laura Jarlkvist Rasmussen og fortsætter: – Det er dog noget nyt, at vi begge får lov at ride ved et større stævne sammen.
At konkurrere mod sit eget barn giver en særlig dynamik, som Jonas Rasmussen også reflekterer over. Han oplever både glæden ved at se sin datter udvikle sig men også udfordringen i, at de også er konkurrenter på banen.
– At være afsted med sin datter til ridestævne er jo en fantastisk gave. At være afsted med sit barn, der nu er 23 år gammel, giver et helt særligt bånd. Det kan være vildt frustrerende, da det kan være svært at korrigere hinanden, men også vildt sjovt, når det lykkes, siger Jonas.
Hjemmeavlede heste - det bliver i familien
Noget af det mest unikke ved denne oplevelse er, at både Laura og Jonas rider på heste, de selv har avlet og trænet. De har været med fra hestenes første skridt i sporten og har fulgt deres udvikling helt tæt. Det er en rejse, der kræver tid, tålmodighed og masser af arbejde, men som også giver en særlig stolthed, når resultaterne begynder at vise sig.
Jonas havde den 9-årige DV-hest Bastardos e. Hesselhøj Donkey Boy/ Blue Hors Don Schufro med i Sundeved, som er avlet af hans kone Rikke Munk samt Leif og Hanne Bovbjerg, hvem der også står bag DV-hesten Bovbjergs Zhivago e. Blue Hors Romanov/ Blue Hors Don Schufro, som Kristian Green var til start på i samme Intermediare-klasse. Laura havde den 11-årige Seventeen JR e. Sezuan/ De Noir med, som ligeledes er avlet af Jonas kone og Lauras papmor, Rikke Munk, der ligesom Jonas er dyrlæge, og det er altså bare noget helt særligt, at hestene bliver i familien, fortæller Jonas:
– At vi selv har avlet begge heste og uddannet dem hele vejen selv, det er helt specielt.
En familiær duel med en sød præmie
Selvom konkurrencen mellem far og datter er til at mærke, er der også plads til sjov og gode traditioner. Der er en familiær rivalisering mellem dem, som skaber en afslappet stemning, selv når konkurrencen spidser til.
– Vi har ofte startet mod hinanden, og vi plejer at ride om en sundae fra McDonald's på vej hjem, afslører Jonas med et smil.
I denne weekend blev det Laura, der måtte give is til sin far på vejen hjem, da han med Bastardos blev nummer tre i Intermediare 2 med 68,246% mens Laura og Seventeen JR red til 66,053% og dermed blev nummer syv i klassen. Klassen blev vundet af Frederikke Gram Jacobsen på Finest Alegra e. Finest/ Ampère, der red til 70,570% mens andenpladsen blev besat af Anders Uve Sjøbeck Hoeck på Zauber Deyk e. Van Deyk E.H./ Friedensfürst, der blev belønnet med 68,860%.